Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy lata od reaktywacji Koła Gospodyń Wiejskich w Mircu

CuK
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mircu świętowały ostatnio trzecią rocznicę ponownego utworzenia swojej organizacji. Koło w Mircu powstało, a właściwie reaktywowało swoją działalność, po kilkudziesięciu latach organizacyjnej bezczynności.

Inicjatorką obecnego przedsięwzięcia, trzy lata temu, była Alicja Dudek, a pierwszą przewodniczącą została Ewelina Rafalik. Alicja Dudek została wtedy wiceprzewodniczącą. Obie panie ostro zabrały się do pracy, aktywnie pokazując się w lokalnym środowisku, szczególnie na niwie wiejskiego regionalizmu.

Przebrane za kolędników odwiedzały Dom Pomocy Społecznej, organizowały spotkania opłatkowe, w domu kultury spotykały się na warsztatach rękodzieła, brały udział w ludowych festiwalach i przeglądach. Tę aktywność doceniły władze gminy, które w 2016 roku ufundowały dla członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Mircu piękne stroje ludowe.
Dziś koło ma nowy zarząd. Jego przewodniczącą jest Celina Seweryn, jej zastępczynią Ewelina Rułka, a skarbnikiem Celina Niedziela.

Uroczyste spotkanie rocznicowe
Spotkanie z okazji trzeciej rocznicy działalności odbyło się w piątek 21 września. Panie ubrane w swoje odświętne stroje spotkały się w Świetlicy Środowiskowej w Mircu. Odwiedził je Mirosław Seweryn, wójt gminy Mirzec, który gratulował dotychczasowych osiągnięć i życzył harmonijnej współpracy dla dobra Mirca i całej gminy. Celina Seweryn, przewodnicząca koła podziękowała wójtowi za wspieranie działań koła. Przewodnicząca dziękowała też Piotrowi Gąsowskiemu za profesjonalną opiekę instruktorską nad zespołem. Do życzeń dołączyły się też panie z zaprzyjaźnionego Koła Gospodyń Wiejskich „Osinianiki” z osin, wraz z przewodniczącą Barbarą Kwapisz. W czasie spotkania padła też ciekawa propozycja. Anna Piętak z „Osinianek” zaproponowała, aby mirzeckie koło zyskało swoją nazwę. Podała nawet propozycję – „Prendosie”. Pochodzi od historycznych postaci w Mircu- Jadwigi i Józefa Prendowskich, bohaterów powstania styczniowego, budowniczych modrzewiowego dworku, który stoi do dziś.

Alicja Dudek odczytała swój wiersz napisany specjalnie na tę okazję. Gratulacje paniom przekazał także sołtys Mirca Pierwszego- Marian Stompor. Jak na jubileusz przystało, był wspaniały tort, życzenia, pamiątkowe zdjęcie i wspólne śpiewy.
Warto dodać, że w gminie Mirzec od wielu lat działa kilka bardzo aktywnych Kół Gospodyń Wiejskich, podobnie jak osiem też bardzo aktywnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Wręcz nienormalnym było, że „stołeczny” Mirzec nie miał swojej kobiecej (chociaż nie tylko) organizacji.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie