Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczennica Liceum Ogólnokształcącego imienia Królowej Jadwigi w Kielcach Zuzanna Kieres wśród najbardziej uzdolnionych osób w Polsce (WIDEO)

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
W niedzielę, 18 lipca rozpoczął się 7. obóz naukowy ADAMED SmartUP dla uczniów uzdolnionych w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. Bierze w nim udział 50 nastolatków z całej Polski, wyłonionych w wieloetapowym procesie rekrutacyjnym, w tym pochodząca z Mójczy, w gminie Daleszyce, Zuzanna Kieres, uczennica Liceum Ogólnokształcącego imienia Królowej Jadwigi w Kielcach i uczestniczka tegorocznej Olimpiady Chemicznej. W gimnazjum Zuzanna zdobyła ze swoją drużyną 1. miejsce w Maratonie Matematycznym w Języku Angielskim dla Gimnazjalistów i Uczniów Szkół Podstawowych, organizowanym przez VI Liceum imienia Juliusza Słowackiego. Jest również laureatką konkursu kuratoryjnego z języka francuskiego. Zuzanna działa przy tym w samorządzie klasowym, a w wolnym czasie układa puzzle i haftuje.

W obozie bierze udział 50 uczniów z całej Polski, wyłonionych w wieloetapowej rekrutacji, która rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku od edukacyjnej gry online. Przepustką do kolejnego etapu kwalifikacji było uzyskanie odpowiednio wysokiej liczby punktów. Następnie uczniowie w formularzu aplikacyjnym przedstawiali swoje osiągnięcia edukacyjne i motywacje do nauki. Finalnie uczestników obozu wyłoniono po przeprowadzeniu około 100 rozmów kwalifikacyjnych z Radą Naukową programu. Uczestnicy obozu mają szansę między innymi nauczyć się programowania robotów, poznać podstawy uczenia maszynowego i fizyki kwantowej, czy nauczyć się szycia chirurgicznego przy użyciu prawdziwych medycznych narzędzi. Po obozie dziesięciu jego uczestników zostanie laureatami nagrody głównej ADAMED SmartUP, którą stanowi udział w programie indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Spośród absolwentów każdej edycji programu wyłaniani są również stypendyści, którzy otrzymują 40 tysięcy złotych. na swój dalszy rozwój naukowy.

Nasza Zuzanna śmiało patrzy w przyszłość
Zuznana Kieres uczy się w klasie o profilu biologiczno-chemicznym, w przyszłym roku planuje aplikować na studia medyczne. - Marzy mi się praca bardziej naukowa, na przykład w laboratorium, niż typowa praca kliniczna z pacjentem – uśmiecha się Zuzanna. Dziewczyna dodaje, że najbardziej interesuje się genetyką, inżynierią genetyczną oraz ich zastosowaniem w pracach nad terapiami medycznymi.

Jakie nadzieje wiąże z obozem? Czego chciałaby się na nim nauczyć? - Obóz ADAMED SmartUP to wspaniała inicjatywa dla młodych osób zainteresowanych naukami ścisłymi. Pomimo faktu, że tegoroczna edycja obozu odbywa się w formie online, na najbliższe dwa tygodnie mamy zaplanowane dużo warsztatów praktycznych obejmujących wiedzę z medycyny, mikrobiologii czy biologii molekularnej, ale też z zakresu public speaking czy fotografowania. Obóz bardzo rozwija, pozwala mi na doświadczalne zbadanie tego, o czym uczę się w szkole oraz poznanie wielu nowych interesujących faktów i ciekawostek z zakresu nauk okołomedycznych. Oczywiście to też niepowtarzalna okazja do poznania inspirujących osób zarówno wykładowców, jak i innych uczestników obozu, co daje dużo motywacji do dalszej pracy – zaznacza uczennica Liceum Ogólnokształcącego imienia Królowej Jadwigi w Kielcach.

Co to za obóz?
Wypełniony zajęciami naukowymi i integracyjnymi obóz potrwa do 30 lipca. Jego program skupia się na czterech obszarach nauki, które zgłębiają uczniowie z całej Polski w wieku 14-19 lat podzieleni na następujące grupy: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka, fizyka i nowe technologie.

Niezmiennie organizator obozu – Fundacja Adamed kładzie przede wszystkim nacisk na praktyczne zastosowanie nowo zdobytej wiedzy. Dlatego też najwięcej czasu zostanie poświęconego na warsztaty i zajęcia praktyczne, możliwe do przeprowadzenia również online. W trakcie obozu uczestnicy będą między innymi uczyć się w praktyce programowania robotów oraz poznawać podstawy uczenia maszynowego. Przyszli adepci medycyny spróbują swoich sił w szyciu chirurgicznym, a uzdolnieni chemicy przeprowadzą samodzielnie eksperymenty z udostępnionymi im odczynnikami.

Oprócz zajęć w czterech grupach tematycznych uczniowie wezmą udział w wykładach i zdalnych laboratoriach przeprowadzonych przez wykładowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Poznają na nich takie zagadnienia jak: metody przygotowania żywności dla kosmonautów, zastosowanie druku 3D w produkcji żywności czy wykorzystanie w tym przemyśle ultradźwięków i pulsacyjnego pola elektrycznego.

Współpraca i eksperymentu
Uczestnicy obozu, dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznymi i organizacyjnym, mimo dzielącej ich odległości będą aktywnie współpracować, wykonywać eksperymenty, wspólnie programować czy ćwiczyć szycie chirurgiczne. Wykorzystają do tego celu bogate zestawy pomocy naukowych, m.in. odczynników chemicznych, nici i igieł chirurgicznych oraz programowalnych robotów. Nie zabraknie również okazji do poznania oprogramowania używanego przez naukowców w codziennej pracy.

Istotnym aspektem obozu ADAMED SmartUP jest jego walor integracyjny. Poza codziennymi tematycznymi blokami zajęciowymi, uczestnicy wezmą udział we wspólnych wykładach, na przykład dotyczących uczenia maszynowego czy możliwości zastosowania rezonansu magnetycznego w badaniach naukowych. Okazję do bliższego poznania będą mieli także podczas warsztatów pozanaukowych (dotyczących wystąpień publicznych i fotografii) czy konkursów i spotkań organizowanych w czasie wolnym. – Przez ostatnie kilkanaście miesięcy nabraliśmy dużego doświadczenia w obszarze nauki zdalnej. Nasi zeszłoroczni absolwenci dowiedli także, że taka forma kontaktu nie stoi na przeszkodzie bliższemu poznaniu się i wspólnemu odpoczynkowy po części merytorycznej zajęć – zapewnia Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.

Wsparcie w nauce i stypendia
We wrześniu 10 uczestników obozu zostanie uhonorowanych nagrodą główną programu ADAMED SmartUP. Osoby te przez kolejnych 10 miesięcy wezmą udział w indywidualnych konsultacjach edukacyjnych. Po tym czasie 3 z nich otrzyma dodatkowo stypendium finansowe w wysokości 40 tysięcy złotych każde

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie