Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba chronić pieszych. Drastyczne filmy wstrząsnęły widzami (video)

Rafał BANASZEK
To nie jest żaden "obciach” nosić na ręce opaskę odblaskową – przekonywał na spotkaniu szef włoszczowskiej drogówki Krzysztof Kościołek.
To nie jest żaden "obciach” nosić na ręce opaskę odblaskową – przekonywał na spotkaniu szef włoszczowskiej drogówki Krzysztof Kościołek. Rafał Banaszek
Pierwsze w województwie świętokrzyskim spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na drogach odbyło się we Włoszczowie.

W Starostwie Powiatowym odbyło się pierwsze z cyklu spotkań profilaktycznych w naszym województwie, poświęconych bezpieczeństwu w ruchu drogowym, a konkretnie zagrożeniom dla pieszych i innych niechronionych uczestników ruchu.

WŁOSZCZOWA WYRÓŻNIONA

W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, samorządowcy, dyrektorzy szkół i młodzież - między innymi z klasy policyjno-prawnej ze "Staszica" oraz instruktorzy ośrodków szkolenia kierowców z Włoszczowy.

- We Włoszczowie rodzą się dobre pomysły, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dlatego od tego miasta rozpoczęliśmy cykl naszych spotkań na terenie województwa - tłumaczyli kieleccy policjanci.

Brawami podziękowano zwłaszcza Marcinowi Sztuce, nauczyciel z włoszczowskiej "jedynki", który od kilku lat osiąga ze swoimi podopiecznymi najwyższe lokaty w ogólnopolskim turnieju bezpieczeństwa ruchu drogowego.

STATYSTYKI WOJEWÓDZKIE

Na początku prelekcję wygłosili eksperci z Komendy Wojewódzkiej Policji. Na przykładzie spotów społecznych starali się przekazać uczestnikom ideę całej kampanii, pobudzić ich wyobraźnię oraz zmotywować do aktywizacji działań w społeczności lokalnej.

Okazuje się, że w ciągu ostatniego 10-lecia na terenie naszego województwa doszło do ponad 20 tysięcy wypadków drogowych, w których życie straciły 2 402 osoby, w tym 981 pieszych (w ubiegłym roku było 134 ofiar na drogach, w tym 63 stanowili piesi). Świętokrzyską policję bardzo niepokoją te statystyki.

Dlaczego giną piesi? - Główną przyczyną jest brawura na drogach, przecenianie swoich możliwości za kierownicą, kierowcom brakuje pokory - twierdzili policjanci z kieleckiej drogówki. W zderzeniu z samochodem, jak podkreślano, pieszy praktycznie nie ma szans. Badania dowodzą, że już przy prędkości 50 kilometrów na godzinę 60 procent pieszych ginie po kontakcie z pojazdem.

STATYSTYKI POWIATOWE

W drugiej części spotkania aspirant Krzysztof Kościołek, kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie przybliżył statystyki drogowe dotyczące naszego powiatu. Okazuje się, że w ciągu 10 ostatnich lat na naszych drogach zginęły 82 osoby, z czego 32 stanowili piesi (w 2012 roku na szczęście nie było ofiar wśród pieszych), prawie 750 osób zostało rannych. Najwięcej ofiar było w przedziale wiekowym 40-59 lat, zginęło też pięcioro dzieci.

Szef włoszczowskiej "drogówki" pokazywał na slajdach najbardziej wstrząsające wypadki śmiertelne z naszego terenu. Najgroźniejszym był wypadek w Chlewicach przy cmentarzu, który wydarzył się we wrześniu 2008 roku - zginęło w nim aż pięć osób!

Aspirant Krzysztof Kościołek przypominał, że zgodnie z kodeksem drogowym pieszy powinien korzystać z chodnika lub pobocza, a w ostateczności z jezdni, jednak powinien trzymać się jak najbliżej krawędzi i ustępować miejsca pojazdom, gdyż jest to "niezwykle niebezpieczne" przy obecnym natężeniu ruchu. Może to zdziwi niektórych, ale przez powiat włoszczowski przebiega 680 kilometrów dróg twardych, z których zaledwie… 5 procent ma chodniki!

Szef drogówki apelował o noszenie elementów odblaskowych przez pieszych zwłaszcza po zmierzchu i w sytuacjach ograniczonej widoczności, co niestety rzadko spotyka się na drogach. - To żaden obciach, jak mówi młodzież - twierdził Krzysztof Kościołek.

Badania dowiodły, że pieszy wyposażony w element odblaskowy jest widoczny nocą przez kierowcę z odległości 150 metrów. Aspirant Kościołek poinformował, że włoszczowska policja ma zamiar przeprowadzić program pilotażowy w jednej z miejscowości naszego powiatu polegający na tym, że wszyscy mieszkańcy zostaną wyposażeni w opaski odblaskowe.

DEBATA O BEZPIECZEŃSTWIE

W trzeciej części spotkania odbyła się debata z udziałem przybyłych gości. Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i Domu Kultury prosili o udostępnienie im policyjnych spotów, które wywarły na nich duże wrażenie. Filmy mają być pokazywane na lekcjach wychowawczych w szkołach oraz w kinie Muza.

Goście prosili, żeby tę kampanię nagłaśniać szeroko gdzie tylko się da, żeby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. Wskazywali na potrzebę zakupu przez samorządy elementów odblaskowych dla mieszkańców gmin oraz wprowadzenia zajęć z bezpieczeństwa ruchu drogowego w szkołach od najmłodszych lat.

Radny Jerzy Wiśniewski, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu, były wicekomendant powiatowy policji, prosili też policję, aby była bardziej wyrozumiała i ostrożna w karaniu mandatami pieszych idących jezdnią, w sytuacji, gdy chodniki są bardzo zniszczone lub ich nie ma w ogóle. Na ten problem wskazywał na ostatniej sesji Rady Gminy Krasocin radny i były sołtys Bukowy Władysław Skrzyński, któremu policja chciała wlepić mandat za to, że szedł prawą stroną jezdni.

Sekretarz gminy Secemin Paweł Ruksza mówił, że mieszkańcy się skarżą na karanie ich mandatami za drobne wykroczenia. Opowiadał o miejscowym listonoszu, za którym ponoć jeździł radiowóz policji i sprawdzał, czy ma zapięte pasy.

Były policjant Marian Siomek, prezes Klubu Turystyki Rowerowej Ziemia Włoszczowska twierdził, że piesi i rowerzyści nie są bezpieczni na modernizowanej drodze wojewódzkiej 786. Narzekał na brak zaprojektowanej ścieżki rowerowej przy tej drodze w naszym mieście.

APEL KOMENDANTA

- Tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a ściślej mówiąc niechronionych uczestników tego ruchu. Co prawda liczba ofiar śmiertelnych na świętokrzyskich drogach z roku na rok maleje, jednak w dalszym ciągu utrzymuje się na niebezpiecznie wysokim poziomie. Dane statystyczne z ostatnich dziesięciu lat są alarmujące. W naszym województwie mniej więcej co dwa dni ktoś ginie na drodze, co piątą ofiarą jest pieszy - przypominał młodszy inspektor Krzysztof Kozieł, komendant powiatowy policji we Włoszczowie.
Dlatego komendant wojewódzki policji, marszałek województwa świętokrzyskiego i wojewoda ogłosili rok 2013 - Rokiem Pieszego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie