Tysiące anonimowych hazardzistów w Kielcach. Na leczenie...

  Tysiące anonimowych hazardzistów w Kielcach. Na leczenie zgłasza się coraz więcej

  Iwona ROJEK

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Tysiące anonimowych hazardzistów w Kielcach. Na leczenie zgłasza się coraz więcej
  - W Kielcach są tysiące osób uzależnionych od hazardu, co jak na tej wielkości miasto jest ogromnym problemem - mówi Michał Bielecki, specjalista zajmujący się leczeniem hazardzistów. - A z tego nałogu nie jest łatwo się wyjść.
  Tysiące anonimowych hazardzistów w Kielcach. Na leczenie zgłasza się coraz więcej

  Profesjonalne leczenie

  Profesjonalne leczenie


  Kielce jako pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych miast może poszczycić się tym, że w profesjonalny sposób leczy się tu hazardzistów. Terapia osób uzależnionych od hazardu odbywa się w Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 65, telefon 41-368-68-31. Ośrodek zapewnia anonimowość, profesjonalizm, kontakt z lekarzem i psychologiem. Prowadzi grupę anonimowych hazardzistów i grupę wsparcia dla członków osoby uzależnionej. Leczenie jest bezpłatne.  Psycholog Michał Bielecki prowadzący grupę anonimowych hazardzistów w ośrodku terapii uzależnień na kieleckim osiedlu Świętokrzyskie mówi, że zgłasza się do niego coraz więcej zrozpaczonych rodziców, współmałżonków, a nawet dziadków, bo ten nałóg często dotyka młodych ludzi.

  Ryzykują głównie mężczyźni

  - Moi pacjenci są najczęściej uzależnieni od gier internetowych, elektronicznych gier losowych, od ruletki, zakładów bukmacherskich i toto lotka. Grają bez opamiętania, wierząc, że wreszcie wygrają ogromne pieniądze. W największej grupie ryzyka są samotni mężczyźni w wieku około 30 lat mieszkający w większych miastach. Pierwsze objawy uzależnienia pojawiają się często w wieku młodzieńczym. Kobiety wpadają w sidła hazardu nieco później, mniej więcej w połowie swojego życia.

  - Z powodu hazardu męża straciłam mieszkanie, samochód, rodzinę, musiałam emigrować do Anglii, żeby utrzymać się przy życiu i mieć z czego pomóc dzieciom - mówi kielczanka Dorota. - Dzieci zamieszkały teraz u dziadków na Ślichowicach. Nie miałam pojęcia, że hazard może być tak niebezpieczny, za mało się o tym u nas mówi.

  Wierzą w sukces

  - Ryzyko uzależnienia od hazardu jest związane przede wszystkim z typem gry - tłumaczy Henryk Weber, instruktor ds. terapii uzależnień. - Wielu uczestników telewizyjnych konkursów przyznało, że nie mogło przestać grać, bo chciało się odegrać. Największe zagrożenia jeśli chodzi o możliwość uzależnienia się niosą gry automaty o niskich wygranych, poker, gry w salonach gier, kasynach, gry internetowe i zakłady bukmacherskie.

  Terapeuta Weber tłumaczy, że hazard to choroba, która polega na powolnej degradacji wszystkich sfer życia. - Na początku dominuje chęć zdobycia w łatwy sposób dużych pieniędzy - informuje. - Powoli granie staje coraz ważniejszą częścią życia. Zaczyna się zaniedbywanie rodziny, pracy i celów życiowych. Z obserwacji z pracy z osobami uzależnionymi dostrzegam, że bardzo często hazardziści nadużywają alkoholu. Dla jednych alkohol stanowi "wyzwalacz" do gry. Inni piją po to, by "uczcić" wygraną lub "uspokoić się" po przegranej. Grający żyje w swoim "magiczno życzeniowym" świecie i wierzy w niego. Wierzy w swój sukces.

  Niszczy siebie i rodzinę

  Michał Bielecki uczula, żeby nie czekać, aż hazardzista zniszczy siebie i rodzinę. - Rodzina powinna przedstawić hazardziście swoje obawy, gotowość do pomocy i realnie opisać mu stan, w jakim się on znajduje - informuje. - Ważny jest czas, trzeba mu podać adres konkretnej placówki, gdzie uzyska pomoc.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (18)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (18) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]