Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukrywała żydowskie dziecko

/I.O/
Tova Pagi urodziła się w Starachowicach. Mieszkała w kamienicy przy ul. Piłsudskiego 40.
Tova Pagi urodziła się w Starachowicach. Mieszkała w kamienicy przy ul. Piłsudskiego 40. A. Lasek
Ukrywała żydowskie dziecko
A. Lasek

(fot. A. Lasek)

Honorowy dyplom otrzymała starachowiczanka, której rodzina w czasie wojny przez około dwa miesiące ukrywała żydowskie dziecko pod groźbą śmierci. Wspomnianą dziewczynką jest Tova Pagi, żydówka urodzona w Starachowicach. Oficjalna uroczystość związana z przekazaniem tego wyróżnienia odbędzie się w ambasadzie izraelskiej w Warszawie.

Tova Pagi urodziła się w Starachowicach. Mieszkała w kamienicy przy ul. Piłsudskiego 40. Kiedy wybuchła wojna miała sześć lat, jedenaście kiedy trafiła do obozu koncentracyjnego w Oświęcimu, czternaście kiedy wyjechała do Izraela. W Izraelu Tova chodziła do szkoły, potem zaczęła studiować. Skończyła filozofię, wykładała w uniwersytecie. Dziś jest na emeryturze, ale wciąż przekazuje wiedzę młodzieży.

Polacy, którzy podczas wojny wzięli ją do siebie mieszkali w robotniczych, czterorodzinnych domach. Rodzina składała się z pięciu osób. Ojciec pracował w fabryce, matka zajmowała się domem. Oboje zmarli w latach pięćdziesiątych. Świadkiem tego czasu pozostała ich córka, dziewczynka dwa lata starsza od Tovy. To ona, dziś ponad 70-letnia kobieta otrzymała honorowy dyplom - "Sprawiedliwego Świata". Tova Pagi po latach odszukała rodzinę, która przechowywała ją w czasie wojny. Utrzymuje z nimi stały kontakt listowny, spotyka się z nimi zawsze kiedy odwiedza Starachowice. Uroczystości związane z przekazaniem wymienionego wyróżnienia odbędą się w ambasadzie izraelskiej w Warszawie. O przyznanym dyplomie wyróżniona dowiedziała się podczas kolejnej wizyty Tovy Pagi, która do Starachowic przybyła z ponadstuosobową grupą żydowskiej młodzieży.

- Tova zaprowadziła młodzież do swojego dawnego domu przy ul. Piłsudskiego 40. Młodzi ludzie weszli na podwórko, oglądali wszystko z zaciekawieniem. Tova czytała im fragmenty ze swojego pamiętnika. Wizyta przebiegała w miłej atmosferze, aktualni mieszkańcy kamienicy przyjęli gości z sympatią - mówi Anita Frankiewicz, prowadząca Żydowską Izbę Pamięci w Starachowicach.

Później młodzież odwiedziła żydowski cmentarz znajdujący się w Starachowicach. Zwiedzano wystawę prac Macieja Frankiewicza. Wspólnie bawiono się i śpiewano podczas koncertu zorganizowanego w Starachowickim Domu Kultury. Dla gości z Izraela koncert narodowych pieśni Izraela zaprezentowali Michał Sendecki, Maciej Sendecki i Konrad Pajek. Otrzymali owacje na stojąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie