Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowa, najstarsza kapliczka w Polsce zostanie odrestaurowana. Cenny zabytek stoi na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec. Zobaczcie zdjęcia

Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Wideo
od 16 lat
Najstarsza kapliczka w Polsce zostanie odrestaurowana. Bezcenny zabytek znajduje się w granicach gminy Kunów - na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec. Zobaczcie zdjęcia i film.

Cenna kapliczka stoi w Leśnictwie Jeleniec, około 2 kilometry za wsią Kurzacze, na rozstaju leśnych traktów przy średniowiecznym gościńcu z Iłży do Ostrowca.

Kaplicę w pobliżu wsi Kurzacze ufundował biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki

- Tak się złożyło, że na naszym terenie jest obiekt wyjątkowy ze względów historycznych. Jest to najstarsza wolnostojąca kaplica w Polsce. Kaplica murowana, wybudowana w tylu gotyckim, ufundowana przez krakowskiego biskupa Zbigniewa Oleśnickiego. To bardzo znana postać. Zanim został duchownym, uratował życie królowi Władysławowi Jagielle podczas bitwy pod Grunwaldem. Warto przypomnieć, że po objęciu biskupstwa krakowskiego Zbigniew Oleśnicki został pierwszym polskim kardynałem – mówi Jacek Sobolak, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. - Kaplica stoi przy starym trakcie średniowiecznym z Iłży do Ostrowca. W tej okolicy jeszcze kilkadziesiąt lat temu był przysiółek, który nosił nazwę kaplica od tego właśnie obiektu – i był to przysiółek wsi Kurzacze.

Jako ciekawostkę warto przypomnieć, że według przekazu Jana Długosza, Zbigniew ochronił władcę, kiedy odłączony od swego oddziału rycerz Dypold von Köckritz zaatakował stojącego na wzgórzu monarchę grożąc, że „za chwilę król zginie”. Wówczas Zbigniew, widząc to, podjechał z boku do nacierającego Niemca, zwalił go z konia, po czym król ugodził Dypolda w głowę, a reszty dopełnili otaczający dworzanie.

Kaplica była nie tylko miejsce kultu - także znakiem granicznym

Wzniesiona w 1430 roku kaplica była nie tylko nie tylko miejscem kultu świętej Katarzyny, ale także znakiem granicznym pomiędzy dobrami biskupów krakowskich: kluczami kunowskim i iłżeckim. W kaplicy około 1658 roku zmarł proboszcz kościoła szpitalnego w Kunowie, który ukrywał się tutaj przed Szwedami. W dawnych czasach przy kaplicy funkcjonowała pustelnia i w 1703 roku odnowił ją eremita Jakub Nawoyski.

We wnętrzu kaplicy mieści się ołtarzyk z figurką patronki z przełomu XVII i XVIII wieku. Na murze znajduje się herb fundatora obiektu – Dębno oraz tablica upamiętniająca zwycięską bitwę oddziału podpułkownika Karola Kality, pseudonim „Rębajło” z Rosjanami w styczniu 1864 roku. Wydarzenie to upamiętnia tablica umieszczona na ścianie kapliczki świętej Katarzyny. O przebiegu bitwy pułkownik pisał w swoich wspomnieniach: Ze wspomnień krwawych walk.

W XIX wieku znajdowały się na tym terenie dwie osady: leśna należąca do zakładów starachowickich oraz włościańska z 1 domem i 5 mieszkańcami. Dzisiaj obok przebiega niebieski szlak turystyczny z Łysej Góry do Pętkowic oraz szlak Sudół–Kunów.
W czasie II wojny światowej kapliczka świętej Katarzyny służyła jako skrzynka kontaktowa partyzantów.
W XX wieku wieś wyludniła się. W latach 70. wyprowadzili się ostatni mieszkańcy. Pozostałością po miejscowości jest kaplica. Znajdują się tu także zabezpieczone odwierty wody pitnej. W 1979 roku roku na ścianie kaplicy umieszczono pamiątkową tablicę z napisem Miejsce walki powstańców 1863 r. Kapliczka została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych

Urząd Miasta i Gminy w Kunowie oraz Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski przeprowadzą konserwację

Upływ czasu odcisnął swoje piętno na kapliczce. Na szczęście o jej przyszłość zgodnie zadbają Urząd Miasta i Gminy w Kunowie oraz Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski; wspólnie przeprowadzą niezbędne prace konserwatorskie.

- Dzięki współpracy gminy Kunów i Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski udało się już opracować program prac konserwatorskich, który pozwolił na odrestaurowanie części ruchomych kaplicy. Mamy wykonaną ekspertyzę z ocena stanu technicznego tego obiektu, która jest już zaakceptowana przez Wojewódzkiego Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. W tym momencie projektant opracowuje projekt budowlany. Myślimy o gruntownej przebudowie tego obiektu z zagospodarowanie terenu wokół pod cele rekreacyjne, ponieważ mamy tutaj dużo turystów, którzy pieszo, czy rowerem często tutaj docierają. Po zakończeniu prac będą mogli w pobliżu kaplicy odpocząć i podziwiać ten obiekt. Na jesieni planujemy złożyć wniosek o dofinansowanie na remont tego obiektu i liczymy głęboko, że w przyszłym roku uda się rozpocząć już te prace – taką nadzieję ma Małgorzata Mazur, Kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie.

Zobaczcie, jak prezentuje się kapliczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie