Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko u nas! Wyniki sondażu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zobacz, która partia wygra i kto ma największe szanse na mandaty (RAPORT)

Paweł WIĘCEK [email protected]
Sensacyjne wyniki sondażu wyborczego "Echa Dnia" oraz "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej" do Parlamentu Europejskiego. Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość idą łeb w łeb. Obie partie mają zapewnione po dwa mandaty i walczą o to, która z nich ostatecznie zdobędzie trzeci. Dobry wynik notuje Sojusz Lewicy Demokratycznej. Sensacją jest wysokie poparcie dla Solidarnej Polski.

Sondaż dotyczący preferencji wyborczych w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego przeprowadzono w dniach 9-12 maja na reprezentatywnej grupie 2000 osób na terenie województw małopolskiego i świętokrzyskiego, które tworzą okręg numer 10. Ankieterzy zadali mieszkańcom wszystkich 36 powiatów (22 w Małopolsce i 14 w Świętokrzyskiem) jedno pytanie: Na kogo odda Pan/Pani swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Jednocześnie okazywano respondentom kartę z listami kandydatów poszczególnych komitetów wyborczych.

SPRAWDŹ!:
TOP 16 - kandydatów z największym poparciem według sondażu w całym okręgu
TOP 10 - kandydatów z największym poparciem według sondażu w województwie świętokrzyskim
TOP 10 - kandydatów z największym poparciem według sondażu w województwie małopolskim

NA GÓRZE BEZ ZMIAN, NA DOLE PRZETASOWANIA

Z sondażu wynika, i nie jest to zaskoczenie, że największym poparciem cieszą się Platforma Obywatelska (26,6 procent) oraz Prawo i Sprawiedliwość (25,3 procent). Różnica między obiema partiami jest minimalna - 1,3 procent. Takie rezultaty zapewniają tym ugrupowaniom po dwa mocne mandaty spośród siedmiu, które będą "do zgarnięcia" w okręgu. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że między PO i PiS rozegra się także walka o trzeci mandat. Weźmie go zwycięzca wyborów.

Powody do zadowolenia ma Sojusz Lewicy Demokratycznej. Partia notuje dwucyfrowy wynik na poziomie 11,1 procent i tym samym udowadnia, iż jest hegemonem na lewej stronie sceny politycznej. Sojusz będzie uczestniczył w podziale mandatowego tortu biorąc dla siebie co najmniej jeden kawałek. Główny konkurent SLD - koalicja Europa Plus Twój Ruch zdobyła zaledwie 4,9 procent głosów, czyli poniżej progu wyborczego.

Czarnym koniem elekcji do Parlamentu Europejskiego może okazać się Solidarna Polska. Chęć głosowania na ugrupowanie Zbigniewa Ziobro wyraziło 9,4 procent ankietowanych. Przy założeniu, że partia przekroczy próg wyborczy w całym kraju, w okręgu małopolsko-świętokrzyskim zdobędzie mandat europosła.

W tej hipotetycznej sytuacji swojego reprezentanta do Parlamentu Europejskiego nie wprowadzi Polskie Stronnictwo Ludowe, które zdobyło 8,2 procent poparcia. Mandat ludowców jest zagrożony, ale nie wykluczony. Wiele zależy od wyniku Solidarnej Polski w całym kraju.

Szans na miejsce w Brukseli z naszego okręgu raczej nie ma Polska Razem Jarosława Gowina - 7,3 procent oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke - 5,5 procent.

Na Ruch Narodowy oddano tylko 1,3 procent głosów. W wyborach zupełnie nie liczy się komitet Demokracja Bezpośrednia - 0,4 procent.

Słabsze wyniki niektórych partii parlamentarnych można, oczywiście do pewnego stopnia, tłumaczyć specyfiką okręgu. Tworzą go bowiem dwa województwa o nieco odmiennych preferencjach politycznych, co utrudnia prowadzenie kampanii wyborczej. Ugrupowania zmuszone są stosować odrębne przekazy sprofilowane dla każdego województwa. O ile duże partie jak Platforma Obywatelska czy Prawo i Sprawiedliwość nie mają z tym problemu, bo osiągają stosunkowo zbliżone do siebie wyniki w obu województwach, o tyle na przykład SLD zdecydowanie lepiej radzi sobie w Świętokrzyskiem aniżeli w Małopolsce (stosunek 19,6 procent do 7,8 procent). To samo dotyczy PSL - silnego w Świętokrzyskiem i słabego na ziemi krakowskiej (odpowiednio: 13,6 procent i 6 procent).

POJEDYNKI "JEDYNEK"

Różnice w politycznej mentalności mieszkańców obu województw widać doskonale na przykładzie analizy poparcia dla poszczególnych kandydatów. Najwięcej głosów zdobyli oczywiście liderzy list. Zestawienie z najlepszym wynikiem otwiera Róża Thun (PO) - 12,4 procent. Tuż za nią znalazł się Ryszard Legutko (PiS) - 8,8 procent. Pierwszą trójkę zamyka Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) - 5,6 procent. Dalej jest jeszcze Jarosław Gowin (Polska Razem) oraz Joanna Senyszyn (SLD). W TOP10 znaleźli się ponadto: 6. Bogdan Wenta (PO), 7. Beata Gosiewska (PiS), 8. Andrzej Duda (PiS), 9. Bogusław Sonik oraz 10. Czesław Siekierski (PSL).

Biorąc jednak pod uwagę wyniki kandydatów w poszczególnych województwach, wyraźnie widać, że mieszkańcy w znaczącym stopniu różnią się preferencjami wyborczymi. Trzech kandydatów, którzy zostali ujęci w zestawieniu dziesięciu najlepszych w okręgu, w województwie świętokrzyskim uzyskało wynik plasujący ich poza dziesiątką - są to Jarosław Gowin, Andrzej Duda i Bogusław Sonik. W ich miejsce w Świętokrzyskiem dominowali: Andrzej Szejna (SLD), Jacek Włosowicz (SP) i Beata Oczkowicz (PSL). Podobnie rzecz ma się w województwie małopolskim. Tu poza czołówką są Bogdan Wenta, Beata Gosiewska i Czesław Siekierski. Ich miejsca zajęli: Stanisław Żółtek (Nowa Prawica), Jan Hartman (EPTR), Ryszard Terlecki (PiS).

PRZEZ PRYZMAT PŁCI I WIEKU

Tylko u nas! Wyniki sondażu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zobacz, która partia wygra i kto ma największe szanse na mandaty (RAPORT)

W sondażu zbadano także kwestię wpływu płci oraz wieku na decyzje wyborcze. Ciekawych wniosków dostarcza analiza ze względu na płeć. Na komitety takie jak Ruch Narodowy, Nowa Prawica, Europa Plus Twój Ruch i Polska Razem znacznie chętniej głosują mężczyźni niż kobiety. Ewenementem jest Ruch Narodowy - tę organizację popiera aż 73,1 procent mężczyzn i tylko 26,9 procent kobiet.

Kobiety stanowią z kolei 55,4 procent wyborców Platformy Obywatelskiej oraz 52,5 procent osób głosujących na Polskie Stronnictwo Ludowe.

Płeć ma jeszcze większe znaczenie przy wskazywaniu konkretnego kandydata. Można tu wręcz mówić o solidarności płci. Róża Thun jest częściej wybierana przez kobiety (61,1 procent) niż przez mężczyzn (38,9 procent). Również na Beatę Gosiewską i Joannę Senyszyn częściej głosują kobiety, choć w mniejszej dysproporcji aniżeli w przypadku Róży Thun. Mężczyźni stawiają natomiast na Bogdana Wentę (58,5 procent), Jarosława Gowina (55,8 procent) i Czesława Siekierskiego (53,7 procent). Pozostali kandydaci otrzymywali porównywalną liczbę głosów zarówno od kobiet, jak i od mężczyzn.

Profil elektoratu poszczególnych komitetów wyborczych najlepiej pokazuje zmienna wieku. W przypadku Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości, czyli ugrupowań o największej liczbie zebranych głosów, wyraźnie zarysowuje się granica wieku rozdzielająca wyborców obu partii. Osoby do 44. roku życia najczęściej popierają Platformę Obywatelską, zaś osoby starsze, powyżej 55. roku życia bardziej identyfikują się z Prawem i Sprawiedliwością. Za tą granicą wieku znajduje się także elektorat Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Najmłodsi wyborcy stawiają na takie partie i organizacje jak Nowa Prawica, Europa Plus Twój Ruch czy Ruch Narodowy. Pozostałe komitety charakteryzują się względnie porównywalnym rozkładem głosów w poszczególnych przedziałach wiekowych.

JAKI PODZIAŁ MANDATÓW?

W oparciu o zebrane wyniki badań sondażowych przeprowadziliśmy symulację podziału mandatów w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Założyliśmy, iż - tak jak w 2009 roku - w puli znajdzie się siedem mandatów do obsadzenia, a poszczególne wyniki komitetów wyborczych w całym kraju będą zbliżone do tych z naszego sondażu.

W takiej sytuacji Platforma Obywatelska zdobędzie trzy mandaty. Obejmą je: Róża Thun, Bogdan Wenta oraz Bogusław Sonik. Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi do Parlamentu Europejskiego dwoje kandydatów: Ryszarda Legutkę oraz Beatę Gosiewską. Swojego przedstawiciela w osobie Joanny Senyszyn do Brukseli wyśle także Sojusz Lewicy Demokratycznej. Siódmy mandat przypadnie Solidarnej Polsce, a konkretnie liderowi tego ugrupowania Zbigniewowi Ziobro. Szansę na mandat ma też Czesław Siekierski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale musi zostać spełnione parę warunków - słabszy niż w naszym regionie wynik Solidarnej Polski i lepszy niż prognozowany ludowców.

Wiele może też zmienić ostatni tydzień kampanii wyborczej. Dla wielu kandydatów to ostatnia szansa, by przekonać do ciebie wyborców. Poszczególne partie mogą też zaskoczyć jakimiś niezwykłymi pomysłami.

Analizy, komentarze, sondaże, wyniki - wybory do Parlamentu Europejskiego z "Echem Dnia"

W najbliższych dniach na ECHODNIA.EU oraz w wydaniach papierowych "Echa Dnia" przedstawimy kolejne, bardziej szczegółowe dane i analizy z sondażu, jaki przygotowali dziennikarze oraz eksperci "Echa Dnia", "Gazety Krakowskiej" oraz "Dziennika Polskiego".

W niedzielę, 25 maja po godzinie 21, a więc po zakończeniu głosowania, na portalu ECHODNIA.EU przedstawimy wyniki kolejnego sondażu - tym razem sprzed lokali wyborczych. W poniedziałek, 26 maja na ECHODNIA EU znajdą Państwo ostateczna wyniki.

W papierowych wydaniach "Echa Dnia" w poniedziałek 26 maja wyniki sondażu sprzed lokali wyborczych. We wtorek, 27 maja podamy ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz nazwiska europosłów z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego. W poniedziałek i wtorek z "Echem Dnia" specjalne dodatki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie