MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczennice kazimierskiego gimnazjum laureatkami konkursu o zbrodni katyńskiej

ALI
Czesław Kowalski, Dorota Wojas, Julia Sodo, Angelika Galus, Monika Anielska - na gali finałowej w Muzeum Katyńskim w Warszawie.
Czesław Kowalski, Dorota Wojas, Julia Sodo, Angelika Galus, Monika Anielska - na gali finałowej w Muzeum Katyńskim w Warszawie. archiwum szkoły
„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy” - to nazwa ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. W tegorocznej, siódmej edycji wzięło udział blisko 600 osób, a w gronie laureatów znalazły się Angelika Galus i Julia Sodo - uczennice klasy trzeciej Publicznego Gimnazjum Samorządowego imienia Noblistów Polskich w Kazimierzy Wielkiej.

Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie karty z albumu, poświęconej jednej ofierze zbrodni katyńskiej. Angelika i Julia wykonały pracę poświęconą podporucznikowi Maksymilianowi Trzepałce - oficerowi Wojska Polskiego, zamordowanemu przez Sowietów w kwietniu 1940 roku.

Kazimierskie gimnazjalistki - pod opieką nauczycielek Moniki Anielskiej i Doroty Wojas - skupiły swoją uwagę na odszukaniu śladów życia i działalności Maksymiliana Trzepałki. Zbierały zdjęcia, dokumenty i informacje w oparciu o materiały ogólnie dostępne, ale także uzyskane od członków rodziny podporucznika.

Krewnym zamordowanego w Katyniu oficera jest Czesław Kowalski, pełniący funkcję dyrektora Kazimierskiego Ośrodka Kultury. - Jestem bardzo szczęśliwy, że młodzież wybrała postać mojego wujka do upamiętnienia w tym konkursie. Dziewczęta wykonały swoje zadanie wspaniale i na tak dużą liczbę prac zostały wyróżnione - gratuluje Czesław Kowalski. - Ich praca wisi w holu wejściowym do Muzeum Katyńskiego.

Na siódmą edycję konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy” wpłynęło 318 prac. Angelika Galus i Julia Sodo znalazły się w gronie laureatów, a nagrody otrzymały podczas gali finałowej - w Muzeum Katyńskim w Warszawie, w drugiej połowie _września.
- Konkurs ten stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny. Widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych - Monika Anielska i Dorota Wojas podkreślają wagę sukcesu uczennic.
Poznajmy nasze laureatki. Julia Sodo jest humanistką - kocha lekcje języka polskiego i historii. Interesuje się historią starożytną, literaturą klasyczną oraz kulturą plemion afrykańskich i australijskich. W wolnych chwilach fotografuje, marzy o tym, by zostać... pisarką. Angelika Galus to także humanistyczna dusza, choć interesują ją również: zdrowa kuchnia, fitness, kosmetologia i programowanie stron internetowych. Trenuje cardio, mówi o sobie: optymistka z natury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie