Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tuczępy uczciły pamięć księdza majora Jana Francuza

Redakcja
Tablicę księdza majora Jana Francuza w Tuczępach odsłoniła Krystyna Majka, siostrzenica „kapelana dwóch wojen”.
Tablicę księdza majora Jana Francuza w Tuczępach odsłoniła Krystyna Majka, siostrzenica „kapelana dwóch wojen”. Marcin Opozda
Została odsłonięta tablica symbolizująca mogiłę duchownego pochodzącego z pobliskich Jarosławic Ksiądz major Jan Francuz to postać wyjątkowa. Kapłan, społecznik, żołnierz. Zginął, zamordowany przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Uroczystości w Tuczępach miały bogatą oprawę. Ich przesłanie stanowiła myśl Jana Kochanowskiego: "A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie"...

SYMBOL MOGIŁY

Tablicę odsłonięto dzięki staraniom siostrzeńca i chrześniaka duchownego - Jana Jakubika. Na spotkanie w Tuczępach przybyli członkowie jego rodziny, księża, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z Warszawy i Kielc. Także liderzy lokalnych samorządów, delegacje szkół, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, mieszkańcy.

Lipcowe uroczystości rozpoczęła msza w kościele Świętego Jana Chrzciciela, z udziałem chóru parafialnego. Po nabożeństwie wszyscy udali się na cmentarz w Tuczępach, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy symbolizującej mogiłę księdza Jana Francuza. Tablicę odsłonili: Krystyna Majka - siostrzenica księdza Jana, Jan Jakubik oraz wójt Tucząp Marek Kaczmarek. Złożono kwiaty, a potomkowie kapelana podziękowali władzom samorządowym i społeczności Gimnazjum w Jarosławicach za pielęgnowanie pamięci o Janie Francuzie.

ANIOŁY NA SCENIE

Kolejny punkt uroczystości stanowił program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Jarosławicach, pod kierunkiem Zofii Kańskiej. Obejrzeliśmy scenki teatralne nawiązujące do życia i działalności księdza Jana - od czasów dzieciństwa, przez pracę duszpasterską w okresie pokoju i wojen. Na scenie pojawiły się postacie symbolizujące anioły, które towarzyszą człowiekowi od narodzin po śmierć. Przygotowano też wystawę zdjęć, dokumentów i broszury informacyjne o "kapelanie dwóch wojen".

W trakcie spotkania wójt Marek Kaczmarek wręczył nagrody uczniom klasy II B Gimnazjum w Jarosławicach - Anicie Buczyńskiej i Patrykowi Bławatowi oraz ich opiekunowi Beacie Lech. Gimnazjaliści odnieśli wielki sukces, zajmując drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym "Mistrz i uczeń - wychowanie w II RP". Napisali oni pracę na temat księdza Jana Francuza, odbyli też warsztaty w Łódzkiej Szkole Filmowej. Obecnie kręcą etiudę, która będzie walczyć o główną nagrodę podczas gali finałowej konkursu, 27 listopada 2013 roku w Warszawie.

PAMIĘĆ W CENIE

- Bardzo dziękuję za wspaniałą oprawę uroczystości poświęconej mojemu wujowi - mówiła głęboko poruszona Krystyna Majka.

- Dziękuję, że pamiętacie... - dodała jej córka, nie kryjąc łez wzruszenia.
Uroczystości w Tuczępach, poświęcone księdzu majorowi Janowi Francuzowi, przygotował komitet organizacyjny w składzie: Jan Jakubik, Marek Kaczmarek, Stanisława Stolarska, Grażyna Patrzałek, Anna Stępień, Marcin Opozda, Zofia Kańska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie