
Ostrowczanie na starcie Tour de Pologne.
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Szansa w Ostrowcu Świętokrzyskim, wzięli udział w obozie sportowym w Zakopanem. Mieli okazję kibicować kolarzom rywalizującym w Tour de Pologne.
Czterdziestu niepełnosprawnych zawodników i piętnastu opiekunów, przez dziesięć dni pracowało nad swoją kondycją w Zakopanem. Obóz sportowy dofinansowany był przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
- Nie był to nasz pierwszy wyjazd. Po obozie w 2013 roku mieliśmy doświadczenie i zaplanowane treningi. Dosłownie wszyscy zawodnicy, wolontariusze i cała kadra uczestniczyli w zajęciach sportowych, rekreacyjnych czy też integracyjnych - mówi kierownik obozu Remigiusz Woźniak.
Obóz dla osób niepełnosprawnych to nie tylko treningi na siłowni, badminton, bocce, treningi na kręgielni, koszykówka, piłka nożna, obowiązkowa gimnastyka poranna, spacery z kijkami Nordic Walking oraz treningi biegowe. Ma służyć także uspołecznianiu i integracji. Uczestnicy brali udział w wyprawach turystycznych po szlakach Tatr, grillu z góralskimi przyśpiewkami zorganizowanym zamiast kolacji oraz ich ulubionej formie muzykoterapii - zumbie. Zajęcia gimnastyczne przy muzyce odbywały się zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. W ramach zajęć pływackich zorganizowano wyjazd na baseny termalne do Bukowiny Tatrzańskiej i Szaflary, gdzie oprócz pływania uczestnicy skorzystali z odnowy biologicznej.
SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OSTROWIECKIEGO

Jedną z form aktywności były wędrówki po górach.
- Mieliśmy ogromne szczęście, że w tym czasie odbywał się Tour de Pologne, więc mogliśmy się przekonać jak wygląda na żywo największy wyścig kolarski w Polsce. Obserwowaliśmy przygotowania do startu, a następnego dnia ustawiliśmy się wzdłuż trasy peletonu. Dla większości był to pierwszy kontakt z taką imprezą - opowiada Remigiusz Woźniak.
Po powrocie do Ostrowca, sportowcy z Szansy odpoczywać nie będą. Od 23 do 26 sierpnia odbywać się będą X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy. Ostrowiecki klub olimpiad specjalnych będzie reprezentowanych przez czterech zawodników z niepełnosprawnością intelektualną oraz dwóch trenerów. Będą brali udział w kilku dyscyplinach.
Milena Szwagierczak wystartuje w bowlingu, Marcin Dunal w trójboju siłowym, Dominika Grześkiewicz i Paweł Menducki w lekkiej atletyce. Trenerem trójboju siłowego jest Remigiusz Woźniak, natomiast lekkiej atletyki Tomasz Przybysławski. Zawodnicy, którzy zdobędą złote medale będą mieli szansę zakwalifikowania się na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles w 2015 roku.

Zumba jest ulubioną formą muzykoterapii.
O tym, że jest to możliwe, przekonał się w ubiegłym roku Paweł Menducki, który dzięki świetnym wynikom pojechał na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w PyeongChang w Korei Południowej i przywiózł stamtąd trzy medale.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto