Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie zespołu placówek w Cudzynowicach aktywnie poznają Polskę. To były podróże nie za jeden, lecz za wiele uśmiechów. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Na wycieczce w Krakowie uczniowie z Cudzynowic poczuli klimat zbliżających się świąt
Na wycieczce w Krakowie uczniowie z Cudzynowic poczuli klimat zbliżających się świąt Zespół Placówek Szkolno–Wychowawczo–Rewalidacyjnych w Cudzynowicach
Listopad i grudzień upłynęły uczniom Zespołu Placówek Szkolno–Wychowawczo–Rewalidacyjnych w Cudzynowicach niezwykle ciekawie.

W ramach rządowego programu „Poznaj Polskę” we wrześniu zostały złożone trzy wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych: dla uczniów szkoły podstawowej klas I- III, uczniów klas starszych 4-8 oraz uczniów szkoły ponadpodstawowej. Każdy ze złożonych wniosków został zaakceptowany, a Powiat Kazimierski uzyskał dofinansowanie na ten cel w wysokości ponad 11 tysięcy złotych.

Dyrektor placówki Jacek Sambór podkreślił, że bez wsparcia finansowego niezwykle trudno byłoby zorganizować takie wyjazdy. Tym bardziej, że dla wszystkich uczniów były całkowicie bezpłatne. To dzięki przychylności starosty kazimierskiego Jana Nowaka oraz wicestarosty Michała Buckiego zostały udostępnione busy szkolne stanowiące wkład własny do programu. Wycieczki stał się okazją do zwiedzenia dwóch ważnych ośrodków w dziejach Polski – Krakowa i Chęcin, znajdujących się tak blisko nas. Dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych przeżyć, walorów i wartości edukacyjnych, zgodnie z założeniem programu.

Uczniowie Zespołu Placówek Szkolno–Wychowawczo–Rewalidacyjnych w Cudzynowicach na wycieczkach w Chęcinach i Krakowie

Listopad i grudzień upłynęły uczniom Zespołu Placówek Szkolno–Wychowawczo–Rewalidacyjnych w Cudzynowicach niezwykle ciekawie.
W ramach rządowego programu „Poznaj Polskę” we wrześniu zostały złożone trzy wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych: dla uczniów szkoły podstawowej klas I- III, uczniów klas starszych 4-8 oraz uczniów szkoły ponadpodstawowej. Każdy ze złożonych wniosków został zaakceptowany, a Powiat Kazimierski uzyskał dofinansowanie na ten cel w wysokości ponad 11 tysięcy złotych.
W myśl cytatu Stanisława Jachowicza „cudze chwalicie, swego nie znacie” uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej postanowili spędzić jeden z zapewne ostatnich ciepłych, listopadowych dni naukowo i historycznie. Na początku odwiedzili Centrum Nauki Leonardo da Vinci, gdzie wykonując ciekawe doświadczenia poszerzyli wiedzę z zakresu biologii, chemii, fizyki i matematyki, przy okazji z nieudawaną przyjemnością pograli w różne gry bez używania TIK.(Można? Można!) Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzili ruiny Zamku w Chęcinach, poznali jego historię i uczestniczyli w warsztatach w zabytkowej kamienicy Niemczówka pod tytułem „Korony”.

Centrum Nauki i Zmysłów i Muzeum Obwarzanka na trasie wycieczki uczniów z Cudzynowic

Najmłodsi uczniowie w środę, 30 listopada wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Odwiedzili Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI w Krakowie, gdzie wykonując ciekawe doświadczenia pogłębili wiedzę dotyczącą światła i dźwięku oraz poznali różne zagadnienia fizyczno–chemiczne. Uczniowie podczas wystawy „W stronę światła” mogli między innymi stworzyć mapę hipsometryczną, grać na instrumentach opartych na wiązce laserowej, magnetycznej. Dodatkowym elementem motywacyjnym było wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych, które w sposób interesujący wprowadziły uczniów w świat nauki i zmysłów. Następnie uczniowie odwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie w obecności przewodnika poznali historię, budowę i rodzaje różnych maszyn latających: samolotów, śmigłowców. W ramach zwiedzania uczniowie mogli wejść do wybranych obiektów, w tym śmigłowca, którym podróżował sam Jan Paweł II. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Obwarzanka w Krakowie. Uczniowie podczas warsztatów dowiedzieli się skąd pochodzi obwarzanek, jakie są tajniki jego szlachetnej receptury, a nawet sami brali udział w wypieku pod okiem Obwarzankowej Mistrzyni. Opowieści okraszone były zwrotami z krakowskiej gwary z duża dawką humoru. Tym smacznym, pachnącym akcentem zakończyli swoją podróż.

Najstarsza młodzież ze szkoły ponadpodstawowej również odwiedziła Gród Kraka. Na początku wycieczki zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, wspaniałą Katedrę Wawelską, zobaczyli dzwon Zygmunta oraz groby królewskie. Następnie wspólnie z przewodnikiem panem Tomkiem, krakowskimi uliczkami dotarli do Rynku i Kościoła Mariackiego. Pamiątkowym zdjęciem przy krakowskim „Adasiu” zakończono zwiedzanie z przewodnikiem. Następnie uczestnicy wyruszyli na obiad, poznając jednocześnie ukraińskie smaki, po czym dotarli do Muzeum Archeologicznego. Ciekawe eksponaty, sarkofagi, a nawet starożytne mumie zaciekawiły naszą młodzież. Następnie dotarli do Muzeum Obwarzanka, gdzie jak na prawdziwych czeladników przystało uczestniczyli w warsztatach robienia obwarzanków.
Pomysłodawczynie i organizatorki wycieczek panie Ewelina Ziętek, Maria Hołda oraz Edyta Miałkowska – Wilk z powodzeniem przygotowały podróże nie za jeden, lecz za wiele uśmiechów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie