Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Warto się przebadać

oprac. /LB/
archiwum
W tym roku Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy jest obchodzony pod hasłem "Piękna, bo zdrowa". Inicjatywa ta organizowana już po raz piąty ma na celu uświadomienie kobietom i ich partnerom jak poważnym problemem zdrowotnym jest rak szyjki macicy oraz jak łatwo można się przed nim uchronić.

Ambasadorkami programu zostały znane Polki: Anna Dereszowska, Katarzyna Glinka, Anna Wendzikowska, Marzena Sienkiewicz, Agnieszka Popielewicz i Edyta Jungowska. - Warto uświadamiać kobietom, że mamy ogromny wpływ na nasze zdrowie. Dziewczynom w moim wieku wydaje się, że takie choroby jak nowotwory ich nie dotyczą. To błąd. Dzięki tej akcji mogę przyczynić się do edukowania kobiet, że możemy realnie ochronić się przed rakiem szyjki macicy. Nasz los jest w naszych własnych rękach i chcemy to pokazać - uzasadnia swój udział w kampanii aktorka Kasia Glinka.

Patronat nad polską edycją tygodnia objęły Pierwsza Dama Rzeczpospolitej - Anna Komorowska i prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz instytucje takie jak: Polski Czerwony Krzyż, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

Wszystkie jesteśmy zagrożone

Rak szyjki macicy jest drugim - po raku piersi - najczęściej atakującym młode kobiety nowotworem. Z jego powodu co 2 minuty na świecie umiera jedna kobieta. Według danych warszawskiego Centrum Onkologii w 2008 roku w Polsce na raka szyjki macicy zmarło 1745 kobiet.

Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny, ani uwarunkowany genetycznie, jest skutkiem zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV, spośród których typy HPV 16 i 18 odpowiadają za około 70% przypadków raka szyjki macicy. Kolejne co do częstości zakażeń typy: HPV 45, HPV 31 i HPV 33 są odpowiedzialne za około 10% przypadków choroby. Najczęściej chorują i umierają kobiety w przedziale wiekowym 49 - 54 lata, jednak zakażenie wirusem HPV zagraża kobietom niezależnie od wieku.

Badaj się!

Optymalną formą ochrony przed rakiem szyjki macicy jest połączenie profilaktyki pierwotnej i wtórnej - regularnego wykonywania badań cytologicznych. Profilaktyką pierwotną są szczepienia, których skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. Długotrwała ochrona przed zakażeniem, czyli utrzymywanie się przeciwciał w organizmie, którą zapewnia szczepionka, jest szczególnie istotna dla nastolatek i młodych kobiet. U nich zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV mogą występować wielokrotnie w ciągu całego życia. Profilaktyka wtórna, cytologia, czyli pobranie wymazu z szyjki macicy, jest czynnością zupełnie bezbolesną. Uzyskany w ten sposób materiał cytologiczny, po odpowiednim przygotowaniu (rozmaz cytologiczny), oglądany jest pod mikroskopem. To pozwala stwierdzić, czy wśród komórek szyjki macicy nie ma komórek nieprawidłowych, zmian przedrakowych lub komórek raka. Optymalny okres do pobrania materiału cytologicznego to czas pomiędzy 10. a 20. dniem cyklu. Badania powinny być przeprowadzane rutynowo, po inicjacji seksualnej raz w roku przez pierwsze 3-4 lata, a następnie powtarzane nie rzadziej niż co 3 lata.

Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy gwarantuje bezpłatne badania cytologiczne dla każdej kobiety raz na trzy lata między 25. a 59. rokiem życia. Gdyby każdej kobiecie choć raz w życiu pobrano cytologię, ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy obniżyłoby się o blisko 40%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie