MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące ludzi ze Świętokrzyskiego na dożynkach województwa w Bogorii (zdjęcia)

Agnieszka KURAŚ
Wszystkie wieńce dożynkowe prezentowały się niezwykle. Widać było, że w ich wykonanie włożono nie tylko wiele pracy, ale przede wszystkim serca.
Wszystkie wieńce dożynkowe prezentowały się niezwykle. Widać było, że w ich wykonanie włożono nie tylko wiele pracy, ale przede wszystkim serca. Agnieszka Kuraś
Adam Jarubas marszałek województwa Świętokrzyskiego, Ryszard Ciźla prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Andrzej Kruzel starosta powiatu staszowskiego, i Władysław Brudek wójt gminy Bogoria byli gospodarzami tegorocznych dożynek wojewódzkich, które odbyły się w niedzielę w Bogorii, w powiecie staszowskim.

[galeria_glowna]

Najpiękniejszym został wybrany wieniec dożynkowy z powiatu pińczowskiego, z gminy Kije. Drugie miejsce zajął powiat opatowski gmina Ożarów, a trzecie
Najpiękniejszym został wybrany wieniec dożynkowy z powiatu pińczowskiego, z gminy Kije. Drugie miejsce zajął powiat opatowski gmina Ożarów, a trzecie powiat sandomierski gmina Zawichost. Agnieszka Kuraś

Najpiękniejszym został wybrany wieniec dożynkowy z powiatu pińczowskiego, z gminy Kije. Drugie miejsce zajął powiat opatowski gmina Ożarów, a trzecie powiat sandomierski gmina Zawichost.
(fot. Agnieszka Kuraś)

Radosne i kolorowe były dożynki wojewódzkie w Bogorii w powiecie staszowskim. W niedzielę tysiące gości, nie tylko z regionu świętokrzyskiego, wzięło udział w uroczystościach dożynkowych, wśród nich przedstawiciele struktur rządowych, parlamentu i senatu, władze wojewódzkie, samorządowe, powiatowe i gminne.

Tegoroczne wojewódzkie święto plonów rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji rolników w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii. Po poświęceniu wieńców z całego województwa, barwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac sportowy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bogorii. Tam rozpoczęły się uroczystości dożynkowe. W korowodzie w towarzystwie kapel ludowych szły delegacje wieńcowe z powiatów i dożynkowi goście.

Na placu szkolnym wszystkich serdecznie powitali, pełniący role gospodarzy dożynek: marszałek Adam Jarubas, starosta staszowski Andrzej Kruzel i wójt gminy Bogoria Władysław Brudek. Tradycyjnie starostwie dożynek Małgorzata Nogajczyk z Rębowa w gminie Kije oraz Konrad Lipiński z Małej Wsi w gminie Bogoria, przekazali marszałkowi Jarubasowi okazały dożynkowy bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów. W wielu przemówieniach życzono rolnikom, aby każdy doceniał ich pracę oraz tego, by nigdy nie zabrakło im chleba.

TRADYCYJNIE OŚPIEWALI WIEŃCE Z CAŁEGO WOJEWÓDZTWA

Po przywitaniu gości przyszła kolej na prezentację 14 wieńców dożynkowych z całego województwa oraz ich tradycyjne ośpiewanie. Jako ostatni zaprezentowany został wieniec, gospodarzy tegorocznych dożynek wojewódzkich, powiatu staszowskiego. Wszystkie wieńce dożynkowe prezentowały się niezwykle. Widać było, że w ich wykonanie włożono nie tylko wiele misternej pracy, ale przede wszystkim serca. Jeszcze przed głównymi uroczystościami dożynkowymi publiczność z zaciekawieniem oglądała wieńce, które znajdowały się na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii. Dużej zatrzymywali się przy dwóch wieńcach: powiatu ostrowieckiego i pińczowskiego, to one najbardziej podobały się przybyłym na dożynki. Ostatecznie zwyciężył wieniec z powiatu pińczowskiego, z gminy Kije.

Tysiące ludzi ze Świętokrzyskiego na dożynkach województwa w Bogorii (zdjęcia)
Agnieszka Kuraś

(fot. Agnieszka Kuraś)

PLONY ZIEMI, EKOLOGICZNE JADŁO I PIKNIK WOŁOWY

Plac dożynkowy otoczyły stragany, między innymi gmin z całego regionu. Stoiska prezentowały plony ziemi, jadło tradycyjne i ekologiczne, rękodzieło artystyczne, a na estradzie rozpoczął się wielki blok obrzędowo artystyczny. Można było obejrzeć widowisko regionalne: "Świętokrzyskie granie" oraz "Gospodarski Gościniec".

Nie lada atrakcje przygotowali dla dożynkowych gości i mieszkańców Bogorii organizatorzy wojewódzkich dożynek. Imprezie towarzyszył "piknik wołowy", którego głównym organizatorem była Świętokrzyska Izba Rolnicza, zaś sponsorem Fundusz Promocji Mięsa Wołowego. Podczas pikniku można było degustować przeróżne dania przygotowane z mięsa wołowego. A koneserów wołowiny było wielu. Zaspokoili oni nie tylko swoje podniebienia, ale także zostali zaopatrzeni w wiedzę dotyczącą przepisów na dania z mięsa wołowego.

Na godzinę 20 zaplanowano występ gwiazdy wieczoru - Baciary, a po nim zabawę ludową z zespołem Standard.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie