Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Świętokrzyskie Centrum Onkologii w wielkim projekcie. Walczą z nowotworem mózgu i chłoniakiem

Red
Fot. UJK
Uniwersytet Jana Kochanowskiego uczestniczy w międzynarodowym projekcie w ramach programu Horyzont 2020. Z jego efektów skorzystają pacjenci z nowotworem mózgu i chłoniakiem.

To jeden z największych międzynarodowych projektów naukowych. Koordynują go Austriacy, ich partnerami są Polacy, Hiszpanie, Belgowie, Niemcy, Szwedzi, Grecy i Szwajcarzy. Całkowity koszt projektu to 5,7 miliona euro.

„Polską” część projektu tworzą Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Nasza uczelnia otrzyma 242,5 tys. euro na realizację projektowych zadań. – To jeden z najbardziej prestiżowych projektów naukowo – badawczych w jakich uczestniczy Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Zaangażowane są w niego jednostki naukowe, ale także instytucje związane z ochroną zdrowia. Efekty działań naukowców mają mieć zastosowanie w medycynie - mówi prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Podczas konferencji prasowej o konieczności współpracy szpitali i ośrodków naukowych mówi prof. dr hab. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – Rozwój medycyny bez ścisłej współpracy z naukami podstawowymi jak biologia, biochemia, fizyka czy radiologia nie jest możliwy. Dla nas marzeniem był udział w tym paneuropejskim projekcie - mówi prof. Stanisław Góźdź, który podkreślił też fakt, że projekt realizowany jest w Kielcach, co podnosi rangę miasta oraz środowiska medycznego i naukowego Kielc.

Dr hab. Michał Arabski, prof. UJK, prorektor do spraw nauki zwrócił uwagę, że międzynarodowe projekty pozwalają na rozwój kariery naukowej. – To doskonały przykład reserchingu promowanego przez Unię Europejską, gdzie mamy osoby zaangażowane, których wspólnym mianownikiem działania jest tematyka badawcza. Zwłaszcza tematyka o potencjale nie tylko poznawczym, ale także o potencjale możliwym do wykorzystania przy leczeniu pacjentów – mówił prof. Michał Arabski.

Głównym celem projektu jest opracowanie nowych metod i narzędzi, które zapewnią kompleksową ocenę ryzyka szkodliwych skutków narażenia na promieniowanie pacjentów, pracowników oraz opiekunów osób chorych podczas procedur medycznych, którym poddawani są pacjenci z nowotworem mózgu i chłoniakiem. W efekcie opracowane zostaną spersonalizowane metody oceny obciążenia radiologicznego pacjentów poddawanych procedurom medycyny nuklearnej i radioterapii. Dodatkowo określony zostanie stopień wrażliwości pacjentów na promieniowanie w odniesieniu do ryzyka rozwoju wtórnych nowotworów złośliwych oraz zostaną opracowane techniki zarządzania danymi z badań oraz sesji radioterapii. Pozwoli to lepiej określić ryzyko i korzyści procedur wykorzystujących promieniowanie jonizujące oraz opracować strategię optymalizacji dawki podczas radioterapii.
W skład zespołu projektowego UJK wchodzą dr hab. Halina Lisowska, prof. UJK, prof. dr hab. Anna Lankoff, dr Aneta Węgierek-Ciuk i mgr Magdalena Płódowska. Z ramienia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w projekcie uczestniczą prof. dr hab. Janusz Braziewicz, dr hab. Marcin Pasiarski, prof. UJK i lek. med. Jacek Sadowski, a koordynatorem jest prof. dr hab. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

Projekt jest czteroletni, w jego ramach wykorzystane zostaną wyniki badań naukowych przeprowadzonych podczas leczenia około stu pacjentów.

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Chodzi o stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie