MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ubywa nam młodych ludzi. Fatalne dane co do przyszłości województwa świętokrzyskiego

Piotr BURDA
W naszym regionie młodzież stanowi niespełna siedem procent mieszkańców, a dziewczyny będą mogły przebierać w kawalerach. Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży Główny Urząd Statystyczny opublikował statystyki dotyczące świętokrzyskiej młodzieży.

Do egzaminu coraz mniej

Do egzaminu coraz mniej

Spadek liczby świętokrzyskich szesnastolatków przystępujących do egzaminu gimnazjalnego. 2002 rok - 18 531 zdających, 2007 - 17 785 zdających, 2013 - 13 032 zdających. Dane na podstawie danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.

Chodzi o osoby w wieku 13 - 18 lat. W naszym regionie mamy ich 85,4 tysiąca, wobec 1 274 tysiąca wszystkich mieszkańców świętokrzyskiego.

Ze statystyk wynika, że w najbliższym czasie panny będą mogły przebierać wśród kawalerów. Mężczyźni stanowią większość wśród naszej młodzieży. Jest ich 43,8 tysiąca, wobec 41,7 tysiąca dziewczyn. Na stu mężczyzn przypada 95 kobiet.

Źle wyglądają prognozy demograficzne dla naszego regionu. Z 85,4 tysięcy obecnej młodzieży w wieku od 13 do 18 lat, za około 20 lat zostanie tylko nieco ponad 60 tysięcy. Ubędzie nam prawie jedna trzecia młodzieży. To będzie miało olbrzymi wpływ na szkolnictwo, w tym przypadku gimnazja, licea i technika. - To przełoży się na zatrudnienie nauczycieli i likwidację wielu szkół - uważa Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty. Jej zdaniem, nauczyciele powinni przygotować się do tego już teraz. - Zwłaszcza ci młodzi powinni zadbać o dodatkowe kwalifikacje, które pozwolą odnaleźć się na rynku pracy - mówi Małgorzata Muzoł. Jej zdaniem, tylko zdecydowana interwencja rządowa może zapobiec pogłębianiu się niżu demograficznego. - Trzeba zrobić wszystko, aby młode małżeństwa miały warunki do wychowania dzieci. Dziś decydują się na potomstwo dopiero po trzydziestym roku życia i zwykle kończy się na jednym dziecku - podkreśla Małgorzata Muzoł.

Do niżu demograficznego dochodzi jeszcze migracja naszej młodzieży, zaraz po skończeniu 18 lat przed wszystkim na studia i do pracy.

Z raport przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny dowiadujemy się również, w jakich zawodach w przyszłości nie zabraknie fachowców. Obecnie najbardziej oblegane są kierunki kształcące w branży usług dla ludności, inżynieryjno - techniczne, informatyczne i architektoniczno - budowlane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie