Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Szkoda, że akcja jest taka krótka

Monika WOJNIAK [email protected]
Agnieszka Gałczyńska ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy, Izabela Stachurska, kurator sądowy dla dorosłych i Janina Mikołajska ze Stowarzyszenia "Nadzieja Rodzinie” dyżurowały w środę w Sądzie Rejonowym w Kielcach.
Agnieszka Gałczyńska ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy, Izabela Stachurska, kurator sądowy dla dorosłych i Janina Mikołajska ze Stowarzyszenia "Nadzieja Rodzinie” dyżurowały w środę w Sądzie Rejonowym w Kielcach. A. Piekarski
Dziesiątki ludzi proszą codziennie o darmową poradę prawną. Pytają, jak radzić sobie z przemocą w rodzinie, z pracodawcą, który ich mobbinguje, czy z ciągnącą się latami sprawą o podział majątku.

Przez cały ten tydzień w sądach, prokuraturach, na policji i u adwokatów wszyscy, którzy padli ofiarą przestępstwa mogą uzyskać darmową poradę prawną. - Od poniedziałku odebrałem już blisko czterdzieści telefonów. I to nawet spoza naszego województwa - mówił wczoraj w południe Gerard Bah, pełnomocnik świętokrzyskiego komendanta policji ds. ochrony praw człowieka.

- Ludzie dzwonią z bardzo różnymi sprawami. Skarżą się na opieszałość organów ścigania, pytają o możliwości dowołania od wyroków sądów czy decyzji prokuratury. Była też kwestia mobbingu w pracy. Poradziłem, gdzie i jak szukać pomocy. Z poruszającą historią zadzwonił nastoletni chłopak. Pytał, co może zrobić, bo jego mama jest ofiarą przemocy domowej i sama nie chce nigdzie tego zgłosić. Czasem o takie rzeczy łatwiej zapytać przez telefon, gdy jest się anonimowym.

PRZYCHODZĄ NIE TYLKO OFIARY

Wiele osób przychodzi z prośbą o radę do kieleckiego Sądu Rejonowego. W poniedziałek było ich 16, we wtorek już 20. W specjalnie wyznaczonym pokoju dyżurują pracownicy sądu oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

- Brakuje mi dokumentacji dotyczącej moich zarobków z 10 lat. Gdybym ją miał, dostawałbym o 400 złotych wyższą emeryturę. Firma już nie istnieje, dokumentów nie przekazała do archiwum i nigdzie teraz nie można je znaleźć - skarży się Wiesław Obarzanek. - Chcę zapytać, co mogę jeszcze zrobić. Mój ojciec w III Rzeszy pracował i po 45 latach dostał pełną dokumentację, a ja we własnym kraju nie mogę się o nią doprosić.

Dyżurujący przyznają, że nie zawsze mogą pomóc. - Najwięcej przypadków dotyczy spraw cywilnych, konfliktów o podział majątku. Są to konkretne historie, ale my niestety nie możemy w takich sytuacjach udzielać wskazówek. Możemy informować jedynie o prawach przysługującym ofiarom przestępstw. Dlatego w 80 procentach przypadków odsyłamy przychodzące osoby do Okręgowej Rady Adwokackiej. - tłumaczy Izabela Stachurska, kurator sądowy dla dorosłych. - Ale mamy też przypadki przemocy w rodzinie. Inni pytają co robić, gdy ktoś bliski jest uzależniony od alkoholu. Był nawet człowiek, który przyznał, że sam nie radzi sobie z własnym uzależnieniem.

Tu pytaj o radę

Tu pytaj o radę

W ramach Tygodnia, który potrwa do piątku, pokrzywdzeni mogą pytać o bezpłatne porady w prokuraturach rejonowych w całym województwie, w godzinach ich pracy. Specjalne dyżury są też we wszystkich Sądach Rejonowych, od godz. 9 do 15.
W Punkcie Konsultacyjnym Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw przy ulicy Mickiewicza 9 w Kielcach można zgłaszać się w godz. 14-18, albo dzwonić pod numer 041-349-33-44. Pełnomocnik świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego policji ds. ochrony praw człowieka nadkomisarz Gerard Bah dyżuruje w godzinach 8-10 i 13-15 pod numerem 041-349-20-09.
Bezpłatnych porad prawnych zasięgnąć można u kieleckich adwokatów i aplikantów adwokackich. Są udzielane w godzinach 15-17, w lokalu Okręgowej Rady Adwokackiej przy ulicy Świętego Leonarda 1/30 w Kielcach.

DORADZĄ KAŻDEMU

- Zainteresowanie jest duże, codziennie przychodzi ponad 20 osób - przyznaje mecenas Jerzy Zięba, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach. - Wprawdzie akcja ma na celu udzielanie porad ofiarom przestępstw, ale postanowiliśmy, że nikogo nie wypuścimy bez wskazówek. Niezależnie od tego czy przychodzi ze sprawą rodzinną, czy majątkową. Widać, że ludzie potrzebują pomocy prawnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie