MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczennica szkoły w Radkowie wyróżniona w ogólnopolskim konkursie historycznym

/rab/
Kamila Wylęgły z gimnazjum w Radkowie zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie historycznym. Nagrodę odebrała na Zamku Królewskim w Warszawie.
Kamila Wylęgły z gimnazjum w Radkowie zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie historycznym. Nagrodę odebrała na Zamku Królewskim w Warszawie. archiwum prywatne
Kamila Wylęgły, uczennica trzeciej klasy Gimnazjum w Radkowie, odebrała na Zamku Królewskim w Warszawie wyróżnienie za napisanie pracy historycznej i wykonanie prezentacji multimedialnej poświęconej ofiarom niemieckich represji w czasie II wojny światowej w powiecie włoszczowskim.

Praca została napisana w ramach II edycji ogólnopolskiego konkursu dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką. Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć" i posłużyła do zebrania danych o wszystkich obywatelach polskich - prześladowanych lub zabitych w latach II wojny światowej. Praca Kamili była jedną z 59 nagrodzonych na 8592 zgłoszonych do Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Uczennicy z Radkowa udało się zebrać informacje o prawie trzydziestu ofiarach represji hitlerowskich w powiecie włoszczowskim, którzy zostali wcieleni do obozów pracy, przebywali w obozach przejściowych, zostali zamordowani w obozach koncentracyjnych, byli prześladowani za przynależność do organizacji polskiego podziemia. - Zebrane informacje mogą przywrócić nazwiska bezimiennym ofiarom, pomogą zachować pamięć o każdej osobie prześladowanej zasilając bazę programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" - mówi opiekun Kamili - Iwona Skóra-Popko, nauczyciel historii w Zespole Szkół w Radkowie.

Patronat honorowy nad konkursem objęli między innymi Katarzyna Hall - minister edukacji narodowej, Władysław Bartoszewski - pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, Bogdan Zdrojewski - minister kultury i dziedzictwa narodowego, Longin Komołowski - prezes Stowarzyszenia Wspólnota-Polska. Patronat medialny sprawowali: Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna, magazyny "Mówią Wieki", "Wiadomości Historyczne" oraz portal histmag.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie