MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa rozlewni Buskowianki w Wełeczu. Jak idą prace? Zobacz zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Wełeczu, w gminie Busko-Zdrój, trwa budowa zakładu Buskowianki, który będzie rozlewał do butelek znaną w całym kraju wodę mineralną. Zajrzeliśmy na plac budowy.

W Wełeczu w gminie Busko-Zdrój trwa od dawna zapowiadana budowa rozlewni wody Buskowianka. Budynek już stoi, w środku trwają intensywne prace. Obiekt jest dość wysoki. Na miejscu pracują robotnicy i ciężkie maszyny.

Symboliczne rozpoczęcie budowy miało miejsce 7 lutego. Brał w nim udział ówczesny marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Samorząd województwa jest właścicielem spółki Uzdrowisko Busko Zdrój, do której należy wytwórnia wody "Buskowianka".

- Dzięki unowocześnieniu firmy zwiększy się ilość butelek doskonałej wody mineralnej, która trafiać będzie na rynek, do kuracjuszy i wszystkich pragnących poprawić swój stan zdrowia - mówił wtedy Andrzej Bętkowski.

Inwestycja ma obejmować budowę hali produkcyjnej wraz z częścią magazynowo-techniczną oraz socjalną o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych, uzbrojenie terenu w infrastrukturę techniczną, przebudowę placu manewrowego stref dostaw i odbioru oraz wyposażenie obiektu w nowoczesne urządzenia służące do rozlewu wody wraz ze zbiornikami buforowymi, zbiornikiem na dwutlenek węgla, stacją uzdatniania wody, stacją mycia i dezynfekcji oraz sprężarkownią. Zakładana wydajność nowej linii technologicznej to 14 000 sztuk butelek PET o pojemności 0,5 litra na godzinę i około 9 000 sztuk butelek 1,5 litra na godzinę.

Przygotowana koncepcja projektowa zakłada w późniejszym terminie doposażenie zakładu w linię technologiczną dla butelek szklanych.

Przenoszenie sukcesywne obecnego zakładu produkcji mieszczącego się w centrum części uzdrowiskowej Buska-Zdroju do miejscowości Wełecz zapewni uwolnienie terenów Uzdrowiska pod inwestycje, związane z rozbudową działalności leczniczej i uzdrowiskowej – zgodnie z przeznaczeniem terenów w strefie ochrony uzdrowiskowej A.

Na budowę zakładu Uzdrowisko Busko-Zdrój otrzymało wsparcie finansowe z funduszy Agencji Rozwoju Przemysłu w wysokości 17 milionów złotych. Całkowity koszt budowy zakładu to około 28 milionów złotych. Prace budowlane wykona świętokrzyska firma "Anna-Bud". Mają się one zakończyć w październiku 2024 roku.

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie