Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie czterech kieleckich szkół uczestniczą w zajęciach z automatyki, robotyki i programowania. Na koniec zbudują robota!

albo
Zajęcia z programowania, robotyki i budowy robotów w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach.
Zajęcia z programowania, robotyki i budowy robotów w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach. albo
Uczniowie czterech kieleckich szkół, w sześciu około 18-osobowych zespołach, uczestniczą w zajęciach z programowania, robotyki i budowy robotów. We wtorek, 3 grudnia mieliśmy okazję uczestniczyć w trzecich zajęciach prowadzonych przez studenta Politechniki Świętokrzyskiej, Kamila Boryckiego z grupą licealistów-ochotników z IV Liceum Ogólnokształcącego. Zadaniem podsumowującym projekt, wspieranym przez miasto Kielce, Urząd Marszałkowski, Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Starachowicką Strefą Ekonomiczną, będzie budowa robota sterowanego przez smartfon.

W czterech kieleckich szkołach średnich trwa szkolenie z automatyki, robotyki, programowania i budowy robotów. Ponad setka uczniów-ochotników zostaje po lekcjach, by uczestniczyć w bezpłatnych, praktycznych i teoretycznych zajęciach prowadzonych przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej.

W projekcie biorą udział cztery szkoły: Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach, Zespół Szkół Informatycznych imienia generała Józefa Hauke Bosaka w Kielcach, IV Liceum Ogólnokształcące w Kielcach oraz Zespół Szkół przy ulicy Marszałkowskiej w Kielcach. W dwóch szkołach w zajęciach biorą udział po dwie grupy uczniów, a w dwóch - po jednej. Grupy składają się średnio z 18 uczniów.

- Cieszę się bardzo, że uczniowie czterech kieleckich szkół będę rozwijać swoje kompetencje informatyczne, będą się uczyć programowania. Efekt będzie obopólny, ponieważ zajęcia prowadzą doktoranci i studenci ostatniego roku Politechniki Świętokrzyskiej. Ci młodzi ludzie poczują, że szkolą ich, uczą, podnoszą kompetencje, wiedzę i umiejętności niewiele starsi koledzy, którzy jak przypomnę, są członkami zespołu Impuls, który zdobył ogromne nagrody na Międzynarodowych Zawodach Łazików Marsjańskich. Wspaniała Inicjatywa Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach. Mam nadzieję, że Ci uczniowie znajdą się w gronie przyszłych mechatroników, będą się kształcić na kierunkach robotyki i automatyki - mówiła podczas konferencji wicemarszałek Renata Janik.

- Nasi uczniowie przygotowują się do tego, żeby kiedyś zostać studentami szkół politechnicznych, zainteresować się informatyką i robotyką. Dzięki takim projektom możemy się rozwijać i przygotowywać do przyszłości - dodał wiceprezydent Kielc Marcin Różycki.

Jak mówił wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach, Miłosz Pamuła: - To projekt pilotażowy.
- W tym roku szkolnym zajęcia prowadzone są w czterech szkołach, które ściśle współpracują z Politechniką Świętokrzyską oraz Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii, a my finansujemy te zajęcia - mówił wiceprezes Miłosz Pamuła.

Efektem zajęć będzie projekt budowy robota sterowanego przez smartfon.

"Te zajęcia pomogą mi podjąć decyzję o wyborze przyszłego zawodu"
W zajęciach uczestnicy między innymi uczennica klasy 2a IV Liceum Ogólnokształcącego, Klaudia Frączek: - Uczestniczę w tych zajęciach, aby dowiedzieć się czym jest robotyka i automatyka, ponieważ jestem uczennicą klasy o profilu matematyczno-informatyczno-fizycznym i z tym kierunkiem wiążę swoją przyszłość. Nie mam jeszcze sprecyzowanych planów zawodowych, ale te zajęcia na pewno pomogą mi podjąć dobrą decyzję. Zadanie kończące projekt, czyli budowa robota, również nas zainteresowało i zachęciło do udziału w zajęciach - dodała uczennica.

Studenci politechniki, nauczycielami licealistów
- Jako Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii staraliśmy się dobrać osoby, które będą prowadzić te zajęcia, aby były one jak najmłodsze, żeby kontakt z uczniami był jak najlepszy, ale z drugiej strony żeby miały jak największą wiedzę i jak największe doświadczenie - mówił Dawid Pietrala, dyrektor operacyjny Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Taką osobą jest Kamil Borycki, student 5 roku Politechniki Świętokrzyskiej, który prowadzi zajęcia z grupą ochotników z IV Liceum Ogólnokształcącego: - Te zajęcia mają na celu nauczyć uczestników projektu podstaw programowania, robotyki i budowy robotów, dzięki czemu w przyszłości będzie im łatwiej wykorzystać zdobytą wiedzę w celu - na przykład - zdobycia lepszej pracy, czy budowania własnych, skomplikowanych projektów. Uczniowie są zdolni, chłoną wiedzę, choć wiadomo, niektórzy potrzebują więcej czasu, a inni mniej, by pewne zagadnienia przyswoić. I nie ma znaczenia, czy jest to chłopak czy dziewczyna - dodał Kamil Borycki.

Szkolenie udało się zorganizować przy współpracy Urzędu Miasta Kielce, Urzędu Marszałkowskiego, Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Starachowicką Strefą Ekonomiczną.

POLECAMY: EDUKACJA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie