MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy powiaty w Świętokrzyskiem bez porodówek! Gdzie pacjentki z Buska, Staszowa i Jędrzejowa mają szukać pomocy? Zobacz wideo

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Bardzo źle wygląda sytuacja oddziałów ginekologiczno-położniczych na południu regionu świętokrzyskiego. Szpitale w Busku-Zdroju, Staszowie oraz Jędrzejowie zawieszają lub zamierzają zawiesić ich działanie ze względu na bark kadry, jak również małą liczbę porodów. We wtorek, 24 kwietnia, wojewoda Józef Bryk spotkał się z dyrektorami, by omówić ten kryzys oraz bezpieczeństwo pacjentek.

Trzy powiaty w Świętokrzyskiem bez porodówek! Gdzie pacjentki z Buska, Staszowa i Jędrzejowa mają szukać pomocy?

Do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach w ostatnim czasie wpłynęły wnioski o zawieszenie oddziałów ginekologiczno-położniczych w szpitalach w Busku-Zdroju i Staszowie. Podczas spotkania w urzędzie o takim zamiarze poinformowała ponadto dyrekcja szpitala w Jędrzejowie. Szpital planuje, by zawiesić działalność położnictwa, ginekologia w trybie planowanym funkcjonowałaby za to bez zmian.

Wojewoda Józef Bryk zwrócił uwagę, że najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentek i ich dzieci. Zauważył też problem z pracownikami, którzy do tej pory dyżurowali na tych oddziałach. W przypadku zawieszenia ich działalności, część personelu może zostać bez pracy.

Główną przyczyną zawieszania działalności oddziałów to brak lekarzy. Problem dotyczy zwłaszcza neonatologów. Podczas spotkania wybrzmiało ponadto, że w szpitalach w Busku-Zdroju, Jędrzejowie i Staszowie rodzi się zbyt mało dzieci. Zgodnie z zaleceniami towarzystw ginekologicznych, rocznie powinno być co najmniej 400 porodów. Tymczasem w 2023 roku w Busku-Zdroju było 166 porodów, w Staszowie – 248, w Jędrzejowie – 242.

Znacznie więcej pacjentek hospitalizowanych było w tych placówkach z powodu rozpoznań ginekologicznych. Najwięcej w Jędrzejowie – 866. W Staszowie – 579, w Busku-Zdroju – 553.

Dyrektorzy Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka przy ulicy Prostej w Kielcach, a także Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zapewnili, że są w stanie przejąć opiekę nad pacjentkami z południa województwa.

Uspokajające słowa skierował do pacjentek doktor Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Położniczo-Ginekologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, gdzie rodzi się najwięcej dzieci w regionie. - Jesteśmy gotowi na tę sytuację. Zapraszamy wszystkie pacjentki, zapewnimy wszystkim paniom warunki bardzo dobrej opieki medycznej ze świetnym personelem i bardzo dobrze wyposażoną Kliniką. Generalnie wszyscy borykamy się ze spadkiem liczby porodów. Nie tylko południe, ale i zachód województwa świętokrzyskiego nie ma oddziału położniczego. Z naszej strony każda pacjentka zostanie odpowiednio zaopiekowana - podkreślił specjalista.

Ponadto Szpital w Staszowie zawarł porozumienie z Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach mieszczącego sie przy ulicy Prostej. W tej placówce w gotowości jest karetka pogotowia i położne. Jeśli do szpitala w Staszowie zgłosi się pacjentka do porodu, zostanie przetransportowana do szpitala w Kielcach. Podobna sytuacja będzie w przypadku zawieszenia oddziału położniczego w Jędrzejowie. Z tego szpitala pacjentki będą transportowane do Szpitala Kieleckiego.

Podczas spotkania dyrektorzy szpitali zgłaszali problemy z brakiem odpowiedniego finansowania świadczeń w przypadku przyjmowania pacjentek z południa województwa w ramach planowej ginekologii.

Joanna Wolszczak-Domańska, pełniąca obowiązki dyrektora świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zapewniła, że zwróci się w tej sprawie do centrali.

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania w sprawie szpitali

Kolejne spotkanie poświęcone tym problemom zaplanowano na połowę maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie