Unijne stypendia dla prawie 600 uczniów z województwa...

  Unijne stypendia dla prawie 600 uczniów z województwa świętokrzyskiego! Zobacz kto je dostał (PEŁNA LISTA)

  pawie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zarząd województwa. Od lewej: Mariusz Gosek, Marek Jońca, Renata Janik, Andrzej Bętkowski, Marek Bogusławski w środę podczas ogłaszania informacji o

  Zarząd województwa. Od lewej: Mariusz Gosek, Marek Jońca, Renata Janik, Andrzej Bętkowski, Marek Bogusławski w środę podczas ogłaszania informacji o stypendiach na które przeznaczono ponad 3 miliony z unijnych pieniędzy.

  265 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz 327 uczniów szkół zawodowych otrzyma po 3800 złotych w ramach „Świętokrzyskiego programu stypendialnego” oraz „Świętokrzyski program stypendialny dla uczniów szkół zawodowych”.
  Zarząd województwa. Od lewej: Mariusz Gosek, Marek Jońca, Renata Janik, Andrzej Bętkowski, Marek Bogusławski w środę podczas ogłaszania informacji o

  Zarząd województwa. Od lewej: Mariusz Gosek, Marek Jońca, Renata Janik, Andrzej Bętkowski, Marek Bogusławski w środę podczas ogłaszania informacji o stypendiach na które przeznaczono ponad 3 miliony z unijnych pieniędzy.


  Źródło: itvSejmikKielce

  To już trzecia edycja stypendiów finansowanych z Unii Europejskiej, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. W środę podczas konferencji prasowej marszałek Andrzej Bętkowski przekazał informacje o wynikach tegorocznych naborów stypendialnych.

  Stypendia przyznawane są za bardzo dobre wyniki w nauce. Pod uwagę brana była między innymi średnia ocen z 3 przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, ICT oraz języków obcych, ale także to, czy uczeń jest laureatem lub finalistą konkursów lub olimpiad w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, ICT lub języków obcych w roku szkolnym 2017/18.

  Ponieważ stypendia mają wyrównywać szanse edukacyjne młodzieży z mniej zamożnych rodzin, przy ocenie składanych wniosków pod uwagę brane jest także kryterium dochodowe - dochód na członka rodziny nie może być wyższy niż 1348 złotych lub 1528 dla rodzin, w których jest osoba niepełnosprawna.

  Załączniki  W ramach obecnej edycji programu stypendialnego, czyli okresu 2018/2019, dedykowanego młodzieży ze szkół gimnazjalnych, liceów oraz ostatnich klas szkól podstawowych do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 391 wniosków o przyznanie stypendium.

  W wyniku oceny merytorycznej Komisja Stypendialna wyłoniła 265 uczniów z najwyższą liczbą punktów, których zakwalifikowała do stypendium. Aż 70 procent pozytywnie ocenionych wniosków złożyli uczniowie liceów, 12 procent gimnazjów, a 18 procent– uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych.

  - Cieszymy się, że mamy w województwie tak zdolną młodzież – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Andrzej Bętkowski.

  W wyniku dokonanej oceny merytorycznej: największą liczbę 62 punktów otrzymała Aleksandra Czupryna, laureatka lub finalistka 3 konkursów przedmiotowych, uczennica liceum w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek imienia świętej Jadwigi Królowej w Kielcach, mieszkanka powiatu buskiego,

  Na drugim miejscu z 58 punktami uplasowała się pochodząca z powiatu buskiego Klaudia Armuła – laureatka lub finalistka 3 konkursów przedmiotowych, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego imienia Śniadeckiego w Kielcach, mieszkanka Bielin,

  Natomiast na miejscu trzecim znalazł się Dawid Lewosiński z 62 punktami, laureat lub finalista 3 konkursów przedmiotowych, uczeń klasy gimnazjalnej w Szkole Podstawowej imienia generała brygady Antoniego Hedy-Szarego w Radoszycach, mieszkaniec Jacentowa w powiecie koneckim.

  W przypadku „Świętokrzyskiego programu stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych” do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 527 wniosków od uczniów szkół zawodowych, techników i szkół artystycznych. Z tej grupy 507 wniosków Komisja oceniła pozytywnie, a 20 – ze względu na przekroczenie progu dochodowego lub niespełnienie kryteriów dotyczących ocen – negatywnie.


  Komisja wyłoniła też 327 uczniów z najwyższą liczbą punktów, których zakwalifikowała do stypendium. Zdecydowaną
  większość – około 92 procent - pozytywnie ocenionych wniosków stypendialnych złożyli uczniowie techników.

  W wyniku dokonanej oceny merytorycznej największą liczbę 104 punktów otrzymał Eryk Parchański, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach, mieszkaniec Bielska-Białej, na drugim miejscu z 68 punktami uplasowała się Yulita Nedzelska – laureatka międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach, obecnie mieszkanka Kielc, na trzeciej pozycji znalazł się mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, Piotr Niewiadomski z 44 punktami, uczeń Zespołu numer 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim, na czwartej zaś z 42 punktami - Justyna Stępień, laureatka ogólnopolskich konkursów plastycznych, uczennica Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych imienia Szermentowskiego w Kielcach, mieszkanka Łopuszna.

  Stypendium w wysokości 380 złotych miesięcznie przyznawane jest na okres 10 miesięcy. Łączna kwota 3 800 złotych na ucznia
  wypłacona jest w jednej transzy. Na obecną edycję programu stypendialnego Samorząd Województwa Świętokrzyskiego
  przeznaczył w sumie 3 miliony 54 tysiące złotych.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone