Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Małogoszcza realizują ogólnopolski projekt edukacyjny "Być jak Ignacy". Niecodzienne spotkanie z osobami niesłyszącymi

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Uczniowie z Małogoszcza realizują ogólnopolski projekt "Być jak Ignacy". Ostatnio spotkały się z osobami posługującymi się językiem migowym. Same miały okazję poćwiczyć "miganie".
Uczniowie z Małogoszcza realizują ogólnopolski projekt "Być jak Ignacy". Ostatnio spotkały się z osobami posługującymi się językiem migowym. Same miały okazję poćwiczyć "miganie". archiwum szkoły
W Szkole Podstawowej imienia 24 lutego 1863 roku w Małogoszczu, pod kierunkiem nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej - Moniki Ćwiklik i Marzeny Stańczyk, realizowany jest Ogólnopolski Projekt Edukacyjno-Naukowy "Być jak Ignacy". W ramach projektu, grupa uczniów pod nazwą "Płomyczki", przekształciła się w małych odkrywców nauki i techniki XXI. Ostatnio, uczniowie mieli okazję spotkać się z osobami, które na co dzień posługują się językiem migowym.

Niecodzienne spotkanie uczniów z Małogoszcza z osobami niesłyszącymi

W ramach projektu, od października 2022 roku, uczniowie z Małogoszcza poznawali i odkrywali tajniki wiedzy z zakresu chemii, fizyki, astronomii, matematyki i kryptologii oraz sił natury. Każdy miesiąc to nowe wyzwania i przedsięwzięcia, które pobudzały ciekawość i zainteresowania uczniów. Kreatywność i pomysłowość nauczycieli realizujących projekt, niejednokrotnie pobudziła w uczniach nowe zdolności i nieodkryte jeszcze zainteresowania, które w przyszłości dzięki udziałowi w projekcie będą z pewnością rozszerzać.

Jedną z dziedzin nauki, nad którą pochylali się młodzi odkrywcy, była komunikacja międzyludzka. Zadaniem koordynatorów było zaznajomienie uczniów z różnymi formami komunikowania się. Dzięki uprzejmości prezes stowarzyszenia Jolanty Dudek oraz pani Stanisławy Zakrzewskiej - eksperta języka migowego, "Płomyczki" miały okazję uczestniczyć w spotkaniu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Głuchych "Cisza" mieszczącego się w Klubie Korona przy ulicy Piekoszowskiej w Kielcach.

Uczniowie mieli okazję spotkać się z osobami, które na co dzień posługują się językiem migowym. Spotkanie to było ciekawym doświadczeniem i ogromnym przeżyciem dla dzieci, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z ludźmi komunikującymi się w ten sposób. Mimo bariery językowej, szybko nawiązały kontakt z niesłyszącymi rówieśnikami i osobami dorosłymi podejmując próby migania. Zaciekawienie nauką tego rodzaju komunikacji było zaskakujące nie tylko dla nas, ale i dla gospodarzy. Po spotkaniu kilkoro dzieci zadeklarowało chęć nauki języka migowego. Z zupełnie nieznaną komunikacją dzieci spotkały się w Specjalistycznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kielcach mieszczącym się przy ulicy Kryształowej 6. Wychowankowie tego ośrodka w większości posługują się komunikacją niewerbalną oraz komunikacją alternatywną. Dzięki uprzejmości dyrektor placówki, Katarzyny Cynowskiej oraz Małgorzaty Zięcik Czarny i Renaty Rzepka - neurologopedów, uczniowie mogli uczestniczyć w warsztatach, na których poznali narzędzia do nauki komunikacji alternatywnej.

Dzieciaki wiedzą już co to są piktogramy, makaton, mówik i w jaki sposób pomagają one dzieciom i osobom dorosłym przekroczyć barierę porozumiewania się.

Koordynatorkami projektu w szkole są Monika Ćwiklik oraz Marzena Stańczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie