Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili bestialsko pomordowanych w Borze Kunowskim

M.K.
Uroczystości w 74 rocznicę wojennej zbrodni w Borze Kunowskim.
Uroczystości w 74 rocznicę wojennej zbrodni w Borze Kunowskim. UG Brody/M. Zawłocki
Władze gminy Brody i Kunów wspólnie obchodziły 74 rocznicę pacyfikacji Boru Kunowskiego. Uroczystość odbyła się 4 lipca, w rocznicę pacyfikacji na leśnej polanie, gdzie pochowane były ofiary zbrodni. Niemcy zakazali pochowania ich na cmentarzu. Ciała zostały przeniesione do poświęconej ziemi dopiero po wojnie.

ZOBACZ TAKŻE:
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

(Źródło: vivi24)

4 lipca 1943 roku niemieccy żołnierze w odwecie za pomoc partyzantom zastrzelili 22 osoby. 21 osób, w tym kobiety i dzieci wpędzili do stodoły, którą podpalili. W miejscu, gdzie stała stodoła, znajduje się krzyż z pamiątkową tablicą, na której umieszczono nazwiska pomordowanych. We wtorek, w rocznicę tragicznych wydarzeń na miejsce przyszło około 150 osób, wśród nich świadkowie wydarzeń sprzed 74 lat.

- Rozpaczy matki mojej nie zapomnę nigdy. Tłukła głową o ziemię, tu jak byli pochowani. Po obrządku, na wieczór mama, sąsiadki zbierali się żeby tutaj się modlić. Ile płaczu, ile łez tutaj było wylane – tego nie da się opisać – wspomniała Stanisława Pszonak z Boru Kunowskiego.

W uroczystości udział wzięli radni gminy Brody z przewodniczącym Stanisławem Wroną, kombatanci, wśród których znajdował się pułkownik ZWZ AK Jan Pasternak, ps. „Żegota”, „Kuna” autor książki „Zapomniana placówka”. Była też reprezentacja Polskich Drużyn Strzeleckich z dowódcą generałem Janem Grudniewskim, delegacja Ligi Obrony Kraju w Starachowicach z Adamem Lefkiem, przedstawiciele władz powiatu starachowickiego z przewodniczącym Rady Powiatu Tomaszem Margulą i członkiem Zarządu Powiatu Andrzejem Sendeckim. Służby mundurowe reprezentowali: strażacy ochotnicy z gminy Brody, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej ze Starachowic z komendantem powiatowym Wiesławem Ungierem, Piotr Wiatr - komendant komisariatu policji w Brodach, leśnicy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski z nadleśniczym Adamem Podsiadło. Przemówienia okolicznościowe wygłosili wójt Brodów Marzena Bernat, burmistrz Kunowa Lech Łodej oraz Marcin Piętak doradca Wojewody Świętokrzyskiego.

Mszę Świętą celebrowali księża Jerzy Eichler, proboszcz parafii Św. Władysława w Kunowie i Tomasz Lis, przedstawiciel władz Kurii Sandomierskiej. Oprawę artystyczną podczas liturgii sprawował Chór Męski Parafii Krynki oraz Orkiestra Dęta Centrum Kultury z Brodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie