Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczennica koneckiego “nowego” liceum najlepsza w ogólnopolskim konkursie

Marzena Kądziela
Laureatka literackiego konkursu Karolina Basiak i polonistka Grażyna Dukat
Laureatka literackiego konkursu Karolina Basiak i polonistka Grażyna Dukat Marzena Kądziela
Karolina Basiak, uczennica „nowego” koneckiego ogólniaka, zajęła pierwsze miejsce w konkursie literackim. Wielka gala odbyła się w sobotę w filharmonii krakowskiej. Oprócz dyplomu Karolina otrzymała nagrodę w wysokości 5000 złotych.

Choć termin na składanie konkursowych prac minął 10 lipca poprzedniego roku, to wręczenie nagród odbyło się dopiero w minioną sobotę. Karolina pojechała tam z mamą, wujkiem i polonistką Grażyną Dukat. Ale od początku...

Obcuje na co dzień z literaturą

Karolina Basiak z Wilczkowic w gminie Radoszyce jest uczennicą klasy II A1 czyli akademickiej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich. I choć kładzie nacisk na rozszerzoną naukę matematyki, geografii i biologii, to cały czas realizuje swą wielką pasję do literatury.

- W moim domu zawsze dużo się czytało, więc to zupełnie naturalne, że i ja od najmłodszych lat obcuję na co dzień z literaturą – opowiada Karolina.

- A to doskonale widać w stylu, jakim podczas pisania posługuje się nasza laureatka – dodaje przygotowująca ją do konkursu nauczycielka języka polskiego Grażyna Dukat.

Gdy w poprzednim roku szkolnym polonistka znalazła w sekretariacie szkolnym informację o konkursie literackim, od razu pomyślała o Karolinie Basiak. To Konkurs Literacki 2015 „Wrażliwość na Polskę” organizowany przez Fundację Księdza Mieczysława Malińskiego „Będzie lepiej”. Ksiądz Maliński z Krakowa to nie tylko duchowny, ale także wykładowca, pisarz, a obecnie rektor kościoła Sióstr Wizytek.

- Chodziło o odpowiedź na pytania: Co to znaczy, że jestem Polakiem? Czym jest dla mnie Polska? Co dla mnie znaczy patriotyzm? - kontynuuje Grażyna Dukat. – Byłam pewna, że Karolina poradzi sobie zarówno z odpowiedziami, jak i pomysłami na pracę.

Postanowiła napisać opowiadanie

Karolina postanowiła, że napisze opowiadanie. Zanim do tego przystąpiła, czytała wiele książek, które pokazują patriotyczne zachowania zarówno podczas zagrożeń wolności kraju, jak i w życiu codziennym.

- Jedną z tych, które wywarły na mnie największe wrażenie była książka “Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego - zdradza drugoklasistka. - Także “Inny świat” Gustawa Herlinga - Grudzińskiego. Czytałam też poezję patriotyczną, wspomnienia z Powstania Warszawskiego i inne.

Czym jest patriotyzm?

- Ale przede wszystkim musiałam zdefiniować swoje pojęcie patriotyzmu - kontynuuje mieszkanka Wilczkowic.

- Zrozumiałam, że patriotyzm to nie tylko górnolotne zapewnienia o miłości do Ojczyzny, ale przede wszystkim poczucie tego, że jest się Polakiem, niezależnie od tego, gdzie będziemy mieszkać czy w Polsce, Anglii, Niemczech, Hiszpanii. To także dbanie o tradycję, zgłębianie historii kraju, pamięć o bohaterach tych wielkich i mało znanych. No i oczywiście sumienne wypełnianie obowiązków - w szkole, pracy, rodzinie. Napisałam opowiadanie, którego bohaterka, tak jak ja, chodzi do szkoły i prowadzi rozmowy z kolegami. Nie spodziewałam się, że zyska ono tak wielkie uznanie krakowskich jurorów.

Wielki dzień Karoliny

Karolina dowiedziała się o tym, że zajęła pierwsze miejsce, w październiku. Czekała na potwierdzenie i zaproszenie na wręczenie nagród. W sobotę nastąpił ten wielki dla niej dzień.

Wielka Gala odbywała się w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Był koncert, potem przedstawiciele Fundacji “Będzie lepiej” zapraszali na scenę laureatów. Było ich dziewięcioro, po troje w kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

- Byłam bardzo wzruszona, gdy wchodziłam na scenę - przyznaje licealistka. - Nogi mi się trochę trzęsły. Niesamowite wrażenie wywarło na mnie to, że fragmenty mojego opowiadania były tam czytane. To niesamowite słuchać tego, co się napisało.

Karolina przywiozła dyplom i jednorazowe stypendium w wysokości 5000 złotych. Cieszy się ogromnie, ale nie osiada na laurach. Już przygotowuje się do konkursu z geografii “O Diamentowy Indeks Akademii Górniczo - Hutniczej”. Bo geografia to także jej wielka pasja.

Warto przypomnieć, że w poprzednim roku Karolina Basia zdobyła drugie miejsce w Polsce w konkursie literackim na temat “Losy Polaków na Syberii”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie