Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa Nidarium w Umianowicach. Nowa atrakcja turystyczna w regionie powstanie z opóźnieniem [ZDJĘCIA]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Gigantyczne akwaria z rybami i płazami żyjącymi w Nidzie i wiele innych atrakcji powstanie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, w gminie Kije .
Gigantyczne akwaria z rybami i płazami żyjącymi w Nidzie i wiele innych atrakcji powstanie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, w gminie Kije . Agata Kowalczyk
Budowana wielka atrakcja turystyczna w naszym regionie Nidarium w Umianowicach w powiecie pińczowskim powstanie z opóźnieniem. Pandemia oraz niespodziewane badania archeologiczne wydłużą prace 3-4 miesiące. W trakcie robót okazało się, że nie da się zachować zabytkowego budynku dawnej stacji kolejki wąskotorowej.

Gigantyczne akwaria z rybami i płazami żyjącymi w Nidzie i wiele innych atrakcji powstanie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, w gminie Kije. Inwestycja miała być gotowa po 18 miesiącach budowy, do końca maja 2021 roku, ale już wiadomo, że wykonawcy nie uda się dotrzymać terminu.

- Wystąpił o przedłużenie umowy o około 3-4 miesiące. Powody są dwa. Pierwszy to pandemia, większość pracowników i kierowników budowy była chora, a drugi to badania archeologiczne – informuje Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. W trakcie prac znaleziono ślady po średniowiecznej zabudowie oraz garstkę drobnych skorup. Odkrycie nie okazało się zbyt cenne dla archeologów, ale na ekspertyzę czekaliśmy kilka tygodni. Atak zimy także ograniczy prace. Teraz miała być stawiana nowa stacja kolejki wąskotorowej ale pogoda uniemożliwi to.

Zabytkowa stacja kolejki została rozebrana na początku inwestycji i miała być odbudowana z tych samych elementów w innym miejscu. Niestety 99 procent drewnianego budulca pójdzie do utylizacji. - Ekspertyza mykologiczna wykazała, że drewno jest zaatakowane przez grzyby i nie nadaje się do ponownego wykorzystania - dodaje. - Stacja powstanie z nowych materiałów i wybudujemy w nią stare elementy na przykład zamek do drzwi. Fundamenty w nowym miejscu zostały wykonane, a budynek powstaje w fabryce. Zostanie przywieziony, jak tylko poprawi się pogoda.

Inne budynki Ośrodka, który powstaje w pobliżu Nidy i jej starorzecza są w stanie surowym. Trwa budowa dachu.
- Jak tylko zaczną się prace w środku to tempo ich wzrośnie, ponieważ wejdzie kilka ekip – tłumaczy.

Główny budynek będzie dwupoziomowym, a jego centralne miejsce zajmie nidarium czyli gigantyczne akwaria mieszczące 40 tysięcy metrów sześciennych wody. Zamieszkają w nich ryby, traszki i żółwie żyjące w stanie naturalnym w Nidzie. Zwiedzający będą obserwować wodne zwierzęta spacerując alejkami, które będą zlokalizowane obok, pod i nad zbiornikami. Będą też miejsca do posiedzenia przy akwarium. To nie będzie wystawa do zwiedzania, ale miejsce do obserwacji.

Budynek stacji zostanie przeznaczony na cele ekspozycyjne.
Ważną częścią ośrodka będą laboratoria dla młodzieży i naukowców. Będą tu prowadzone zajęcia między innymi z geologii Ponidzia. Młodzi ludzie zobaczą na przykład, jak w naturze wygląda gips, z którego słynie region.

W budynku powstanie też sala edukacyjno-konferencyjna, pracownia projektowo-badawcze i część noclegowa. Ośrodek będzie przeznaczony przede wszystkim dla uczniów, ale też dla innych turystów, przyrodników i badaczy, którzy będą mogli spędzić kilka dni. Przygotowano 55 miejsc noclegowych.

Przebudowana zostanie wieża ciśnień, w której powstanie platforma widokowa do obserwacji ptaków.
W części gospodarczej zaprojektowano kurniki, owczarnię, stajnię oraz wybiegi dla zwierząt ras rodzimych. Ich mieszkańców będzie można z bliska obserwować.

Powstanie też mini ośrodek leczenia ptaków drapieżnych, których nie brakuje na Ponidziu, a pomoc w razie wypadku czy choroby mogą otrzymać w województwie tylko w Zagnańsku.
Po zakończeniu budowy ośrodka potrzeba będzie jeszcze sporo czasu na przygotowanie go do otwarcia. - To nie jest kwestia przeniesienia biur ale wprowadzenia zwierząt i urządzenia gospodarstwa. Chcemy uruchomić Ośrodek w maju 2022 roku – informuje.

Koszt projektu to 21 milionów 895 tysięcy złotych, z tego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 15 milionów 181 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie