Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa podpisana. Już mogą budować Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim

Lidia CICHOCKA [email protected]
Marcin Perz, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego (pierwszy z lewej) podpisuje umowę na budowę Centrum Nauki z wykonawcą Centrum Nauki, prezes firmy Annabud, Anną Bartelą oraz inwestorem zastępczym Arturem Polakowskim.
Marcin Perz, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego (pierwszy z lewej) podpisuje umowę na budowę Centrum Nauki z wykonawcą Centrum Nauki, prezes firmy Annabud, Anną Bartelą oraz inwestorem zastępczym Arturem Polakowskim. Aleksander Piekarski
W poniedziałek podpisano umowę z wykonawcą Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim - elementu Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

Laboratorium - podobnie jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - ma służyć edukacji, przybliżać w przystępnej formie, często poprzez zabawę, naukową wiedzę. Projekt budynku wybrano dwa lata temu w konkursie. Zgłosiło się do niego 13 firm, ale komisji spodobał się pomysł wtopienia budynku w zieleń (jego dach to pachnąca łąka), krakowskiej firmy "M4. Pracownia Architektury Brataniec".

- Pierwszy raz w Podzamczu byłem po ogłoszeniu konkursu i zadziwiłem się, że tuż obok drogi, którą tyle razy przejeżdżałem, znajduje się tak piękne miejsce z dworem, aleją lipową, brama triumfalną Od razu wiedzieliśmy, że nasz budynek musi wtopić się w całość, nie dominować nad zabytkami, ale wydobywać ich piękno - wyjaśnia Marcin Brataniec, główny projektant.

Zaproponował budynek zagłębiony w ziemię, którego dach stanowi murawa. Dach jest jednocześnie tarasem widokowym, z którego można podziwiać okolicę z ruinami zamku na wzgórzu z kościołem w Starochęcinach. Równie piękny widok jest z wewnątrz budynku przez oczko wodne. Budynek ma nietypowe, bo żyjące elewacje. Południową dzięki specjalnym szybom można wykorzystać do produkcji energii lub ciepła, północna jest wiatrowa - można na niej zainstalować małe turbinki, wschodnia poświęcona jest geologii i ma na niej zostać pokazany przekrój geologiczny skał w pobliżu Chęcin.

Realizacja tego projektu nie będzie łatwa - przypuszcza architekt. - Niespodzianki mogą czekać na nas pod ziemią, bo to przecież starorzecze Nidy. Wymagająca jest też nietypowa konstrukcja - belki stropowe mają ponad 20 metrów długości.

Projekt realizować będzie firma z Bilczy Annabud, która wygrała przetarg. Wzniesienie Centrum Nauki kosztować będzie ok. 13 milionów złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa. Termin zakończenia prac to koniec kwietnia 2014 roku. - O przyszłość naszego centrum jestem spokojny - przyznaje Marcin Perz. - Jesteśmy pierwsi w południowo wschodniej Polsce a wystawy można zmieniać co pół roku. Będziemy współpracować z Kopernikiem w Warszawie i Heweliusem w Gdańsku a także z Centrum Nauki w San Francisco wymieniając się wystawami. Centrum będzie jedną z największych atrakcji turystycznych kielecczyzny - zapewnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie