Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica i wystawa poświęcona Zawiszy Czarnemu, słynnemu polskiemu rycerzowi z Garbowa w Serbii

Klaudia Tajs
. Rycerzowi poświęcona zostanie także wystawa w serbskiej twierdzy, w Golubacu.
. Rycerzowi poświęcona zostanie także wystawa w serbskiej twierdzy, w Golubacu. Klaudia Tajs
Zawisza Czarny z Garbowa, koło Sandomierza ma swoją ulicę w Belgradzie. Rycerzowi poświęcona zostanie także wystawa w serbskiej twierdzy, w Golubacu. Ekspozycję, która zostanie otwarta pod koniec marca przygotowuje Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Miejsce wystawy nie jest przypadkowe, bowiem Zawisza Czarny zginął w Serbii pod koniec XIV wieku, gdy wojska węgierskie próbowały odbić zdobytą wcześniej przez Turków twierdzę w Golubacu.

Dominik Płaza dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu przypomina, że już jego poprzednik realizował projekty związane z Zawiszą Czarnym z Garbowa. - Już wtedy została nawiązana wstępną współpraca z twierdzą w Golubacu w Serbii, położonej przepięknie nad Dunajem - przypomniał dr Płaza. - W styczniu tego roku udało się nawiązać bezpośrednią współpracę poprzez podpisanie listu intencyjnego, między innymi na organizację ekspozycji o Zawiszy Czarnym. Wystawa będzie prezentowana na jednym z pięter wyremontowanej wieży. Twierdza była w ostatnich latach remontowana.

Wystawa już powstaje. Za przygotowanie materiału odpowiada dr Tomisław Giergiel z sandomierskiego muzeum. Materiały są tłumaczone. - Wystawa będzie w języku serbskim i angielskim - dodał dyrektor. - Być może uda się do części multimedialnej dołożyć informacje z Sandomierza. Opisy byłyby w języku polskim.
Wystawa zostanie otwarta w Golubacu pod koniec marca.

Jednak ekspozycja poświęcona Zawiszy Czarnemu to nie jedyny akcent sławiący imię słynnego rycerza pochodzącego z okolic Sandomierza w Serbii.

Dyrektor Dominik Płaza przypomina, że kilka dni temu, jedna z ulic w Belgradzie, stolicy Serbii otrzymała imię słynnego rycerza. - Ambasada RP w Belgradzie prowadzi różne działania związane z kultura, dziedzictwem i historią. - Wiedza o śmierci Zawiszy w 1428 roku i temat ten dobrze tam funkcjonuje - nie ukrywa dr Płaza. - Pojawił się pomysł nadania jednej z ulic Zawiszy Czarnego w Belgradzie. Nie jest już to bohater, który ma ulice w Polsce. Zawisza ma swoją ulicę także w stolicy dużego, europejskiego państwa.

W Twierdzy, w Golubacu znajduje tablica poświęcona Zawiszy Czarnemu. Widnieje na niej napis, że w 1428 roku, z rąk tureckich zginął Zawisza Czarny. Zawisza Czarny padł na polu bitwy z wyczerpania, dostał się do niewoli, gdzie jeden z Turków odciął mu głowę. Miejscowi ludzie złożyli jego ciało do grobu. Jednak nie wiadomo dokładnie, gdzie spoczywa ciało słynnego, polskiego rycerza z Garbowa, koło Sandomierza.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz - co zabija Polaków?

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie