Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ostrowieckich przedszkoli i szkół upamiętnili oficerów zamordowanych w Katyniu (zdjęcia)

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
Przy Gimnazjum numer 3 drzewka sadzili członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz wiceprezydent Jarosław Kopański.
Przy Gimnazjum numer 3 drzewka sadzili członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz wiceprezydent Jarosław Kopański. fot. Anna Śledzińska
Uczniowie ostrowieckich przedszkoli i szkół zasadzili 46 drzew. Upamiętnili w ten sposób pochodzących z miasta i okolic oficerów zamordowanych w Katyniu.

Wczoraj 46 drzewek zostało wkopanych na dziedzińcach przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całym mieście.

Uroczystości sadzenia Dębów Pamięci miały się odbyć przed tygodniem, jednak zostały przełożone ze względu na żałobę narodową.

PAMIĘĆ O ŻOŁNIERZACH

- Obchodzimy 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, rocznicę wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina ponad 21 tysięcy polskich oficerów - przypomniała zgromadzonym na dziedzińcu uczniom, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 3 Hanna Szczepanek. - Czcimy też pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Od tej tragedii las katyński będzie budził w nas wspomnienie również i tej katastrofy.

Idea sadzenia dębów upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej to część ogólnopolskiego programu "Katyń... ocalić od zapomnienia". Każde drzewko upamiętnia jedną, konkretną osobę. Mottem programu są słowa Jana Pawła II: "Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy".

- Chcemy zachować pamięć o żołnierzach, którzy nie polegli w walce, lecz zostali skrytobójczo zamordowani strzałem w tył głowy - mówią uczniowie uczestniczący w uroczystości. Mimo młodego wieku już wiedzą, jakie znaczenie dla Polaków miały wydarzenia sprzed 70 lat.

OSTROWCZANIE BYLI WŚRÓD ZAMORDOWANYCH

Przy Szkole Podstawowej numer 3 zasadzono dęby poświęcone dwóm mieszkańcom dzielnicy Ludwików: podporucznikowi Stanisławowi Pronobisowi, jeńcowi z Kozielska rozstrzelanemu w Katyniu oraz posterunkowemu Janowi Francuzowi, jeńcowi z Ostaszkowa zamordowanemu w Twerze. W uroczystości uczestniczyli jego syn Stanisław Francuz, z żoną Zofią i córką Beatą.

- Miałem cztery lata, kiedy mój ojciec, policjant, szedł na wojnę. Mówił, że potrwa trzy-cztery miesiące i niedługo wróci- opowiada Stanisław Francuz. - Nigdy nie wrócił i dopiero po latach dowiedzieliśmy się na pewno, co się stało.

Oprócz nich, Ostrowiec stracił jeszcze ponad 40 mieszkańców zamordowanych przez NKWD. Ich pamięci poświęcony jest pomnik przy ul. Sandomierskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie