Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turbina, solary, fotowoltaika - modelowe instalacje odnawialnych źródeł energii w buskim „mechaniku”

Adam Ligiecki
- Modelowe instalacje  odnawialnych źródeł energii  chcemy zaprezentować publicznie 1 września - zapowiada Sylwester Pałka, dyrektor buskiego „mechanika”.
- Modelowe instalacje odnawialnych źródeł energii chcemy zaprezentować publicznie 1 września - zapowiada Sylwester Pałka, dyrektor buskiego „mechanika”. Adam Ligiecki
Wakacje w pełni, tymczasem w buskim Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych wydarzenie goni wydarzenie. W minioną niedzielę popularny „mechanik” zaliczył debiut w telewizyjnej „Jedynce”, we wtorek maturzyści odebrali świadectwa dojrzałości, a teraz rusza spektakularna inwestycja.

To pierwsza w szkoła w Busku-Zdroju, która funduje sobie turbinę wiatrową na 12-metrowej wieży. Do tego fotowoltaika, dwa panele solarowe (500 watów mocy), dwie gabloty i nowa, efektowna iluminacja frontowej ściany budynku. Znaczną część kosztów pokrywa Fundusz Szwajcarski, zaś przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki wsparciu obu samorządów - powiatu oraz gminy.

Modelowe instalacje odnawialnych źródeł energii, jakie powstają w „mechaniku” to potwierdzenie, że ten nowy kierunek kształcenia zadomowił się w szkole na dobre. Gotowy jest projekt inwestycji. Urządzenia zostaną zamontowane na skwerze przed budynkiem - po lewej stronie od głównego wejścia, za żywopłotem.

W minionym tygodniu, zgodnie z procedurami, przeprowadzono „zapytanie o cenę”. Teraz trwa wyłanianie wykonawcy. Jeśli wszystko pójdzie w miarę sprawnie, roboty ruszą w połowie lipca, a pod koniec sierpnia instalacje powinny być gotowe.

- Wierzę, że uroczysta premiera będzie miała miejsce 1 września, podczas inauguracji nowego roku szkolnego. To ważny projekt, stanowiący również element promocji naszej szkoły - podkreśla z naciskiem Sylwester Pałka, dyrektor buskiego „mechanika”.

Odnawialne źródła energii (OZE) to pionierski kierunek kształcenia w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych. „Energia prosto z nieba” ma przyszłość. Teraz, przy znaczącym wsparciu funduszy europejskich, szkoła pozyska instalacje modelowe: generator wiatrowy, ogniwo fotowoltaiczne, kolektor słoneczny. To projekt oparty na Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy, w którym bierze udział gmina Busko-Zdrój.

Wartość inwestycji poznamy oficjalnie po wyłonieniu wykonawcy, ale wiadomo, że około 80 procent kosztów pokryje Fundusz Szwajcarski; reszta to wkład własny szkoły. Będą instalacje odnawialnych źródeł energii, przed „mechanikiem” staną także dwie gabloty informacyjne ze szkła i aluminium. Ponadto na elewacji pojawią się nowe elementy graficzne: nazwa oraz logo szkoły.

Nowy napis na frontonie: „Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych” będzie podświetlany na niebiesko (niebieski, żółty, czerwony - to flagowe barwy buskiego „mechanika”). Po raz pierwszy, po ponad pół wieku zawiśnie także logo szkoły. Nad głównym wejściem do budynku, pod oknami pracowni matematycznej.

- Nie byłoby tej inwestycji, gdyby nie przychylność i wsparcie obu buskich samorządów. Dzięki władzom miasta i powiatu powstaną instalacje modelowe w naszej szkole - nie kryje satysfakcji Sylwester Pałka.

Dodajmy, że „mechanik” przystąpił również do projektu w ramach nowoczesnych specjalizacji województwa świętokrzyskiego, realizowanego przez Urząd Marszałkowski. Wsparciem zostaną objęci uczniowie techników - urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz informatycy. Staże odbędą też nauczyciele, szkoła otrzyma pomoce dydaktyczne o wartości 100 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie