Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają szczepienia na COVID-19 w powiecie pińczowskim. Problemy małych miejscowości

Michał Kolera
Michał Kolera
pixabay
W powiecie pińczowskim trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Jak przebiega akcja szczepień? Zapytaliśmy dyrektorów jednostek ochrony zdrowia.

Trudna sytuacja jest w przychodni w Złotej.

- Szczepienia przebiegają zgodnie z planem. Wszystkim zostały podane dawki szczepionki, nikt nie ma objawów uboczych - mówi Tomasz Woźniak, lekarz, kierownik tamtejszego zakładu podstawowej opieki zdrowotnej. - Mamy natomiast duże problemy kadrowe. Nasza przychodnia przyjmuje przecież cały czas pacjentów, mających różne dolegliwości. Mam wrażenie, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie do końca rozumie kłopoty, z jakimi muszą borykać się lekarze w małych ośrodkach, takich, jak Złota - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Punkty szczepień w powiecie pińczowskim

W 7 placówkach medycznych z powiatu pińczowskiego będzie można po 15 stycznia zaszczepić się przeciwko COVID-19. Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało ich spis. Na liście są dwie przychodnie z Pińczowa i pięć w powiecie pińczowskim.Zobacz, gdzie się zaszczepić na kolejnych slajdach>>>

Szczepienia przeciw COVID-19 w powiecie pińczowskim. Jak zar...

Szczepienia trwają także w Samorządowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Pińczowie. Dyrektor tej placówki Marcin Wojniak wystąpił o więcej szczepionek, chce prowadzić także akcję szczepionkową w soboty.

- Zobaczymy, czy uda się uzyskać ich więcej. Szczepimy we wtorki i czwartki, docelowo będziemy chcieli szczepić w soboty. Problemem jest to, że szczepienia muszą przeprowadzać ci sami lekarze, którzy przyjmują w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, a więc dostęp do lekarzy dla chorych musi być siłą rzeczy ograniczony. Jest to bardzo poważne wyzwanie logistyczne, jak oddzielić pacjentów przeznaczonych do szczepienia od tych, którzy chcą leczyć się na inne dolegliwości - mówi Marcin Wojniak.

Jak się zarejestrować na szczepienie przeciwko Covid-19?

Są trzy możliwości zapisu na szczepienie:

  • Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989
    Można to zrobić samemu lub może zapisać nas ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer przyjdzie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziemy mieć numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji wybierzemy dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
  • Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień
    Jeżeli chcemy zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktujmy się z nim. Jeśli w wybranym punkcie szczepień nie znajdziemy dogodnego terminu, możemy zadzwonić na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia pod numer 989. Konsultanci pomogą znaleźć inny punkt szczepień niedaleko z terminem, który nam pasuje.
  • Rejestracja elektroniczna poprzez Internetowe Konto Pacjenta dostępne na pacjent.gov.pl
    - To bardzo przydatny zwłaszcza w dzisiejszych czasach portal, który dla pacjenta jest prawdziwą „skarbnicą wiedzy” na temat jego leczenia. W tej chwili będzie to też jeden z kanałów wśród możliwości umówienia się na szczepienie – informuje Beata Szczepanek, rzeczniczka prasowa świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach. - Będzie to sposób wygodniejszy i szybszy niż próba dodzwonienia się czy udanie się do wybranej przychodni. Aby założyć Internetowe Konto Pacjenta należy mieć profil zaufany. Można go potwierdzić w wielu instytucjach, na przykład w ZUSie, Urzędzie Skarbowym, a także w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jak to zrobić? Wchodzimy na portal pacjent.gov.pl i tam wypełniamy elektronicznie wniosek o profil zaufany oraz klikamy „wyślij”. Następnie udajemy się na przykład do jednego z punktów Narodowego Funduszu Zdrowia i tam pracownik w kilka chwil ten profil zatwierdzi. Następnie wracamy do domu i znów na stronie pacjent.gov.pl wypełniamy formularz do Internetowego Konta Pacjenta. System sam poprowadzi nas krok po kroku – wyjaśnia Beata Szczepanek. Osobom starszym, które nie korzystają z Internetu, mogą pomóc członkowie rodziny.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie