Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tytuł honorowego profesora oświaty dla nauczyciela z Sandomierza

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Roman Chyła z laureatkami ostatniej edycji konkursów "Krąg” i "Polska Piastów” Natalią Strugałą (z lewej) i Sylwią Bielecką, uczennicami Szkoły Podstawowej numer 1 w Sandomierzu
Roman Chyła z laureatkami ostatniej edycji konkursów "Krąg” i "Polska Piastów” Natalią Strugałą (z lewej) i Sylwią Bielecką, uczennicami Szkoły Podstawowej numer 1 w Sandomierzu Małgorzata Płaza
Roman Chyła, nauczyciel z Sandomierza i Belfer Roku w plebiscycie Echa Dnia odbierze za kilka dni honorowy tytuł.

Roman Chyła

Roman Chyła

Uczy historii w Szkole Podstawowej numer 1 i Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu. Jest absolwentem Akademii Pedagogicznej w Krakowie, ukończył także studia podyplomowe w zakresie nauczania w systemie blokowym języka polskiego, historii z elementami wiedzy o społeczeństwie i kultury. Doktor nauk humanistycznych. Jest ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej do spraw awansu zawodowego nauczycieli oraz ekspertem do spraw programów nauczania historii i edukacji regionalnej, członkiem komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli przy Kuratorium Oświaty. Przewodnik po Sandomierzu i Ziemi Sandomierskiej. Jest autorem monografii Zawichostu i współautorem monografii Ożarowa.. Żonaty, ma dwie córki - Olę i Patrycję.

Roman Chyła, nauczyciel historii z Sandomierza otrzyma tytuł honorowy profesora oświaty. To wyróżnienie przyznawane jest najlepszym z najlepszych.

Tytuły przyznawane są tylko raz w roku przez ministra edukacji narodowej. O tym, kto je otrzyma decyduje kapituła złożona z wybitnych autorytetów w dziedzinie oświaty. Profesorowie oświaty stanowią elitarne grono.

Jak informuje dyrektor Sławomir Meresiński ze Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, Roman Chyła jest jedynym nauczycielem z naszego województwa, który w tym roku zostanie wyróżniony tytułem. Każdego roku tytuł ten otrzymuje tylko 10 osób.

W DWÓCH SZKOŁACH

Roman Chyła pracuje w Szkole Podstawowej numer 1 imienia Mikołaja Kopernika w Sandomierzu. Uczy również w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym imienia Świętej Królowej Jadwigi.

- Tytuł profesora oświaty to ogromne wyróżnienie i ukoronowanie mojej dotychczasowej, ponad 20-letniej pracy. Będzie on z pewnością również kolejnym bodźcem do dalszej pracy, źródłem nowych sił. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to jednocześnie poważne zobowiązanie. Chciałbym utrzymać dotychczasowy poziom, jeśli chodzi o osiągnięcia uczniów i metodykę, gdyż jest skuteczna - powiedział nam Roman Chyła.

Historyk dodał, że tytuł profesora oświaty traktuje także jako wyróżnienie dla Szkoły Podstawowej numer 1 i potwierdzenie jej wysokiego poziomu nauczania. - Jestem bardzo zadowolony z jeszcze jednego powodu - wiem, że z sukcesu będą się cieszyć moi uczniowie - podkreślił historyk.

Sukcesów Roman Chyła ma na swoim koncie mnóstwo. Jego uczniowie wielokrotnie zdobywali laury w olimpiadach i konkursach, również na szczeblu centralnym, między innymi w popularnym "Kręgu".
Dla dzieci z sandomierskiej "jedynki" historia nie jest nudna, na lekcje chodzą z przyjemnością. W czym tkwi tajemnica sukcesu? Jak powiedział Roman Chyła, trzeba uatrakcyjniać zajęcia, chociażby poprzez dramy, ciekawostki czy odwoływanie się do dziejów regionu. Wyrazem sympatii i uznania ze strony uczniów był tytuł Belfra Roku, przyznany w plebiscycie "Echa Dnia" w 2009 roku.

Co to za tytuł

Co to za tytuł

Tytuł profesora oświaty przyznawany jest najwybitniejszym pedagogom. Aby zostać profesorem oświaty trzeba mieć co najmniej 20-letni staż pracy w zawodzie, w tym 10-letni jako nauczyciel dyplomowany. Pod uwagę brane są, oczywiście, osiągnięcia oraz to, czy kandydat do tytułu dzieli się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.

Też profesorowie
Tytuły honorowe profesora oświaty przyznawane są od 2008 roku. W województwie świętokrzyskim otrzymali je wcześniej: Grażyna Tatka z Kielc i Aleksander Staniszew z Pińczowa.

PASJONAT REGIONU

Roman Chyła jest doktorem nauk humanistycznych - jego praca doktorska dotyczyła dziejów Zawichostu i stała się podstawą wydanej w ubiegłym roku monografii tego miasta. Nowy profesor oświaty jest współautorem monografii Ożarowa. Napisał również ceniony poradnik dla nauczycieli "Sandomierz i okolice w prawdzie historycznej, legendzie i ciekawostkach" oraz przewodniki turystyczne, między innymi po kościele świetego Jakuba i bazylice katedralnej.

Tytuły honorowe profesora oświaty zostaną wręczone 15 października w czasie centralnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Warszawie. Z wyróżnieniem związana jest nagroda w wysokości sześciomiesięcznego uposażenia laureata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie