Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udany festyn z rodziną w Pokrzywiance

Paulina BARAN
Festyn zorganizowano po to, by pokazać dzieciom oraz dorastającej młodzieży, że można bawić się bez alkoholu.
Festyn zorganizowano po to, by pokazać dzieciom oraz dorastającej młodzieży, że można bawić się bez alkoholu. archiwum
Dopisała pogoda, dzieci i ich rodzice, dziadkowie chętnie brali udział w konkursach, grach, zabawie, a sołtys wygłosił przemówienie, którego nawet pani premier by się nie powstydziła.
Wójt gminy Nowa Słupia Wiesław Gałka oraz sołtys Pokrzywianki Sławomir Marzec przypomnieli mieszkańcom o najważniejszych inwestycjach, które ostatnio

Wójt gminy Nowa Słupia Wiesław Gałka oraz sołtys Pokrzywianki Sławomir Marzec przypomnieli mieszkańcom o najważniejszych inwestycjach, które ostatnio wykonano. Znalazła się wśród nich wyremontowania niedawno droga w Pokrzywiance Górnej. archiwum

Wójt gminy Nowa Słupia Wiesław Gałka oraz sołtys Pokrzywianki Sławomir Marzec przypomnieli mieszkańcom o najważniejszych inwestycjach, które ostatnio wykonano. Znalazła się wśród nich wyremontowania niedawno droga w Pokrzywiance Górnej.
(fot. archiwum)

Udał się zorganizowany w niedzielę, 5 października, festyn rodzinny w Pokrzywiance. Festyn otworzył radny i sołtys Pokrzywianki Sławomir Marzec.

Podziękował wójtowi i radnym za inwestycje, które w ostatnim czasie zostały wykonane, między innymi wodociągi w Pokrzywiance i Cząstkowie, o które w poprzednich kadencjach mieszkańcy bezskutecznie zabiegali. Dzięki temu woda popłynęła w kierunku wsi Włochy i Skały. W Pokrzywiance Górnej powstał niedawno odcinek drogi, który był bardzo zniszczony, wykonano oświetlenie uliczne od boiska szkolnego w kierunku rzeki Pokrzywianki. Sławomir Marzec podziękował za pieniądze na ogrodzenie i bieżący remont szkoły. Nie ukrywał, że przydałby się plac zabaw, który byłby miejscem spotkań mieszkańców. Radny zapowiedział dużą inwestycję, budowę kanalizacji, na którą jest już wykonana dokumentacja. Prace ruszą, gdy tylko gmina uzyska pieniądze w nowej perspektywie unijnej.

Sławomir Marzec przypomniał, że od wielu lat pomaga rolnikom w wypełnianiu wniosków obszarowych. - W przyszłym roku ruszą nowe programy unijne i dlatego trzeba działać szybko, bo chętnych jest wielu i pieniędzy może po prostu zabraknąć - mówił. Wspólnie z Urzędem Gminy jeszcze w październiku odbędą się szkolenia dla rolników, aby każdy mógł się przygotować do nowych programów, na przykład do 100-tysięcznej premii dla młodych rolników, gdzie trzeba spełnić kilka warunków i szkolenia w tym pomogą - szczegółowo tłumaczył radny.

ZABAWA BEZ ALKOHOLU

Wójt Wiesław Gałka wyraził uznanie dla radnego i żartował, że nawet premier Ewa Kopacz nie powstydziłaby się takiego expose. Potwierdził, że jest już przygotowywane ogrodzenie placu szkolnego, remontowane są schody do szkoły, wcześniej wymieniono okna. Doświetlony został jeden przysiółek i są kolejne plany związane z budową kanalizacji. Dokumentacja jest ukończona, podobnie dla Cząstkowa i Starej Słupi. W kolejnej kadencji budową kanalizacji lub przydomowymi oczyszczalniami ścieków objęte będą wszystkie sołectwa i gospodarstwa. To już czas najwyższy, bo z wodą gmina już się uporała. W nowej perspektywie już nie ma na to środków, ale za to będą na budowę kanalizacji.

- Festyn organizujemy po to, by pokazać młodym, dzieciom, dorastającej młodzieży, że możemy się bawić bez alkoholu - podkreślił wójt. - Przy zdrowym trybie życia, bez alkoholu można się świetnie bawić. Staramy się, by propagować zdrowy tryb życia, wolny od alkoholu i narkotyków, patologii. Cieszmy się, jak dzieci się bawią, uczestniczą w licznych konkursach. My dorośli jesteśmy po to, by w naszej obecności były bezpieczne - podkreślał włodarz Nowej Słupi.

Wójt wyraził zadowolenie, że gmina się rozwija. Dzięki dobrej współpracy radnych w ostatnich siedmiu latach udało się pozyskać na inwestycje 27 milionów złotych z Unii Europejskiej, rządu norweskiego i budżetu naszego państwa, drugie tyle dołożyła gmina. - Każdy powinien zauważyć, że powstało Centrum Kulturowo- Archeologiczne, w całkiem innych warunkach organizowane są Dymarki Świętokrzyskie, w tym roku trwały trzy dni, przyjechało ponad 30 tysięcy gości. Stadion w Rudkach jest w budowie, służyć będzie młodzieży z każdej miejscowości. Znajdzie się na nim płyta treningowa, płyta podstawowa - opowiadał wójt.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Przypominał, że budowana jest kanalizacja w Sosnówce. Przygotowania do inwestycji trwały kilka lat, ścieki będą odprowadzane do niedawno oddanej oczyszczalni w Rudkach. Gmina planuje odtworzyć i wybudować istniejący kiedyś zbiornik retencyjno-rekreacyjny w Baszowicach-Marzeczkach. Chce w ten sposób zabezpieczyć odpowiednią ilość wody do wszystkich wodociągów. Tym bardziej, że w przyszłości musi mieć wodę powierzchniową, bo gruntowa już się kończy. Obecnie gmina buduje stację uzdatniania wody w Woli Zamkowej.

WYSTĘPY ARTYSTYCZNE, KONKURSY

Bogaty był program artystyczny festynu. Pojawiły się zespoły folklorystyczne: Wesołe Kumoszki, Chełmowianki. Występowały lokalne wokalistki, Weronika Kiciak oraz Monika Marzec. Sołtys Cząstkowa Krystyna Sielicka przyjechała na festyn z nagrodzonym w Bielinach gulaszem żołądkowym, którego lokalna nazwa brzmi: fałszywe gęsie pipki. 150 porcji rozeszło się w mig. Dla nikogo nie zabrakło kiełbasek, duży był wybór ciast: serników, pierników, jabłkowców, rogalików, a także waty cukrowej, po którą ustawiały się długie kolejki dzieci. Nie brakowało zabaw dla dzieci, gier na planszach, konkursów sprawnościowych, wokalnych i sprawnościowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie