Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają uroczystości jubileuszowe 25-lecia powstania misji na Jamajce. Biskup Andrzej Kaleta z Kielc odprawił mszę świętą w Maggotty

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Wideo
od 12 lat
Od 11 stycznia trwają uroczystości jubileuszowe 25-lecia powstania misji na Jamajce. Biorą w nich udział biskup Andrzej Kaleta i ksiądz doktor Tomasz Szczepanik, którzy reprezentują diecezję kielecką. Uroczystości potrwają do 25 stycznia.

Uroczystości jubileuszowe na Jamajce z biskupem Andrzejem Kaletą

Dokładnie tego samego dnia, kiedy trwały główne uroczystości jubileuszowe w parafii Ducha Świętego w Maggotty na Jamajce, biskup kielecki Jan Piotrowski sprawował mszę świętą dziękczynną za 25 lat trwania misji na Jamajce w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Modlił się o potrzebne łaski dla posłanych przez Kościół, misjonarzy i misjonarki: księdza kanonika Marka Bzinkowskiego, Siostrę Sercankę i świecką misjonarkę Martę Sochę.

Warto przypomnieć, że misja pod wezwaniem Ducha Świętego została założona w Maggotty na Jamajce w diecezji Mandeville w styczniu 1999 roku.

Mszy świętej przewodniczył biskup Andrzej Kaleta, koncelebrowali ją ksiądz Tomasz Szczepanik i ksiądz Marek Bzinkowski.
Mszy świętej przewodniczył biskup Andrzej Kaleta, koncelebrowali ją ksiądz Tomasz Szczepanik i ksiądz Marek Bzinkowski.

- Pod wzlędem religijnym Jamajka to tygiel wymieszanych Kościołów i wyznań. Można tu znaleźć prawie wszystkie wyznania i sekty Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Generalnie, jedynie ok. 1 - 1,5% populacji Jamajki należy do Kościoła Katolickiego. Biskup Paul Boyle, pierwszy biskup diecezji Mandeville, był mocno osadzonym w rzeczywistości wizjonerem. Wiedział, że ewangelizacja rozbitej społeczności Jamajki nie powiedzie się przez konkurencyjne do innych wyznań przepowiadanie, lecz raczej przez promowanie Ewangelii praktycznym sposobem chrześcijańskiej służby. Dlatego od początku istnienia diecezji, obok budowanych kaplic dla sprawowania kultu, powstawały projekty społeczne i socjalne: przedszkola, szkoły, domy dziecka, dom dla ludzi starszych i opuszczonych czy ośrodki zdrowia

- informuje ksiądz Łukasz Zygmunt, Dyrektor Diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych.

W misji prowadzonej przez księdza Marka Bzinkowskiego w Maggotty od początku było podobnie. Obok działalności duszpasterskiej prowadzi się tam programy edukacyjne, medyczne i wspierające zatrudnienie. Bardzo wiele w działania misyjne wnosi pani Marta Socha, świecka misjonarka, która od ponad 20 lat posługuje na misji. Jest niezastąpiona w projektach edukacyjnych i prowadzeniu szkoły.

Już w pierwszych latach istnienia misji, powołano ośrodek zdrowia nazywany w miejscowej terminologii „klinika”. Początkowo funkcjonował w samochodowym kontenerze, a lekarz – wolontariusz dojeżdżał tam w jednym dniu tygodnia. Później przybyły siostry ze zgromadzenia Sióstr Sercanek, które podjęły systematyczną służbę, jako pielęgniarki. W międzyczasie został wybudowany obiekt z kilkoma gabinetami lekarskimi, gabinetem dentystycznym, apteką i pokojem do rehabilitacji. Obecnie jest tam na stałe lekarz z Teksasu o polskich korzeniach, który ofiarował swoje wcześniejsze przejście na emeryturę w służbie ubogim Jamajki.

Grupy wolontariatu medycznego z USA, Kanady, Francji, Polski i Jamajki przyjeżdżają systematycznie do kliniki ze specjalistami różnych dziedzin. Nasi misjonarze zyskali renomę jednej z najlepszych klinik na Jamajce. Pomimo, że Maggotty jest położone raczej w niezbyt gęsto zaludnionej części wyspy, to rocznie z usług medycznych w tym ośrodku korzysta ponad 14 000 osób. Oprócz tego są wizyty domowe i od czasu do czasu przeprowadzane profilaktyka czy testy zdrowotne w szkołach.

Biskup Mandeville, ksiądz Charles Dufour, patrząc na najbardziej palące potrzeby medyczne wiejskiej ludności Jamajki, wystąpił z propozycją projektu rozbudowy kliniki. Chodziło o dobudowę do istniejącego już budynku dwóch pokoi i poczekalni dla pacjentów z problemami oczu. Tropikalne słońce jest przyczyną wielu urazów i chorób oczu, a biedni praktycznie nie mają szans na leczenie czy operacje. Mniej skomplikowane zabiegi są wykonywane w Maggotty. W 2018 roku diecezja kielecka z zebranych ofiar od naszych wiernych, przeznaczyła na ten cel 60 000 złotych.

Ksiądz doktor Tomasz Szczepanik z diecezji kieleckiej uczestniczy w 25-leciu misji na Jamajce.
Ksiądz doktor Tomasz Szczepanik z diecezji kieleckiej uczestniczy w 25-leciu misji na Jamajce.

W tym roku misja na Jamajce obchodzi ważny jubileusz. Uczestniczy w nim ksiądz doktor Tomasz Szczepanik z diecezji kieleckiej.

- Centralnym wydarzeniem uroczystości srebrnego jubileuszu posługi na Jamajce w Maggotty księdza kanonika Marka Bzinkowskiego oraz jego najbliższych współpracowników była msza święta, na której zgromadziło się ponad 200 osób. Niektórzy spośród nich, tak jak w każdą niedzielę, zostali przywiezieni przez księdza Marka i panią Martę z odległych wiosek. Biskup Andrzej Kaleta wygłosił homilię, w której zaznaczył, że każdy z nas jest powołany do tego, aby innych prowadzić do spotkania z Chrystusem. Wyraził radość z ogromu pracy, jaka została włożona w tworzenie misji zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej.  Wyraził wdzięczność za przekazanie ziemi, na której został wybudowany kościół. Wzruszającym momentem było kilkanaście spontanicznych świadectw, wśród nich Siostry Scholastyki, która z wielkim wzruszeniem skierowała następujące słowa wobec księdza Marka: "Dziękujemy Ojcze za to, że przyniosłeś nam Chrystusa, że nigdy przy Tobie nie jesteśmy głodni". Biskup Andrzej Kaleta przekazał pozdrowienia i zapewnienie o modlitwie całego Kościoła kieleckiego, na czele z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim i biskupem Marianem Florczykiem. Na koniec udzielił wszystkim uroczystego błogosławieństwa. Po mszy świętej zrobiono pamiątkową fotografię i wszyscy zostali poczęstowani słodkościami

- relacjonował ksiądz Tomasz Szczepanik.

- Za każdym projektem, który realizujemy jako Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej kryje się konkretny człowiek. Ktoś kiedyś mi powiedział, że misje to miłość. W duchowej łączności z przeżywającymi srebrny jubileusz na Jamajce życzymy, by tej miłości nigdy nie zabrakło. Dziś możemy obiecać naszą modlitwę i w miarę możliwości wsparcie materialne, by ta placówka misyjna mogła dalej służyć Bogu i ludziom

- powiedział ksiądz Łukasz Zygmunt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie