Tydzień Kariery w Cudzynowicach z rozmachem

  Tydzień Kariery w Cudzynowicach z rozmachem

  Adam LIGIECKI ligiecki@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Adam Konderak był jedynym mężczyzną w gronie opiekunów. - Jest na szóstkę! - przekonują gimnazjalistki z Topoli.

  Adam Konderak był jedynym mężczyzną w gronie opiekunów. - Jest na szóstkę! - przekonują gimnazjalistki z Topoli. ©Adam Ligiecki

  Jak wybrać ten jeden spośród... 2360 zawodów? Odpowiedzi na to i inne pytania szukamy podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2011 w Cudzynowicach.
  Adam Konderak był jedynym mężczyzną w gronie opiekunów. - Jest na szóstkę! - przekonują gimnazjalistki z Topoli.

  Adam Konderak był jedynym mężczyzną w gronie opiekunów. - Jest na szóstkę! - przekonują gimnazjalistki z Topoli. ©Adam Ligiecki

  Trzecia edycja projektu dla młodzieży odbywa się w dniach 17-21 października. W Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach prowadzona jest z rozmachem, ma bogaty i różnorodny program.
  We wtorek w roli głównej wystąpili gimnazjaliści. Wczoraj głos mieli przedsiębiorcy i samorządowcy, dziś zaplanowano warsztaty z poszukiwania pracy. A jutro, na finał, uczniowie pojadą do telewizji w Krakowie.

  TRUDNA SPRAWA

  Wtorkowe warsztaty dla gimnazjalistów odbyły się pod hasłem "Poznaj mój zawód - wymagania i predyspozycje". W Cudzynowicach gościło sześć gimnazjów z powiatu kazimierskiego: Cieszkowy, Kazimierza Wielka, Opatowiec, Skalbmierz, Topola, Wielgus.

  Koordynujące szkolny projekt, Bogusława Lech i Ewelina Zębala-Zając, przygotowały prelekcje na temat kwalifikacji zawodowych, planowania kariery zawodowej, poruszania się na rynku pracy. Nie jest to prosta sprawa, jeśli zważyć, że mamy w Polsce obecnie... aż 2360 zawodów!

  CO NA TOPIE?

  Jak wybrać ten jeden - jedyny i wymarzony? Jak osiągnąć sukces zawodowy? Zdaniem ekspertów rynku pracy, najważniejsze są dwa czynniki: aktywność oraz gotowość do nieustannej edukacji, służącej podnoszeniu kwalifikacji.

  Liczy się też popyt na specjalistów. Co będzie na topie w drugiej dekadzie XXI wieku? Z prognoz analityków wynika, że do "zawodów przyszłości" należą: pracownik ochrony, architekt, inżynier budownictwa, obsługa prawna, specjalista ochrony środowiska, informatyk, wizażysta.
  Po porcji teorii gimnazjaliści mogli sprawdzić się w konkursie. Należało odgadnąć profesję prezentowaną w scenkach kabaretowych, a potem opracować "kartę zawodu".

  BRAWA DLA BLIŹNIAKÓW

  Na scenie rej wodzili bliźniacy, podobni do siebie jak dwie krople wody Piotr i Paweł Gawlikowie z klasy trzeciej Technikum Agrobiznesu. Paweł - z belą słomy na taczkach zagrał rolnika, Piotrek - w ciemnych okularach, przy wtórze hitu "Eye of the Tiger" wcielił się w postać ochroniarza.

  Dzielny strażak (Marcin Świeca) wspinał się po drabinie, w ramach akcji "Pali się mój kot!". Martyna Nowak grała pielęgniarkę, Damian Możdżeń - kucharza, który gotuje "wesołe zupy Romana". A nauczycielka, czyli Magdalena Nurkowska, tak zawróciła w głowach gimnazjalistom, że jeden z młodzianów ze Skalbmierza krzyknął: - To... strażak!

  KREACJA W CENIE

  - Ogólnopolski Tydzień Kariery ma wspólną ideę - to zasady poszukiwania zawodu. Staramy się podać to w atrakcyjny sposób, na luzie, gdyż taka formuła trafia najbardziej do młodzieży - zaznacza Bogusława Lech.

  - To bardzo cenne przedsięwzięcie. Ważne są kreatywne i przedsiębiorcze postawy młodzieży, świadomy wybór zawodu. Należy to przekazać już uczniom gimnazjów - podkreśla Beata Buła, nauczycielka Gimnazjum w Cieszkowach, kazimierski Belfer Roku 2011 w plebiscycie "Echa Dnia".
  Podczas warsztatów gimnazjaliści obejrzeli multimedialną prezentację szkoły w Cudzynowicach, przedstawioną przez Monikę Pabiś i Przemysława Bonara. Był także film edukacyjny dotyczący planowania kariery zawodowej.

  TERAZ TELEWIZJA

  Konkurs miał bardzo wyrównany poziom. Pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum z Opatowca, lecz nagrodami obsypano wszystkie drużyny. Dyplomy i... słodkie niespodzianki wręczył dyrektor szkoły Jacek Nowak, okolicznościowe dyplomy otrzymali też opiekunowie gimnazjalistów.

  Wczoraj w Zespole Szkół Rolniczych gościli przedsiębiorcy, samorządowcy, doradca zawodowy. Dziś będą warsztaty z zakresu poszukiwania pracy, a jutro - na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2011 - uczniowie z Cudzynowic pojadą do Telewizji Interia w Krakowie.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce