Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z gminy Samborzec wzięli udział w mobilnej grze terenowej w ramach upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Śmiechowicach w gminie Samborzec przed wyjściem w teren.
Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Śmiechowicach w gminie Samborzec przed wyjściem w teren. Klaudia Tajs
„Serca nasze były przepełnione zapałem” pod takim hasłem kilkanaście uczniowskich zespołów zmagało się w piątek w Samborcu w mobilnej grze terenowej Gra ANNO 1920. Drużyny przed wyjściem w teren obejrzały ciekawy pokaz przybliżający nabór ochotników przez komisję poborową w wykonaniu rekonstruktorów z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

Sebastian Mazur, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Samborcu przypomniał, że jest to już druga gra terenowa organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury. - Jednak teraz mamy większą liczbę szkół, ponieważ zaangażowaliśmy prawie wszystkie szkoły z terenu gminy Samborzec - powiedział dyrektor Mazur. - Uczestnicy wykorzystują mobilną aplikację, po rejestracji zczytują kod qr i poruszają się po miejscowości Samborzec, gdzie wytypowaliśmy punkty do gry. Celem tego zadania jest zaangażowanie mieszkańców regionu sandomierskiego, głównie młodzieży i dorosłych, w upamiętnienie 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, przybliżenie odbiorcom lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich wydarzeń i procesów, które miały miejsce w latach 1917-1922, a w szczególności w roku 1920, upowszechnienie wiedzy historycznej i postaw patriotycznych.

Jak dodał dyrektor Mazur Gra terenowa ANNO 1920 zakłada również przybliżenie postaci lokalnego bohatera, pochodzącego z Samborca błogosławionego księdza Władysława Miegonia, uczestnika walk polsko-bolszewickich w 1920 roku oraz poznanie miejscowości Samborzec.

Punkt startowy wyznaczono na placu przed kościołem w Samborcu. W gronie osób przygotowujących grę i przyjmujących zapisy był Jakub Kasprzak, uczeń Szkoły Podstawowej w Samborcu. - Najpierw były warsztaty w Gminnym Ośrodku Kultury na których uczyliśmy się tworzyć grę - przypomniał. - Potem poszliśmy w teren, sprawdzić, czy działają punkty, aż w końcu powstała ta gra.
Punktów w terenie, na których zespoły musiały wykazać się wszechstronną wiedzą było 25. - To śpiew, wiedza historyczna czy nawet przyszycie guzika do munduru wojskowego - przypomniał Jakub. - Jest także policzenie schodów prowadzących do naszego kościoła, jako zadanie matematyczne. Są także stacje, gdzie trzeba wykazać się sprawnością, jak strzelanie z armatki wodnej.

Do wymarszu przygotowywała się między innymi drużyna harcerek i harcerzy "Husaria" z Samborca.
Po powitaniu uczestników przez Witolda Surowca wójta gminy Samborzec, księdza Mariana Kowalskiego i Sebastiana Mazura dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Samborcu, odbył się pokaz rekonstrukcyjny w wykonaniu rekonstruktorów z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Była to inscenizacja naboru ochotników przez komisję poborową.

Kiedy drużyny wyszły w teren, osoby niegrające zostały zaproszone na wystawę dotyczącą Bitwy Warszawskiej dookoła kościoła, wystawę o błogosławionym księdzu Władysławie Miegoniu w kaplicy koło starej plebanii oraz na prezentację filmów w kościele.

Po dojściu na metę, organizatorzy zaprosili wszystkich na zupę, herbatę i inne pyszności przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Zajeziorzanki. Spotkanie zakończyło wręczenie nagród zwycięzcom i uczestnikom.
Wydarzenie było częścią zadania „Nasza Wiktoria 1920”dofinansowanego z pieniędzy Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie