Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z sandomierskiego "Rolnika" uczestniczą w ciekawych kursach. Uczą się strzyżenia psów, poznają sztukę florystyki [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
W programie uczestniczyła między innymi Patrycja Żelaszczyk z trzeciej klasy technikum o kierunku architektura krajobrazu. - Wzięłam udział w kursie florystycznym, obsługi wózków widłowych, obsługi kasy fiskalnej i poznałam program magazynowy - wyliczyła Patrycja.
W programie uczestniczyła między innymi Patrycja Żelaszczyk z trzeciej klasy technikum o kierunku architektura krajobrazu. - Wzięłam udział w kursie florystycznym, obsługi wózków widłowych, obsługi kasy fiskalnej i poznałam program magazynowy - wyliczyła Patrycja. K. Tajs
Kurs florystyczny, kurs jeździectwa i hipoterapii, kurs groomerski - czyli strzyżenia psów, kurs obsługi wózków widłowych i obsługi kas fiskalnych, to tylko część dodatkowych umiejęności, jakie zdobywają uczniowie sandomierskiego rolnika. Zdobycie dodatkowych kwalifikacji i umiejętności umożliwia udział w projekcie "Świętokrzyskie Zespoły Szkół Centra Kształcenia Rolniczego kształcą nowocześnie i adekwatnie do aktualnych wyzwań”, o zaletach którego ostatnio rozmawiano w murach szkoły.

Projekt ruszył w marcu 2020 roku. Powinien zakończyć się w tym roku, jednak ze względu na pandemię szereg działań i szkoleń przesunięto na przyszły rok. Liderem projektu jest Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu. W projekcie obok sandomierskiego rolnika, uczestniczą także szkoły rolnicze w Sichowie Dużym i Chrobrzu. Łącznie do projektu zaangażowano 153 uczniów.

Joanna Boduch-Paw, prezes zarządu Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości w Sandomierzu wyjaśniła, że projekt ma na celu zadbanie o to, aby młodzież zdobywała przede wszystkim praktyczną wiedzę. - Chcemy pokazać młodym ludziom, że rolnictwo to nie tylko uprawa roli - powiedziała Joanna Boduch-Paw. - To także handel, na którym można zarobić. Tego chcielibyśmy ich nauczyć. W tym projekcie uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, ale zyskują także same szkoły, które doposażamy w maszyny i urządzenia, które placówki nie mogłyby kupić . Dlatego korzyść jest wielopłaszczyznowa.

W przypadku sandomierskiego "rolnika" z projektu korzystają uczniowie, w tym już także absolwenci Techniku Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, Technikum Architektury Krajobrazu, Technikum Ogrodniczego, Technikum Weterynaryjnego. Łącznie to ponad 60 uczniów.

Alicja Szatan dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu - Mokoszynie przypomniała, że realizacja projektu jest na półmetku. - Chcemy określić aktualny stan, czy te działania, które były zaplanowane w projekcie przyniosły określony efekt - powiedziała Alicja Szatan. - Czy nasza oferta edukacyjna wzbogacona o ofertę dodatkowych szkoleń, wykładów, zajęć teoretycznych pomogła młodzieży w rozwoju nie tylko wiedzy, ale i umiejętności , i czy jest to dobry początek na rynku pracy. Czy rynek pracy czeka na nich, czy na rynku pracy znajdą swoje miejsce.

Alicja Szatan zaznaczyła, że wcześniej uczniowie "rolnika", także brali udział w szkoleniach, jednak ten projekt znacznie poszerzył ofertę szkoleń i kursów, które pomogą młodzieży łatwiej wejść w przyszłości na rynek pracy. - Te kursy, spotkania i szkolenia są odpowiedzią na oczekiwania tych młodych osób - dodała Alicja Szatan. - Spełniliśmy oczekiwania naszych uczniów.
W programie uczestniczyła między innymi Patrycja Żelaszczyk z trzeciej klasy technikum o kierunku architektura krajobrazu. - Wzięłam udział w kursie florystycznym, obsługi wózków widłowych, obsługi kasy fiskalnej i poznałam program magazynowy - wyliczyła Patrycja. - Mieliśmy zajęcia z panią psycholog, na których poznaliśmy zasady autoprezentacji. Kurs florystyczny w moim przypadku był bardzo potrzebny Dowiedziałam się nie tylko jak zrobić bukiet, jak dobrać kwiaty, ale także jak założyć własną kwiaciarnię i rozpocząć swój biznes.

Uczniowie – uczestnicy projektu i zaproszeni goście wysłuchali wykładu pt. Aktualny sytuacja na rynku pracy powiatu sandomierskiego", który był wprowadzenie do dyskusji nad głównym tematem spotkania. Wykład przedstawiła Joanna Chlastawa kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Sandomierzu. Anna Frańczak, prezes Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet Twórczych mówiła o aktywności społeczno-gospodarcza jako wyzwaniu dla współczesnej młodzieży. Ich blaskach i cieniach. Spotkanie zakończyła dyskusja nad przebiegiem realizacji projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie