Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tworzą proste gry i animacje z klocków. „Mistrzowie Kodowania” w Pińczowie

Bartłomiej Bitner [email protected]
Na zajęciach z podstaw programowania dzieci poznają techniki podstaw programowania za pomocą programu Scratch, którego elementy języka mają kształt kolorowych klocków z wypustkami, przypominające puzzle.
Na zajęciach z podstaw programowania dzieci poznają techniki podstaw programowania za pomocą programu Scratch, którego elementy języka mają kształt kolorowych klocków z wypustkami, przypominające puzzle. archiwum PSCK
Nauka podstaw programowania nie musi być nudna. Pokazują to zajęcia z tej dziedziny informatyki w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury, które od jesieni tam się odbywają. Ich uczestnicy tworzą animacje i proste gry za pomocą… klocków.

Centrum Kultury w Pińczowie od października realizuje ogólnopolski projekt „Mistrzowie Kodowania”. Zakłada on upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach i placówkach edukacyjnych.

– Dlatego też postanowiliśmy się przyłączyć do niego i poszerzyć naszą ofertę także o zajęcia z komputerem, które pozwolą biorącym w nich udział stawiać pierwsze kroki przy tworzeniu programów – mówi Iwona Senderowska, dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Jak mówi informatyk Centrum Kultury Grzegorz Jankowski, który prowadzi zajęcia, są one doskonałą nauką przez zabawę.

– Są skierowane do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tajniki podstaw programowania poznają za pomocą programu Scratch. Dlatego też programowanie odbywa się w sposób wizualny. Elementy języka mają kształt kolorowych klocków z wypustkami, przypominających znane dzieciom puzzle. Klocki układa się w określonym porządku, tworząc kod przypisany pojedynczemu obiektowi, zwanemu w tym języku „duszkiem” lub „sceną”. W ten sposób młodzi adepci programowania uczą się tworzyć proste, nieskomplikowane gry i animacje – wyjaśnia.

Zajęcia, które odbywają się w czwartki, tak się spodobały dzieciom, że od nowego roku stworzono drugą grupę ćwiczących – w sumie wszystkich jest już 11. Chętni, którzy chcieliby spróbować nauczyć się podstaw programowania, mogą przyjść w środę, 27 stycznia, na godzinę 12 do kawiarenki internetowej w Centrum Kultury. Tego dnia, w ramach „Ferii z kulturą”, odbędą się zajęcia pokazowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie