Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie "mechanika" ze Skalbmierza o światowych świętach wiedzą (prawie) wszystko

Adam LIGIECKI
Uczniowie skalbmierskiego „mechanika” urządzili rewię świąt.
Uczniowie skalbmierskiego „mechanika” urządzili rewię świąt. archiwum szkoły
Mechanik i... dusza artysty? Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych ze Skalbmierzu twierdzą, że to bardzo prawidłowe połączenie.

W popularnym "mechaniku" odbyła się premiera spektaklu teatralnego. Niezwykłego - takiego, który łączy święta przypadające w listopadzie i grudniu.

"Międzynarodowe Święta" w Skalbmierzu to widowisko słowno-muzyczne z bogatym programem. Od Wszystkich Świętych i Halloween, przez amerykańskie Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day) po nasze andrzejki. Nie zabrakło też subtelnych, mikołajkowych akcentów.

Przy okazjonalnie zastawionym stole zasiedli młodzi aktorzy, przedstawiając kolejno każde ze świąt. Prezentacje słowne z rysem historycznym przeplatane były pouczającymi scenkami teatralnymi.

Oglądaliśmy więc sekwencje z bohaterami w upiornych maskach na Halloween, dzielnych Indian i pielgrzymów. Miłośnicy słowa pisanego słuchali recytacji wiersza "Listopad" oraz fragmentu "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Występ zakończyły tradycyjne wróżby andrzejkowe, przepowiadające - co zrozumiałe - pomyślną przyszłość dla osób biorących udział w teatralnym misterium. Także dla uczniów na widowni i nauczycieli "mechanika".

Szczególne powody do zadowolenia może mieć dyrektor szkoły Beata Malinowska. Razem z cukierkiem wylosowała przepowiednię: "Szczęście to wynik dobrego planowania". - Mam nadzieję, że to dobra wróżba. I dla mnie, i dla całej społeczności szkolnej - żartuje pani dyrektor.

Premiera spektaklu udała się na szóstkę! Ba, młodzi aktorzy byli tak dumni ze swojej sztuki, że postanowili wystawić ją po raz drugi. "Międzynarodowe Święta" zagrali tego samego dnia po południu, dla najwierniejszej publiczności - rodziców, którzy przyszli do szkoły, by porozmawiać z nauczycielami o postępach w nauce swoich pociech.

W widowisku wystąpiło piętnaście osób: Dawid Rogala, Józef Zbojak, Krystian Kwiecień, Paweł Derela, Karol Kucharski, Wojciech Pudo, Wojciech Dymek, Paweł Sady, Jan Malara, Mariola Styczeń, Sylwia Sambór, Bartłomiej Wywiał, Tomasz Wilk, Mikołaj Szafarski, Przemysław Włosowicz. Napisy i oprawa muzyczna to dzieło Pawła Gawła. O ile na scenie dominowali panowie, nad przygotowaniem spektaklu... czuwały już kobiety - nauczycielki języków obcych oraz pani bibliotekarka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie