MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Udane jubileuszowe Spotkania z Kulturą Żydowską w Chmielniku (zdjęcia)

Łukasz ZARZYCKI
W niedzielę odmówiono Kadisz na cmentarzu żydowskim przy ulicy Mruczej.
W niedzielę odmówiono Kadisz na cmentarzu żydowskim przy ulicy Mruczej. Łukasz Zarzycki
- Pamiętajcie, że kiedyś byliśmy sąsiadami i, choć różnych religii, modliliśmy się do jednego Boga - powiedział do młodych mieszkańców Chmielnika Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce.

[galeria_glowna]
Profesor Szewach Weiss był gościem Jubileuszowych X Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku. Z Izraela do Chmielnika jak co roku przyjechał 92-letni Majer Mały, jeden z pięciu żyjących przedwojennych mieszkańców miasteczka. Obecny był także Nadav Eshcar, wiceambasador Izraela w Polsce, oraz Leopold Kozłowski, zwany ostatnim klezmerem Galicji. Podczas uroczystości przy Synagodze wspólnie z mieszkańcami Chmielnika zaśpiewali "Shalom aleikhem", czyli "Pokój z wami".

- Organizując coroczne święto chcemy się spotkać z tymi co jeszcze żyją i pamiętają o rodzinnym mieście oraz z najmłodszą generacją, która ma korzenie w naszym mieście i zna je z przekazów rodziców i dziadków - powiedział Jarosław Zatorski, burmistrz Chmielnika.

Jubileuszowe X Spotkania z Kulturą Żydowską w Chmielniku trwały dwa dni. W sobotę otwarto wystawę fotografii poświęconą historii Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku oraz odbył się IV Młodzieżowy Konkurs Piosenki Żydowskiej. W niedzielę odmówiono Kadisz na cmentarzu żydowskim przy ulicy Mruczej oraz złożono wiązanki kwiatów przed tablicą "Drzewo Pamięci" przy Synagodze. Po Mszy świętej można było posłuchać koncertu muzyki poważnej. Na Rynku śpiewano i tańczono w rytm żydowskiej muzyki, wystąpiła też Kapela Warszawska Staśka Wielanka. Dwudniową imprezę zakończyła prapremiera piosenki "Shalom Chmielnik" z tekstem Jacka Cygana i muzyką Leopolda Kozłowskiego oraz koncert zespołu "Chmielnikers".

Przy uliczkach koło Synagogi można było spróbować żydowskich potraw. Panie z pracowni kulinarnej Środowiskowego Domu Samopomocy w Chmielniku oraz uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego częstowali potrawami żydowskimi - był między innymi cymes z marchewki, ciasteczka królowej Estery, kugiel, hamantaszki, chała Braj, sałatka jajeczna i pasterki miodowe.

Uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Stefana Żeromskiego w Chmielniku prezentowali prace pisemne i plastyczne oraz plan miasta z dwudziestolecia międzywojennego. - Nasi uczniowie byli laureatami III miejsca ogólnopolskiego konkursu "Na wspólnej ziemi" - mówiły nauczycielki Renata Łukawska, Edyta Klimczak i Anna Olesińska.

- Zainteresowaliśmy się historią naszego miasta. Przed wojną w Chmielniku mieszkali Żydzi. Warto znać ich religię i kulturę, bo to część historii Chmielnika - powiedziały Karolina Sadłocha, Olga Zamojska, Julia Tworogowska i Łucja Głód. - To dla was robimy te spotkania, aby pamięć o wspólnych korzeniach trwała - powiedział do młodych mieszkańców Jarosław Zatorski, burmistrz Chmielnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie