Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udane kwesty na cmentarzach w powiecie kieleckim. Wyremontują zabytkowe nagrobki

Lidia CICHOCKA, Beata KWIECZKO, Luiza BURAS-SOKÓŁ
Członkowie Stowarzyszenia Ratowania Dziedzictwa Narodowego liczą pieniądze ofiarowane na ratowanie zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach.
Członkowie Stowarzyszenia Ratowania Dziedzictwa Narodowego liczą pieniądze ofiarowane na ratowanie zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach. Aleksander Piekarski
Bieliny, Chmielnik, Brzeziny, Lisów, Daleszyce - w tych miejscowościach kwesty przyniosły rezultaty. Sprawdziliśmy, ile zebrano na cmentarzach w czasie Wszystkich Świętych i weekendu.

BIELINY

Ponad 4,5 tys. zł zebrali członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Bielin podczas dorocznej kwesty na cmentarzu parafialnym w Bielinach w dniu Wszystkich Świętych.

- Niestety, zła pogoda wpłynęła na wynik kwesty - mówi Andrzej Drogosz, prezes TPB. - Zebrano około 1200 zł mniej niż w roku ubiegłym.

Była to już siódma kwesta na rzecz odnowy najstarszych nagrobków. W ciągu sześciu lat odnowionych zostało 14 najstarszych pomników nagrobnych. Oprócz dorosłych w zbiórce publicznej uczestniczyło kilkudziesięciu uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bielinach. Kwestujący rozdawali ulotki z informacjami o efektach ubiegłorocznej zbiórki. W 2012 roku odnowiono dwa nagrobki z początku XX wieku (rodzin Bębnów i Nowakowskich).

CHMIELNIK

Blisko cztery tysiące złotych w Chmielniku i prawie dwa tysiące złotych w Piotrkowicach udało się zebrać podczas kwest, które zostały przeprowadzone na cmentarzach w tych miejscowościach.

Zbiórka na cmentarzu w parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Chmielniku stała się już tradycją. Co roku w kwestę angażują się władze gminy i parafianie, którzy hojnie wrzucają datki do puszek. Podczas tegorocznej zbiórki udało się zebrać 3995 złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na odrestaurowanie niewielkiego nagrobka rodziny Humnickich i zniszczonej rzeźby anioła, a także na utrzymanie cmentarza i inne drobne remonty.

- To kwota porównywalna z rokiem ubiegłym. Cieszymy się z tego, że osoby odwiedzające groby swoich bliskich wspierają takie inicjatywy, bo bez tych pieniędzy niewiele udałoby się zrobić - mówi ksiądz Franciszek Siarek, proboszcz parafii w Chmielniku.

1 listopada odbyła się również tradycyjna zbiórka na cmentarzu przy Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach. W puszkach kwestujących znalazło się w sumie 1958 złotych. To trochę mniej, niż w roku ubiegłym, ale taka kwota i tak bardzo się przyda. - Chcemy odnowić pomniki księży pochodzących z naszej parafii, którzy są pochowani na tutejszym cmentarzu - informuje ojciec Krzysztof Twarowski z Klasztoru Karmelitów Bosych w Piotrkowicach.

BRZEZINY

Spore grono znanych osób zaangażowało się w kwestę na rzecz zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Brzezinach w gminie Morawica. Przez trzy dni zbiórki udało się zgromadzić 7 tysięcy 292 złote i 45 groszy. Organizatorem akcji była Schola Parafialna im. św. Stanisława Kostki oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola.

- To o około tysiąc złotych mniej, niż w ubiegłym roku, do czego z pewnością przyczyniła się pogoda. Wszystkim, którzy wrzucili choć niewielki datek do puszki jesteśmy bardzo wdzięczni - mówi koordynator zbiórki Damian Zegadło. W sumie w okolicach brzezińskiej nekropolii kwestowało niemal 80 wolontariuszy, a wśród nich między innymi poseł Lucjan Pietrzczyk, wójtowie Marian Buras i Stanisław Barycki, wicewójt Marcin Dziewięcki, morawiccy radni, dyrektorzy szkół, nauczyciele, członkowie stowarzyszenia, scholii, redakcji pisma "Sanctus" oraz uczniowie ze szkół w Brzezinach, Kowali, Bilczy i Morawicy.

Organizatorzy kwesty mają już wstępne plany co do przeznaczenia uzbieranej kwoty. - Do odnowienia są nagrobki z końca XIX wieku. Teraz musimy przyjrzeć się naszym możliwościom. Wierzymy, że uda się odrestaurować co najmniej cztery nagrobki - tłumaczy Damian Zegadło.

LISÓW

Dzięki trwającej cztery dni kweście w Lisowie w gminie Morawica udało się zebrać 2 tysiące 301 złotych. Proboszcz tamtejszej parafii pod wezwaniem świętego Mikołaja, ksiądz Czesław Krzyszkowski już od kilkunastu lat dba o to, by zebrane datki wspomogły renowację cmentarza parafialnego.

Początkowo kwesta przeznaczona była na remont cmentarnych alejek czy murów okalających cmentarz. Teraz zbiórka organizowana przez Komitet Cmentarza pomoże również w renowacji zabytkowych nagrobków. - Być może z pomocą konserwatora zabytków uda się odnowić zbiorową mogiłę zdobioną kamiennym posągiem. Przypuszczam, że może w niej spoczywać kilkadziesiąt osób - tłumaczy ksiądz Krzyszkowski i dodaje, że wszystkim, którzy wzięli udział w kweście należą się podziękowania. - To dzięki ich dobrym sercom i hojności udało się już tyle zrobić - zauważa ksiądz proboszcz.

DALESZYCE

Miła niespodzianka czekała organizatorów kwesty w Daleszycach - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej i władze gminne. Początkowo uzbierana kwota, czyli 4 tysiące 145 złotych nieoczekiwanie…powiększyła się o 50 złotych.

- Jest sporo osób, które pochodzą z Daleszyc, ale tu nie mieszkają. Wiedzą jednak o kweście i chcą ją wspomóc. Od jednej z takich osób dotarła do mnie przesyłka polecona, a w kopercie 50 złotych. To bardzo serdeczny i wzruszający gest - opowiada prezes towarzystwa i koordynatorka zbiórki Anna Oszczepalska. Wraz z innymi członkami towarzystwa, burmistrzem Wojciechem Furmankiem, radnymi, dyrektorami gminnych instytucji i młodzieżą szkolną kwestowała ona w okolicach daleszyckiej nekropolii 1 listopada. - Ludzie idąc na cmentarz biorą ze sobą pieniądze, bo wiedzą o zbiórce. Nawet nie trzeba ich zachęcać, by coś wrzucili - zauważa Anna Oszczepalska.

Za zebraną kwotę tradycyjnie zostanie odnowiony jeden ze starszych nagrobków. - Upatrzyliśmy sobie pomnik na grobie wójta z Krajna, XIX-wieczny, z piaskowca - tłumaczy koordynatorka kwesty.

Towarzystwo ma także zamiar upamiętnić dawny cmentarz choleryczny, który znajdował się już poza granicami miasta. Chowano tam zmarłych w wyniku epidemii cholery, która szalała pod koniec XIX wieku.

- Zachował się fragment jednego z nagrobków. Być może uda się wmontować go w większą kompozycję i wraz z płytą informacyjną umieścić na tym terenie, który po wojnie został właściwie zrównany z ziemią. Jeżeli teraz tego nie udokumentujemy, pamięć o tej nekropolii się zatrze - mówi Anna Oszczepalska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie