Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy nowe urządzenia w Centrum Nauki Da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Związane z krwią i donacją. Zobacz zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Najbardziej reprezentacyjne urządzenie to „Stanowisko donacyjne” – wierna kopia miejsca, w którym honorowi krwiodawcy oddają krew.
Najbardziej reprezentacyjne urządzenie to „Stanowisko donacyjne” – wierna kopia miejsca, w którym honorowi krwiodawcy oddają krew. Dawid Łukasik
O trzy nowe interaktywne urządzenia wzbogaciło się Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Wszystkie są związane z krwią oraz krwioobiegiem człowieka i w przystępny sposób pokazują kwestie związane z donacją krwi.

Trzy nowe urządzenia związane z krwią w Centrum Da Vinci

Na temat nowych urządzeń mówiono w poniedziałek, 20 lutego. W konferencji wzięli udział: Krzysztof Ołownia, pełniący obowiązki dyrektora Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Marek Bogusławski, Bogumiła Niziołek z Departamentu Ochrony Zdrowia, dyrektor szpitala w Czerwonej Górze Youssef Sleiman, burmistrz Chęcin Robert Jaworski oraz dyrektor Centrum Krwiodawstwa w Kielcach Jerzy Stalmasiński. W wydarzeniu wzięły również udział dzieci oraz policjanci z Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Dotychczas poświęcona krwi i układowi krwionośnemu sekcja wystawy „Człowiek niezwykła maszyna” składała się z sześciu instalacji. To stanowiska, na którym można sprawdzić sobie tętno, ciśnienie tętnicze czy zobaczyć naczynia krwionośne na własnej dłoni. Zwiedzający mogli też poznać budowę układu krwionośnego i jego najważniejszego elementu – serca. Dowiedzieć się jak wyglądają i jaką rolę pełnią poszczególne składniki krwi oraz w jakich sytuacjach transfuzja krwi jest możliwa, a w jakich grozi konfliktem serologicznym. Wszystkie te urządzenia miały charakter zarówno multimedialny jak i mechatroniczny.

Stacja jak w prawdziwym centrum krwiodawstwa

Teraz do Centrum trafiły trzy nowe urządzenia. Najbardziej reprezentacyjny z nich to „Stanowisko donacyjne” – wierna kopia miejsca, w którym honorowi krwiodawcy oddają krew. Można tu zobaczyć jak działają i dowiedzieć się do czego służą wagomieszarki (rejestrują ilość oddanej krwi i mieszają ją równocześnie) oraz medyczne separatory krwi (jeden jest urządzeniem stosowanym w czasie procesu pobierania krwi w stacjach, drugi to separator tak zwanego „pola operacyjnego”, stosowany podczas operacji chirurgicznych).

„Stanowisko donacyjne” jest równocześnie platformą umożliwiającą zwiedzającym tematyczną rozgrywkę. W jednym z trybów gracze siedząc w profesjonalnym fotelu ściskają dłonią specjalną pompkę, którą przepompowują witrtualną krew – a wygrywa ten, kto przepompuje jej więcej. W drugiej opcji uczestnicy wciskając różnokolorowe przyciski odpowiadają na wyświetlane na ekranie pytania dotyczące krwi i krwiodawstwa.

Podobne przeznaczenie ma też drugie z zainstalowanych urządzeń. To tak zwane „Krople krwi” – dotykowy monitor z quizami i na temat krwi i jej składników oraz zakładkami objaśniającymi działanie układu krwionośnego.

Nowe eksponaty bawiąc - uczą

Trzecia z instalacji to podświetlana ledowo tablica obrazująca metody separacji i frakcjonowania krwi oraz produkty, które z niej powstają. – Nowe eksponaty wpisują się w filozofię „uczyć – bawiąc” i zgodnie z nią stanowią mądrą rozrywkę dla całej rodziny. Mają też za zadanie oswajać zwiedzających z ideą krwiodawstwa. To ważne, bowiem obecnie, po pandemicznych ograniczeniach, liczba krwiodawców bardzo się zmniejszyła i wciąż słyszymy dramatyczne apele o oddawanie tego najcenniejszego z leków – mówi Krzysztof Ołownia, pełniący obowiązki dyrektora Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego, w skład którego wchodzi Centrum Leonardo da Vinci.

Nowe eksponaty kosztowały około 130 tysięcy złotych. W ostatnim roku Centrum wzbogaciło się o około 10 nowych urządzeń, instalacji różnego typu jest obecnie w centrum ponad 60.

W 2022 roku Centrum da Vinci odwiedziło ponad 57 tysięcy zwiedzających.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie