Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa III Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! w Kielcach

Dorota Klusek
„SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” – spektakl, którego głównym bohaterem jest 13-letni Samuel zostanie pokazany w niedzielę, 20 sierpnia. Porusza tematy bliskie młodym ludziom.
„SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” – spektakl, którego głównym bohaterem jest 13-letni Samuel zostanie pokazany w niedzielę, 20 sierpnia. Porusza tematy bliskie młodym ludziom. Fot. Karol Krukowski
Spektakle dla najmłodszych, warsztaty dla rodziców, pedagogów i artystów, pokazy filmów krótkometrażowych oraz wydarzenia skierowane do młodych widzów. Przed nami drugi weekend III Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! Kolejne wydarzenia 19 i 20 sierpnia.

Tegoroczny festiwal budowaliśmy w obrębie hasła bliskość, rodzina, czyli relacji, które są dla nas fundamentem i świadczą o jakości naszego życia. Myślę, że każdy widz wśród propozycji festiwalu będzie mógł odkryć coś inspirującego, coś ważnego dla siebie – mówi Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora Kubuś, dyrektor festiwalu.

Trzecia edycja Hurra! ART! została rozszerzona o propozycje dla młodzieży i w ten weekend będzie się można o tym przekonać.
Sobota - na początek warsztaty

W sobotę, 19 sierpnia, w godzinach 11-13 w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach odbędą się warsztaty „Blisko kreatywności”. Są one skierowane do rodziców, pedagogów, artystów, wszystkich osób dorosłych, zainteresowanych twórczą pracą z dziećmi do 5 roku życia. Poprowadzi je Alicja Morawska-Rubczak. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.
Natomiast o godzinie 15, w „Kubusiu” rozpocznie się spektakl taneczny dla widzów od 1 do 3 lat, zatytułowany „Blisko”. Opowiada on o budowaniu relacji. Przedstawienie przygotowało Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w koprodukcji z Art Fraction Foundation. Cena biletu 9 złotych. Czas trwania – 45 minut (bez przerwy).

Pokaz filmów krótkometrażowych
Na tym nie koniec. Po południu w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” rozpoczną się pokazy filmów krótkometrażowych z Lubelskiego Festiwalu Filmowego.

Zaprezentowane zostaną zarówno nagrodzone, jak i nigdy niepokazywane w Polsce produkcje dla dzieci i młodzieży. Specjalnie wyselekcjonowane filmy odkryją przed widzami nieznane światy i zapewnią im inteligentną rozrywkę. Sobotni seans dla widzów od 12 lat wystartuje o 18 i potrwa do 18.55. Wstęp za wejściówkami, które będą wydawane na godzinę przed pokazem.

Na ekranie pojawią się:
1. „Finito”, reż. Mauricio Bartok (Brazylia) – 5 min. Pewien robot dokonuje wyboru, który zaważy nie tylko na jego przyszłości...
2. „Halim”, reż. Werner Fiedler (Austria) – 30 min. Nieśmiały chłopiec zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym artystą Halimem. Czy dzięki sztuce uda im się zmienić opinię otoczenia na temat uchodźców?
3. „Światła”, reż. Gediminas Siaulys (Litwa) – 11 min. Nieszczęśliwy wypadek staje się dla dzieci powodem do przemyśleń na temat życia i śmierci.
4. „Dom na klifie”, reż. Jin Yao Wong (Malezja) – 8 min. Starszy mężczyzna buduje nietypową wieżę, by odzyskać to, co kiedyś utracił.

Po seansie filmowym, o godzinie 19 rozpoczną się warsztaty filmowe dla widzów od 12 lat, które poprowadzi Justyna Czarnota. Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Koniec około godziny 19.30.

Niedzielne spotkanie ze sztuką
Ciąg dalszy artystycznych przeżyć w niedzielę, 20 sierpnia. Na godzinę 11, w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” zaplanowano pokaz filmów krótkometrażowych dla widzów od lat 6. Wstęp za wejściówkami, które będą wydawane na godzinę przed pokazem. Seans potrwa do 11.30, natomiast po nim odbędą się warsztaty filmowe. Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
Pokazane zostaną:

1. „Ptaszyna”, reż. Yekaterina Filippova (Rosja) – 3 min. Czy hipopotam i ptak są w stanie wspólnie wybudować dom?
2. „Zaginiony list”, reż. Kealan O' Rourke (Irlandia) – 8 min. Chłopiec ze wszystkich sił stara się spełnić świąteczne życzenie pewnej starszej pani.
3. „Uka”, reż. Valle Comba Canales (Hiszpania) – 3 min. Mała dziewczynka postanawia pokolorować swój czarno-biały świat.
4. „Gwiazdy”, reż. Han Zhang (USA) – 5 min. Dziadek i wnuczek z sukcesem sprzedają gwiazdy na ulicznym straganie. Pewnego wieczoru staje się jednak coś nieprzewidywalnego…
5. „Sześcian”, reż. Jun Yang (USA) – 2 min. Na lekcji sztuki dzieci ćwiczą rysowanie sześcianów. Jedno z nich postanawia podejść do zadania w nieszablonowy sposób.
6. „Magiczna perła”, reż. Alexey Ignatov (Rosja) – 13 min. Marzenie może się spełnić w najmniej oczekiwanym momencie…
O godzinie 13, także w „Kubusiu” aktorzy kieleckiej sceny pokażą przedstawienie dla widzów od lat 7. Będzie to „Wojna, która zmieniła Rondo” – spektakl o sile wspólnoty i zjednoczenia wobec niespodziewanych, dramatycznych zagrożeń. Przypomnienie o fundamentalnych wartościach: wolności, pokoju i bezpieczeństwie, których często nie doceniamy. Cena biletu – 9 złotych. Czas trwania – 45 minut (bez przerwy). Sztuce będą towarzyszyły warsztaty, które rozpoczną się o godzinie 14. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Życie nastolatka w krzywym zwierciadle
Na godzinę 16 w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” zaplanowano aktorskie czytanie sztuki „Słońce na polu minowym” 16-letniego pisarza, Filipa Porębskiego, połączone z rozmową z widzami. Dla widzów od lat 10. Wstęp wolny.
Natomiast o godzinie 18, na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury zostanie pokazana obsypana nagrodami komedia muzyczna dla widzów od lat 12 - „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”. Wystąpią aktorzy Wrocławskiego Teatru Lalek.
Będzie wesoło, ale komediowo-musicalowy kostium spektaklu podszyty jest smutkiem. Samotność głównego bohatera to bowiem coś więcej niż historia pojedynczego przypadku – to samotność całego pokolenia, nie znajdującego oparcia w tradycyjnych instytucjach opiekuńczych. Cena biletu – 9 złotych. Czas trwania – 1 godz. 20 min. (bez przerwy).
Dyskusja o teatrze dla młodzieży

O godzinie 19.30 w Galerii Winda (Kieleckie Centrum Kultury) rozpocznie się panel dyskusyjny, zatytułowany „Młodzież aktywna teatralnie?” Prowadzenie: Justyna Czarnota. Uczestnicy debaty poszukają odpowiedzi na pytania: Jaki teatr jest bliski młodym ludziom? Czy młodzież współcześnie, w dobie mediów społecznościowych i zaniku kontaktów międzyludzkich, w ogóle potrzebuje teatru? A jeśli tak - woli do niego chodzić, czy go współtworzyć? Wstęp wolny.

Ważne
Rezerwację miejsc na wszystkie spektakle i warsztaty prowadzi Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Telefonicznie: 41-344-58-36 w godzinach 7.30-15.30 lub mailowo: [email protected] (rezerwacja mailowa jest ważna po potwierdzeniu przez Teatr). Sprzedaż biletów w dniu i miejscu prezentacji spektaklu w godzinach 10-17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie