Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień ze świetnymi filmami w Kielcach. Sprawdź program NURT-u

Lidia CICHOCKA
Dyrektor festiwalu Krzysztof Miklaszewski tłumaczy, że twórcy filmów maja zaufanie do kieleckiego jury i dlatego zgłosili ich aż 146. - Ich przejrzenie zajęło nam 85 godzin - mówi. Z nadesłanych filmów trzyosobowa komisja selekcyjna wybrała 39 obrazów, które wystartują w konkursie.

Sprawdź Szczegółowy program NURTU 2012

Filmy będą prezentowane w Kieleckim Centrum Kultury w tematycznych blokach. - Filmy są interesujące, mądre, zabawne - wylicza Krzysztof Miklaszewski zachęcając by obejrzeć je wszystkie. Twórcy filmów walczą o statuetki NURTU Złotą, Srebrną i Brązową. Swoją nagrodę przyzna także publiczność głosująca po każdym bloku konkursowym.

Ich początki codziennie od 20 do 23 listopada o godzinach 9, 12 i 17.30.

Wśród nadesłanych filmów najwięcej jest reportaży mówiących o życiu: kradzieżach węgla z pociągów, więźniach grających w sztuce o Jedwabnem czy sprzątającej magister, jest film o cudach na Jasnej Górze i o pracy znachorek na Podlasiu czy o nastolatce żyjącej z pracy na wysypisku.

Są biografie np. znanego komentatora sportowego Bogdana Tuszyńskiego, który po 1981 roku musiał szukać innej pracy, czy Natalii Rolleczek, nawróconej autorki antyklerykalnego bestsellera z lat pięćdziesiątych "Drewnianego różańca". W jednym z bloków historycznych zobaczymy miedzy innymi film Grzegorza Królikiewicza o Antonim Hedzie "Szarym", o zapomnianym generale - wynalazcy Tadeuszu Rozwadowskim, o dziewczynie zakochanej we wrogu. Są też współczesne historie np. animowany film opowiadający tragiczną historię Rumuna Claudio Crulica, który w 2008 roku zmarł w polskim więzieniu po trwającej kilka miesięcy głodówce.

W poniedziałek, 19 listopada, w auli Instytutu Filologii Polskiej przy ulicy Leśnej pokazane zostaną filmy, które w ubiegłym roku otrzymały Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności: "Fotograf partyzantów" oraz "W biegu za życiem".

Festiwalowi towarzysza jak zwykle pokazy specjalne. W tym roku poświęcone głównie Brunonowi Schulzowi, którego dyrektor Miklaszewski jest wielkim miłośnikiem i znawcą. Dlatego już w niedzielę, 18 listopada, o godzinie 19 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury będzie można wysłuchać koncertu zespołu Bester Quartet promującego płytę "Sanatorium pod klepsydrą" a w galerii Winda otwarta zostanie wystawa fotografii Jana Bończy-Szabłowskiego Drohobycz bez Schulza. W trakcie festiwalowego tygodnia pokazane zostaną filmy Krzysztofa Miklaszewskiego poświęcone Schulzowi oraz film braci Quay Ulica "Krokodyli" i zapowiedź ich kolejnego obrazu (czwartek 20.30). O miejscach związanych z Schulzem opowiadać będzie Andrzej Marczewski reżyser i aktor (piątek godzina 10) a Maria Malatyńska szefująca jury pokaże film opowiadający o skradzionych freskach Schulza (piątek godzina12).

Na pokazie specjalnym we wtorkowy wieczór (mała scena KCK godzina 20.30) zobaczymy wyświetlany pierwszy raz w Polsce dokument Scotta Hilliera "Twin Peaks" o braciach: strażaku i policjancie, którzy zginęli ratując ludzi w budynkach World Trade Center w Nowym Yorku. Po filmie spotkanie z reżyserem, który w 2003 roku dostał za ten film Oskara.

Ważne: wstęp na wszystkie odbywające się w Kieleckim Centrum Kultury pokazy jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie