Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie, harcerze oraz kombatanci z regionu świętokrzyskiego wzięli udział w "Hubalowej Wigilii"

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
1 grudnia 2023 r. na leśnej polanie na Bielawach już po raz siedemnasty odbyła się “Hubalowa Wigilia”.
1 grudnia 2023 r. na leśnej polanie na Bielawach już po raz siedemnasty odbyła się “Hubalowa Wigilia”. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach
Zgodnie z tradycją, jak co roku, odbyła się "Hubalowa Wigilia" na Bielawach (województwo łódzkie), gdzie w nieistniejącej już dziś leśniczówce major Henryk Dobrzański „Hubal” spędził ostatnią wigilię w 1939 roku.

1 grudnia 2023 r. na leśnej polanie na Bielawach już po raz siedemnasty odbyła się “Hubalowa Wigilia”. Uroczystość kultywuje tradycje Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”.

W dawnej leśniczówce Bielawy, po której dziś zostały tylko fundamenty, odbyła się ostatnia wieczerza wigilijna majora Henryka Dobrzańskiego, którą spożył wraz ze swoimi żołnierzami. Wigilię w 1939 r. przygotowali leśnicy z Bielaw i Dęby wraz z rodzinami, która wtedy gościła nie tylko żołnierzy, leśników, ale również przedstawicieli miejscowej ludności. Zgodnie z tradycją w pierwszy piątek grudnia od 2007 roku na Bielawach spotykają się szkoły z woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego pod patronatem majora „Hubala”, leśnicy, żołnierze, samorządowcy, stowarzyszenia „Hubalowe” oraz lokalne społeczeństwo.

W tegorocznych uroczystościach uczestniczyło blisko 400 osób. Przybyli przedstawiciele władz samorządowych, wojska, stowarzyszeń, instytucji, a przede wszystkim młodzież z 13 szkół. Podczas wigilii wspólnie ubrano choinkę, podzielono się opłatkiem i rozpalono ognisko. Uroczystości uświetnił Zespół Wokalny “Hubal” z Klubu 2. Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie.

Z Kielc uczestniczyła młodzież z Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz OHP. Byli obecni również kombatanci mjr Bogdan Eubich i por. Józef Lużyński oraz przedstawiciele kieleckich środowisk patriotycznych.

Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się do Anielina pod Szaniec Hubala, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Organizatorem kieleckiego wyjazdu był Krzysztof Witkowski ze Stowarzyszenia Pamięci Narodowej „Czwartak”.

Źródło: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie