Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczą się, jak damą być, a jak rycerzem

Lidia Cichocka
Zajęcia drużyny rycerskiej zaczęły się od tańców dworskich.
Zajęcia drużyny rycerskiej zaczęły się od tańców dworskich. Ł. Zarzycki
Członkowie Drużyny Rycerskiej Ziemi Chęcińskiej rozpoczęli naukę rzemiosła. Ich nauczycielem jest Maciej Bury z Sandomierza.

On sam brak udział w pokazach rycerskich jeszcze dzieckiem będąc przy boku taty Karola Burego, który podobną drużynę założył w Sandomierzu. Dzisiaj może uczyć innych, tak jak w Chęcinach, gdzie tworzona jest drużyna rycerska nawiązująca do średniowiecznych tradycji zamku. Pieniądze na ten cel dała Unia Europejska stwierdzając, że to dobry pomysł na promocję miasta.

Po castingu wybrano 8 rycerzy, 6 dam i 4 giermków. Zanim damy i rycerze przyobleką się w historyczne, szyte na miarę stroje muszą nauczyć się wielu rzeczy. Na warsztaty szermierki, tańca dawnego i strzelania (180 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych) gmina dostała blisko 50 tys. zł.

W czwartek odbyły się pierwsze zajęcia praktyczne. W szkolnej sali ćwiczono pawanę - taniec otwierający każdy bal. - To wspaniała okazja do zaprezentowania wszystkich - mówi Maciej Bury. Nauka kroków szła bardzo szybko, ale jak mówi nauczyciel trudniejsze są szczegóły, by chodzenie do muzyki zamienić w spektakl pełen wdzięku.

Na szczęście wszyscy, poza Mariuszem Giemzą ( student informatyki Politechniki Świętokrzyskiej), który od tańczenia woli walkę i zastrzega, że może kogoś zastąpić ale w pierwszej parze iść nie zamierza, chętnie klękają, kłaniają się, dygają.

Cztery osoby mogły już pokazać się w strojach. Ania Bęben i Dominika Giemza występowały na początku maja na jarmarku chęcińskim w pięknych szatach. - Piękne to prawda mówią, ale też bardzo ciężkie. Strach pomyśleć co to będzie w upał. I jeszcze te szerokie rękawy, trudno nawet wziąć coś ze stołu bez przewracania - śmieją się.

Po godzinie treningu w sukni radziły sobie nieźle. Dominika żałuje, że koleżanki dostaną suknie dopiero 30 maja, bo 29 ona wychodzi za mąż i miałaby piękny orszak. Wychodzi za mąż za przyszłego rycerza Mariusza Nartowskiego, studenta historii. - To on mnie wciągnął w tę zabawę - śmieje się Dominika, studentka rosyjskiego w biznesie.

Pozostałe damy to też studentki: Ania Curyl kosmetologii, Kasia Lisek farmacji, Ania Kos ekonomii. Dla nich udział w drużynie to zabawa i wcale nie chcą zostawać w rolach jakie w średniowieczu wyznaczono kobiecie. Razem z chłopakami stają w szeregu i uczą się strzelania z łuku.

Początki dla wszystkich są trudne, ale Dominik Kowalski, Grzesiek i Tomek Porzuckowie nie tracą zapału. 12 i 13 czerwca wystąpią na Dniach Chęcin, kiedy odbywać się będzie oblężenie chęcińskiej warowni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie