Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie kieleckich szkół zmierzyli się w interesujących debatach historycznych

Tomasz Trepka
Młodzież reprezentująca cztery szkoły ponadgimnazjalne z Kielc wzięła udział w Regionalnym Turnieju Debat Historycznych o Puchar Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Zarówno organizatorzy, jak i goście Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej to nie tylko zdobycie wiedzy na dany temat, to również umiejętność słuchania i szanowania drugiej strony dyskusji. – Młodzi ludzie, tacy jak ci, którzy brali udział w debacie mogą wzajemnie wesprzeć się dobrym słowem, kulturalną wypowiedzią, ogromną wiedzą, której nabywają w trakcie kształcenia. Niezwykle istotne w dyskusji jest pokazanie się ze strony obytego dyplomaty oraz dyskutanta. Szczególnie dzisiaj, jak obserwujemy nie tylko my nauczyciele, ale wszyscy ludzie takie doświadczenie jest niesamowicie potrzebne, byśmy mogli ze sobą rozmawiać na wskazanym i wyrównanym poziomie, który jest przede wszystkim poziomem kulturalnym. Dla młodych ludzi są to znakomite lekcje dobrego wychowania – mówiła Renata Walęcka, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach, gdzie odbywały się debaty.

Podobnego zdania była Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, która podkreśliła rolę merytorycznej i spokojnej dyskusji w przestrzeni publicznej. – Cieszy przede wszystkim to, że młodzi ludzie uczą się kulturalnej rozmowy i spierania na argumenty. Mamy wspaniałe wzorce pochodzące jeszcze z okresu starożytności, które powinniśmy przywracać do przestrzeni publicznej. Mam nadzieję, że stanie się to dzięki tym młodym ludziom. Ze zdobytą wiedzą, oni pójdą w świat i to właśnie takie osoby będą w przyszłości kształtować oblicze naszego kraju. Wierzę, że część z uczestników debaty będę mogła za kilka lat zobaczyć na publicznych debatach i być dumna z tego pokolenia młodzieży – powiedziała doktor Dorota Koczwańska-Kalita.

Młodzież zmierzyła się z kontrowersyjnymi i niełatwymi nawet dla zawodowych historyków tezami: ustalenie granic Polski po odzyskaniu niepodległości było przede wszystkim wynikiem sukcesu polskiej dyplomacji; Polacy, w porównaniu z innymi narodami, zrobili dużo dla ratowania Żydów od Zagłady; Żołnierze Wyklęci wybrali najsłuszniejszą drogę przeciwstawienia się systemowi komunistycznemu; generał Wojciech Jaruzelski wprowadzając stan wojenny zniszczył Solidarność i opór społeczny w Polsce. Dyskusja miała formę debaty oksfordzkiej. Opierała się na obronie lub obaleniu przyjętej tezy.

– Uczniowie mogli się przekonać, że nie jest to łatwy rodzaj rozrywki intelektualnej. Udział w debacie wymaga dużej wiedzy, elastyczności oraz kultury. To wszystko trzeba złożyć w całość – dodał Marek Jończyk z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Według organizatorów konkursu oraz jury, poziom w trakcie dyskusji był bardzo wysoki, a uczniowie zaprezentowali dużą wiedzę z zakresu historii Polski. Zwycięzcami zostali reprezentanci gospodarzy turnieju – VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach, którzy okazali się lepsi od swoich kolegów z Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek imienia świętej Jadwigi Królowej w Kielcach. Oprócz dwóch drużyn, które zmierzyły się ze sobą w finale, w debatach historycznych wzięli również udział, zdobywcy trzeciego miejsca – uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach oraz Zespołu Szkół Mechanicznych imienia generała Władysława Sikorskiego w Kielcach.

- Tak naprawdę wszyscy, którzy wzięli udział w debatach są zwycięzcami. By dyskutować na tak trudne tematy będąc uczniami klasy pierwszej to już jest się wygranymi –podsumowała turniej debat historycznych dyrektor Renata Walęcka.

Zwycięzcy regionalnych debat historycznych zmierzą się na szczeblu ogólnopolskim. Eliminacje regionalne odbyły się w Kielcach pierwszy raz.
Turniej Debat Historycznych organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej to projekt edukacyjny wykorzystujący formę debaty oksfordzkiej w edukacji historycznej. Uczniowie poszerzają w ten sposób wiedzę historyczną na temat ważnych problemów związanych z historią Polski XX wieku. Dzięki metodzie debaty oksfordzkiej uczestnicy mają możliwość pogłębienia umiejętności patrzenia na zagadnienia z wielu stron, samodzielnego myślenia, budowania spójnej i logicznej argumentacji, występowania publicznie, słuchania i szanowania swoich rozmówców, jak również brania odpowiedzialności za swoje słowa.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: MUZOtok. Katarzyna Groniec o najnowszej swojej płycie "Ach!"

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie