Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uloterapia – nowa metoda leczenia. Jest już w Hucisku koło Stąporkowa. Na czym polega i jak działa? Zobacz zdjęcia i film

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Wideo
od 16 lat
Jedyne w województwie świętokrzyskim domki do uloterapii otwarto przed kilkoma dniami w Hucisku koło Stąporkowa. Uloterapia to w Polsce nowa forma leczenia wielu schorzeń z wykorzystaniem pszczół. Pszczelarz Paweł Bartosiński zaprezentował nam, jak to działa.

Uloterapia – nowa metoda leczenia jest już w Hucisku koło Stąporkowa. Na czym polega?

- Uloterapia to metoda znana w wielu krajach, szczególnie stosowana jest w Austrii. W Polsce wykorzystywana jest dopiero od niedawna. Ponieważ jestem pszczelarzem, postanowiłem zgłębić temat, wiadomo przecież, że już samo przebywanie człowieka w pobliżu uli i pszczół ma dobry wpływ na jego zdrowie fizyczne i psychiczne. W efekcie zainteresowania tym tematem na terenie mojego gospodarstwa niedawno stanęły dwa drewniane domki, w których, mówiąc ogólnie, wykorzystuje się pszczoły dla poprawy zdrowia i leczenia przeróżnych schorzeń.

Domki znajdujące się w gospodarstwie Pawła Bartosińskiego w Hucisku w całości zbudowane są z drewna, w każdym z nich znajdują się po dwie leżanki, pod którymi zamontowane są cztery ule. Trudno to sobie wyobrazić, ale pod każdą leżanką pracuje przez cały dzień jednocześnie około 200 tysięcy pszczół! Klimat panujący w ulach przedostaje się swobodnie do wnętrza domków, tworząc zdrowotny mikroklimat. Przed domkami stoi oryginalny ul w kształcie figury świętego Ambrożego - patrona pszczelarzy. - W tej chwili jest nieczynny ze względu na bezpieczeństwo przyjeżdżających tu ludzi - mówi pszczelarz.

Dla bezpieczeństwa przebywających w domkach każdy ul zabezpieczony jest od góry siatką. Dodatkowo każda leżanka jest też osiatkowana od spodu. Obcowanie z pszczołami w domkach jest całkowicie bezpieczne. W efekcie do domków przedostaje się powietrze z uli, owady nie mają tam wstępu. Takie powietrze pachnie miodem, pyłkiem, woskiem i propolisem, czyli produktami pracy pszczół.

- Warto podkreślić, że wytworzone przez pszczoły powietrze jest czystsze niż na salach operacyjnych i w grotach solnych. Jest całkowicie pozbawione bakterii, wirusów, drobnoustrojów oraz grzybów – mówi Paweł Bartosiński.

Jak działa uloterapia i na jakie dolegliwości pomaga?

- Może trwać od 15 minut do kilkunastu godzin. Szczegółowe badania tej metody dowodzą, że pierwsze odczuwalne dla zdrowia efekty odczuwa się już po godzinnej sesji.
W domkach można również nocować. W każdym domku mogą przebywać jednocześnie cztery osoby – wyjaśnia pszczelarz.

Uloterapia leczy wiele schorzeń. - Bezsenność, choroby układu nerwowego, niedowład, łagodzi objawy stwardnienia rozsianego oraz porażenia mózgowego, skutecznie łagodzi wszelkie uczulenia oraz alergie, jest antidotum na syndrom ciągłego zmęczenia, choroby układu moczowego - zapalenie nerek, zapalenie gruczołu krokowego, choroby serca - podwyższone ciśnienie krwi, problemy z krążeniem, zmniejsza odczuwanie duszności, pomaga zniwelować dolegliwości pozawałowe i zadyszkę, wspomaga serce, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, zwiększa wydolność płuc, szczególnie u osób uprawiających sport, dolegliwości zatokowe i astmatyczne, pomaga w leczeniu trądziku i wszelakich uczuleń, leczy częste migreny oraz chroniczny ból głowy, wspomaga w osłabieniu układu odpornościowego, osoby nerwowe, żyjące w ciągłym stresie też powinny skorzystać z uloterapii. Dodatkowym dobrem płynącym z obcowania z pszczołami jest to, że wytwarzają one zdrowotne pole magnetyczne w odległości 60 centymetrów, a przypomnę, że na leżankach leży się zaledwie 20 centymetrów nad pszczołami. Ten potencjał bioelektryczny leczy bóle reumatyczne i niweluje dolegliwości po wszelakich złamaniach – wymienia Paweł Bartosiński.

Jak się przygotować do uloterapii?

Pszczelarz wyjaśnił także, jak należy przygotować się do uloterapii. - Trzeba pamiętać o tym, że domki całkowicie pozbawione są elektryczności, więc do obcowania z naturą nie potrzebujemy żadnych urządzeń elektronicznych. Na czas terapii należy zostawić poza domkiem telefony, tablety czy inne takie urządzenia. Ponieważ pszczoły mają znakomity węch i są bardzo inteligentne przez cały czas muszą czuć królową, która wydziela feromony. Z tego powodu na czas seansu lepiej nie używać wyrazistych perfum czy dezodorantów. W domkach na czas relaksu są dostępne różne czasopisma, gazety i biuletyny o produktach pszczelich. Dla najmłodszych są malowanki. Można ze sobą zabrać książkę, poduszkę czy kocyk – informuje gospodarz.

Uloterapia - jaki koszt?

Ile kosztuje uloterapia? Godzinny seans dla osoby dorosłej kosztuje 50 złotych. W cenę wliczone są napoje typu kawa, herbata lub woda, którymi można delektować się w trakcie seansu. Dzieci, które nie przekroczyły 10 roku życia mogą korzystać z uloterapii za darmo pod opieką dorosłych. Uloterapia dostępna jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 20 po wcześniejszej rezerwacji od maja do października.

Zobaczcie na zdjęciach, jak wyglądają domki do uloterapii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie