Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ze Świętokrzyskiego będą mieli lekcje na... Spitsbergenie

Piotr Burda
Do udziału w Eduscience namawiał w Kielcach Colin Rose.
Do udziału w Eduscience namawiał w Kielcach Colin Rose. Aleksander Piekarski
Eduscience to projekt, który polega na bezpośrednim kontakcie ucznia ze światem nauki. Autorzy zachęcają świętokrzyskie szkoły do udziału. Uczestniczy w nim dziewięć świętokrzyskich szkół, około 200 uczniów.

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się konferencja upowszechniająca projekt Eduscience. Projekt powstał w Polskiej Akademii Nauk. W tej chwili testowany jest w 250 polskich szkołach, w tym w dziewięciu szkołach świętokrzyskich.
- Liczymy na większy udział naszych szkół, dlatego dziś się spotykamy, aby zachęcić nauczycieli do udziału - mówi Małgorzata Jas ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Projekt jest wyjątkowy. - Jego uczestnicy kontaktują się z ośrodkami naukowymi, obserwatoriami. Najpopularniejszym miejscem odwiedzanym przez naszych uczniów jest polska stacja Hornsund na Spitsbergenie. Szkoły się z nią łączą, aby dowiedzieć się jaka jest tam pogoda, kiedy widziano niedźwiedzia polarnego , co jedzą polarnicy - mówi doktor Agata Goździk z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Sześciu uczestników projektu uczestniczyło już w wyprawie polarnej do Arktyki i na Spitsbergen.

W Eduscience kluczową rolę odgrywa łączność internetowa, za pomocą której odbywają się zajęcia. Dzięki temu w lekcjach biorą udział naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Szkoły biorące udział w projekcie prowadzą własne obserwacje meteorologiczne i przyrodnicze. - Uczniowie są zaangażowani do tego stopnia, że swoje obserwacje prowadzą także w niedzielę, czy w Wigilię - mówi doktor Agata Goździk.

Naukowym patronem projektu Eduscience jest Colin Rose, ekspert edukacyjny z Wielkiej Brytanii. W Kielcach opowiadał o nowoczesnej edukacji. - Musimy zdać sobie sprawę z tego, że za kilkanaście lat, kiedy nasi uczniowie wejdą w życie zawodowe, będą wykonywać zawody, których nazw jeszcze nie znamy. Dlatego rolą nauczyciela jest nie tylko przekazywać wiedzę, ale wyposażyć uczniów w umiejętności, z których będą mogli w przyszłości skorzystać - mówi Colin Rose.

Wśród świętokrzyskich szkół biorących udział w projekcie jest szkoła podstawowa numer 5 w Skarżysku. - Lekcje są bardzo ciekawe, uczniowie z niecierpliwością czekają na internetowe transmisje. Mamy szkolną stację meteo, dzięki której uczymy też systematyczności, bo pomiary muszą być prowadzone regularnie - mówi Małgorzata Harenza, nauczycielka ze szkoły podstawowej numer 5 w Skarżysku.

Częścią projektu Eduscience są też pikniki naukowe, na których uczestnicy chwalą się swoimi osiągnięciami przed lokalną społecznością. - W czerwcu był u nas festiwal naukowy. Pokazy były ogólnodostępne i zrobiły na gościach naprawdę duże wrażenie - mówi Beata Nowak ze szkoły Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Starachowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie