MKTG SR - pasek na kartach artykułów

U nas Kraków lokowano. Błonia w Koperni zamieniły się w średniowieczne miasto [ZDJĘCIA]

ach
W sobotę,10 czerwca błonia koperniańskie zmieniły się w wielkie średniowiecznie miasto. Zorganizowano tam wielkie uroczystości, upamiętniające 760. rocznicę lokacji Krakowa w Koperni.

Osada rycerska, kuźnia średniowieczna, mennica książęca, pokazy życia obozowego i walki toczone według reguł stosowanych na obecnie rozgrywanych turniejach w oparciu o zasady turniejów średniowiecznych. Każdy, kto w sobotę, 10 czerwca zawitał do Kopernii mógł przenieść się do XIII wieku.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem Orszaku Książęcego z konwojem wojów pieszych i konnych, który przywiał Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów oraz Czesław Cierlik, sołtys Koperni. Następnie przypomniano historię o narodzeniu Krakowa w Koperni w roku 1257 i odtworzono wiec z dnia 5 czerwca 1257 roku. Marcin Błach, aktor pińczowskiego Teatru Ciut Frapującego, wcielając się w postać księcia Bolesława Wstydliwego odczytał akt lokacyjny Krakowa.

Burmistrz Włodzimierz Badurak przywitał wszystkich gości i podkreślił, że bardzo cieszy się ze współpracy z Krakowem, ponieważ Pińczów czuje się z "miastem królewskim" bardzo związany. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Józef Spiszak, dyrektor Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.

Nie zabrakło także części artystycznej podczas uroczystości - rozpoczął ja występ Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, który zaprezentował średniowieczne tańce dworskie.

Ogromną atrakcją wydarzenia było stanowisko Muzeum Regionalnego w Pińczowie, gdzie ustawiały się kolejki aby...wybić własną monetę - grosz pińczowski. Przez cały czas atmosferę średniowiecznej osady tworzyły także grupy rekonstrukcyjne: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i Signum Polonicum. Można było obserwować pokaz szermierki, walki na miecze, niektórzy dali się także zakuć w dyby.

O pyszne przekąski zadbały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu. "Skowronianki" kusiły pysznymi pajdami chleba ze smalcem i z ogórkiem kiszonym, a panie ze Stowarzyszenia Mieszkańców Nieprowic "Nieprowice Razem" zaoferowały nietypową przekąskę - ciasto z nadzieniem jajeczno - grzybowym, podawane z czerwonym barszczem. Pyszne ciasta, pierogi i bigos można było dostać także u Pań z Kozubowa, z Koperni, z Działoszyc, z Grudzyn i z Michałowa. Podczas imprezy można było także skosztować naturalnych lodów śmietankowo - waniliowych (nakładanych z beczki) od państwa Wiśniowskich.

Więcej szczegółów niebawem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie