MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Collegium Gostomianum zadowoleni po próbnej maturze z Echem

/GOP/
Próbną maturę z języka polskiego pisali między innymi uczniowie Collegium Gostomianum.
Próbną maturę z języka polskiego pisali między innymi uczniowie Collegium Gostomianum. Małgorzata Płaza
Sześć szkół z powiatu sandomierskiego przystąpiło do próbnej matury zorganizowanej przez "Echo Dnia" i Radio Kielce. Wczoraj maturzyści sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego.

Gdzie pisali próbną maturę?

Gdzie pisali próbną maturę?

W powiecie sandomierskim, oprócz Collegium Gostomianum, w akcji biorą udział: Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu, Katolickie Liceum Ogólnokształcące imienia Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Klimontowie, Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących imienia Papieża Jana Pawła II w Koprzywnicy oraz Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego w Chrobrzanach (gmina Samborzec).

Próbną maturę z języka polskiego pisała między innymi młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomiunum w Sandomierzu. Do egzaminu przystąpili wszyscy uczniowie siedmiu klas trzecich - łącznie 214 osób.

- Zdecydowaliśmy się na udział w próbnej maturze, aby jeszcze raz dać uczniom możliwość sprawdzenia się. Próbną maturę młodzież z naszej szkoły pisała już w listopadzie i styczniu. Jest to zatem trzecia próba i prawdopodobnie ostatnia. Teraz pozwolimy młodzieży spokojnie przygotowywać się do egzaminów - powiedział Krzysztof Zieliński, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum.

Dla klasy humanistycznej próbna matura zaczęła się wcześniej niż dla pozostałych. "Humaniści" zatem jako pierwsi skończyli egzamin. Wychodzili z klasy zadowoleni.
- Uczniowie podkreślali, że matura z języka polskiego na poziomie podstawowym nie jest dla nich trudnym egzaminem. Ciekawostką były dla nich elementy regionalne związane z twórczością Stefana Żeromskiego. Ucieszyli się z nich, zwłaszcza, że zagadnienia te były niedawno omawiane - relacjonował Krzysztof Zieliński.

Słowa dyrektora potwierdzali uczniowie, i to nie tylko z klasy o profilu humanistycznym.
- Test był raczej łatwy, podobnie jak tematy prac, szczególnie ten pierwszy, oparty o teksty źródłowe. Dotyczył postaw szlachty w obliczu zagrożenia ojczyzny. Drugi był nieco trudniejszy, aby go napisać, trzeba było znać lekturę - "Ludzi bezdomnych" - oceniał Paweł Grębowiec z klasy III A.

Zdaniem Pawła, że tego typu egzaminy są potrzebne, gdyż pomagają się sprawdzić. - Celowo wybrałem trudniejszy temat, aby sprawdzić swoje siły - zaznaczył uczeń.
Opinię tę podziela Jakub Tworek. - Uczymy się, jak pisać takie egzaminy, jak sobie z nimi radzić - powiedział Jakub.

Dzisiaj uczniów czeka próbny egzamin z matematyki.
Testy zostały przygotowane przez nauczycieli na co dzień współpracujących z Centralną Komisją Egzaminacyjną, wydrukowane i rozwiezione do szkół średnich. Zorganizowanie matury było możliwe dzięki pomocy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego i Urzędu Miasta Kielce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie